Opening gallery...


Porsche Cayenne Electric
The Porsche Cayenne Electric is a luxury electric SUV positioned as the brand’s flagship EV in the performance SUV space, aimed at buyers seeking cutting-edge technology with Porsche-level performance. It immediately stands out for its high-performance electric powertrains and advanced EV architecture, while also offering the practicality and presence expected from a large luxury SUV. The cabin is modern, tech-heavy and premium, continuing Porsche’s focus on driver engagement even in an electric format. The overall package feels futuristic and performance-oriented. That said, its expected high price could limit accessibility. Overall, the Porsche Cayenne Electric appeals to buyers wanting a luxury electric SUV with serious performance credentials but with the Porsche brand name.
EMI ₹ 3,32,065 /mo
Cayenne Electric Highlights
Battery Capacity
113 kWh
Battery Capacity of Cayenne Electric Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| Taycan | 93.4 kWh |
| EQS Limousine | 107.8 kWh |
| iX Electric | 111.5 kWh |
| i7 | 101.7 kWh |
| EQE | 90.56 kWh |
| EV9 | 99.8 kWh |
| EQS SUV | 122 kWh |
| Maybach EQS SUV | 122 kWh |
| Emeya | 102 kWh |
| Macan EV | 100 kWh |
Range
623 km
In 1 Variant
642 km
In 1 Variant
Range by Variants
Range of Cayenne Electric Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| Taycan | 683 km, 705 km |
| EQS Limousine | 813 km, 857 km |
| iX Electric | 635 km |
| i7 | 560 km, 603 km |
| EQE | 550 km |
| EV9 | 561 km |
| EQS SUV | 650 km, 809 km |
| Maybach EQS SUV | 600 km |
| Emeya | 485 km, 610 km |
| Macan EV | 240 km, 247 km, 261 km |
Boot Space
645 Litres
In 1 Variant
745 Litres
In 1 Variant
Boot Space by Variants
Boot Space of Cayenne Electric Competitors
| Model | Boot Space (Litres) |
|---|---|
| Taycan | 446 Litres, 450 Litres |
| EQS Limousine | 610 Litres |
| EQE | 580 Litres |
| EV9 | 333 Litres |
| EQS SUV | 610 Litres |
| Maybach EQS SUV | 440 Litres |
Ground Clearance
190 mm
In 1 Variant
210 mm
In 1 Variant
Ground Clearance by Variants
Ground Clearance of Cayenne Electric Competitors
| Model | Ground Clearance (mm) |
|---|---|
| Taycan | 127 mm |
| EQS Limousine | 110 mm |
| iX Electric | 906 mm |
| i7 | 136 mm |
| EQE | 192 mm |
| EV9 | 198 mm |
| EQS SUV | 220 mm |
| Maybach EQS SUV | 187 mm |
| Emeya | 141 mm |
| Macan EV | 170 mm, 185 mm |
Drivetrain
AWD
Drivetrain of Cayenne Electric Competitors
| Model | Drivetrain |
|---|---|
| Taycan | AWD |
| EQS Limousine | AWD |
| iX Electric | AWD |
| i7 | AWD |
| EQE | AWD |
| EV9 | AWD |
| EQS SUV | AWD |
| Maybach EQS SUV | AWD |
| Emeya | RWD |
| Macan EV | 4WD |
Porsche Cayenne Electric Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Max Power | Ground Clearance |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹1.76 - ₹2.26 Cr* | 113 kWh | - | 5 Years / Unlimited Kms | 642 km | 630000 W | 190 - 210 mm |
| 93.4 kWh | 9 Hours | 4 Years/80467 Kms | 683 km | 641355 W | 127 mm | |
| 101.7 kWh | 5.30 Hours | 3 Years/ unlimited kms | 560 km | 485000 W | 136 mm | |
| 102 kWh | - | 5 Years/150000 Kms | 610 km | 450000 W | 141 mm | |
| 122 kWh | 31 min (10% -80 %) | 8 Years/250000 Kms | 600 km | 484000 W | 187 mm | |
| 100 kWh | 21 min( 10% to 80%) | 4 Year/80467 Kms | 240 km | 470000 W | 170 mm | |
| 107.8 kWh | 31 Min (10-80%) | 3 Years/Unlimited Kms | 813 km | 400000 W | 110 mm | |
| 122 kWh | - | 8 Years/250000 Kms | 809 km | 400000 W | 220 mm | |
| 111.5 kWh | 10.45 Hours | 2 Years/Unlimited Kms | 635 km | 385000 W | 906 mm | |
| 99.8 kWh | (10% - 80%) 24 mins | 3 Years/Unlimited Kms | 561 km | 282600.6 W | 198 mm | |
| 83.9 kWh | 4.15 Hours | 2 Years/Unlimited Kms | 516 km | 442000 W | 136 mm |
Cayenne Electric Range by Powertrain
Range Report on 113kWh
Would you like 91Wheels to review the Porsche Cayenne Electric next?
Cayenne Electric Owner Reviews

Be the first to share a review
No reviews yet. Your experience can help others decide.


Porsche Dealers in New Delhi
Explore 1 authorized Porsche dealers. Get best prices.


Porsche Dealers in Kolkata
Explore 1 authorized Porsche dealers. Get best prices.

Porsche Dealers in Ahmedabad
Explore 1 authorized Porsche dealers. Get best prices.

Porsche Dealers in Gurgaon
Explore 2 authorized Porsche dealers. Get best prices.

Porsche Dealers in Kochi
Explore 1 authorized Porsche dealers. Get best prices.
Porsche Cayenne Electric Question & Answers
What is the Safety rating (NCAP) of the Porsche Cayenne Electric?
How many litres of engine oil is used in Porsche Cayenne Electric?
What are the top competitors of Porsche Cayenne Electric?
Does Porsche Cayenne Electric come with a cruise control?
Upcoming Cars
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers

₹1.76 - ₹2.26 Cr*
Ex-Showroom Price
Explore Porsche Cayenne Electric
EXPERT ADVICE
Not Sure If an EV Fits Your Life?
Know what to expect before you decide.
Top SUV Cars You Should Not Miss










