Opening gallery...











Explore All 75+EQS SUV Images
Mercedes-Benz EQS SUV
The Mercedes-Benz EQS SUV is an all-electric luxury SUV equipped with a 122 kWh battery pack and dual electric motors with 4MATIC all-wheel drive. In the EQS 580 4MATIC variant, it produces 536 bhp and 858 Nm of torque. The SUV also features the MBUX Hyperscreen, three-row seating, advanced driver assistance systems, and a premium tech-laden cabin.
EMI ₹ 2,45,722 /mo
EQS SUV Highlights
On Target
Electric flagship SUV offering immense space, cutting-edge tech, and a whisper-quiet ride, making long journeys incredibly comfortable and effortless.
What We Like:
Extremely refined electric luxury SUV with a massive battery pack, impressive range, and an exceptionally tech-heavy cabin experience.
What We Dont Like:
The design can feel polarising, and the soft suspension setup reduces driver engagement compared to sportier luxury SUVs.
Battery Capacity
122 kWh
Battery Capacity of EQS SUV Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| EQS Limousine | 107.8 kWh |
| iX Electric | 111.5 kWh |
| i4 | 101.7 kWh |
| EV6 | 84 kWh |
| EV9 | 99.8 kWh |
| Cyberster EV | 77 kWh |
| i5 | 83.9 kWh |
| M9 | 90 kWh |
| Macan EV | 100 kWh |
| Cayenne Electric | 113 kWh |
Range
650 km
In 1 Variant
809 km
In 2 Variants
Range by Variants
Range of EQS SUV Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| EQS Limousine | 813 km |
| iX Electric | 635 km |
| i4 | 483 km |
| EV6 | 663 km |
| EV9 | 561 km |
| Cyberster EV | 580 km |
| i5 | 516 km |
| M9 | 548 km |
| Macan EV | 240 km, 247 km, 261 km |
| Cayenne Electric | 623 km, 642 km |
Boot Space
610 Litres
EQS SUV's 610 litres Boot Space is close to the segment average of 615.43 litres.
Boot Space of EQS SUV Competitors
| Model | Boot Space (Litres) |
|---|---|
| EQS Limousine | 610 Litres |
| EV6 | 540 Litres |
| EV9 | 333 Litres |
| i5 | 490 Litres |
| M9 | 945 Litres |
| Cayenne Electric | 645 Litres, 745 Litres |
Ground Clearance
220 mm
EQS SUV's 220 mm Ground Clearance is about 4% lower than the segment average of 227.33 mm.
Ground Clearance of EQS SUV Competitors
| Model | Ground Clearance (mm) |
|---|---|
| EQS Limousine | 110 mm |
| iX Electric | 906 mm |
| i4 | 125 mm |
| EV6 | 178 mm |
| EV9 | 198 mm |
| Cyberster EV | 140 mm |
| i5 | 136 mm |
| M9 | 180 mm |
| Macan EV | 170 mm, 185 mm |
| Cayenne Electric | 190 mm, 210 mm |
Drivetrain
AWD
Drivetrain of EQS SUV Competitors
| Model | Drivetrain |
|---|---|
| EQS Limousine | AWD |
| iX Electric | AWD |
| i4 | RWD |
| EV6 | AWD |
| EV9 | AWD |
| Cyberster EV | AWD |
| i5 | AWD |
| M9 | FWD |
| Macan EV | 4WD |
| Cayenne Electric | AWD |
Mercedes-Benz EQS SUV Price
Price Range
Standout Features of Mercedes-Benz EQS SUV Variants
650 range, AWD
Additional Features Over 580 4MATIC 7 Seater Celebration Edition
Mercedes-Benz EQS SUV Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Max Power | Ground Clearance | Compare |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹1.30 - ₹1.48 Cr* | 122 kWh | - | 8 Years/250000 Kms | 650 - 820 km | 400000 W | 220 mm | |
| 111.5 kWh | 10.45 Hours | 2 Years/Unlimited Kms | 635 km | 385000 W | 906 mm | EQS SUV vs iX Electric | |
| 100 kWh | 21 min( 10% to 80%) | 4 Year/80467 Kms | 240 km | 470000 W | 170 mm | EQS SUV vs Macan EV | |
| 99.8 kWh | (10% - 80%) 24 mins | 3 Years/Unlimited Kms | 561 km | 282600.6 W | 198 mm | EQS SUV vs EV9 | |
| 107.8 kWh | 31 Min (10-80%) | 3 Years/Unlimited Kms | 813 km | 400000 W | 110 mm | EQS SUV vs EQS Limousine | |
| 83.9 kWh | 4.15 Hours | 2 Years/Unlimited Kms | 516 km | 442000 W | 136 mm | EQS SUV vs i5 | |
| 113 kWh | - | 5 Years / Unlimited Kms | 642 km | 630000 W | 190 mm | EQS SUV vs Cayenne Electric | |
| 77 kWh | 40 Minutes (10% - 80%) | Standard Warranty -3Years/Unlimited kms. Battery Warranty - Lifetime Warranty for HV Battery for 1st owner only | 580 km | 375000 W | 140 mm | EQS SUV vs Cyberster EV | |
| 90 kWh | 30 Mins (30% -80%) | Vehicle Warranty - 3 Years/Unlimited kms. Battery Warranty - Lifetime Warranty of HV Battery for the 1st owner | 548 km | 180197 W | 180 mm | EQS SUV vs M9 | |
| 101.7 kWh | 10.45 Hours | 2 Years/Unlimited Kms | 483 km | 250000 W | 125 mm | EQS SUV vs i4 | |
| 84 kWh | (10% - 80%) - 18 Mins | 3 Years/Unlimited Kms | 663 km | 239037 W | 178 mm | EQS SUV vs EV6 |
EQS SUV Range by Powertrain
Range Report on 122kWh
Would you like 91Wheels to review the Mercedes-Benz EQS SUV next?
EQS SUV Owner Reviews

Be the first to share a review
No reviews yet. Your experience can help others decide.

Latest Updates on EQS SUV
The Mercedes-Benz EQS 450 SUV (5-seater) set for launch in India on January 9, 2025, with expected price around Rs 1.2 crore (ex-showroom), expanding the EQS SUV lineup with a more comfort-focused configuration.
The Mercedes-Benz EQS SUV has been globally unveiled as the brand’s flagship all-electric luxury SUV, positioned as the EV equivalent of the GLS. It features a three-row layout with optional seven seats, a 56-inch MBUX Hyperscreen, and a large battery, combining cutting-edge tech with flagship-level comfort.
Locate Your Nearest Dealership
Mercedes-Benz EQS SUV Question & Answers
What is the Safety rating (NCAP) of the Mercedes-Benz EQS SUV EV?
How many litres of engine oil is used in Mercedes-Benz EQS SUV?
EQS SUV News & Expert Reviews
Upcoming Cars
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers

₹1.30 - ₹1.48 Cr*
Ex-Showroom Price
Explore Mercedes-Benz EQS SUV
Top SUV Cars You Should Not Miss























