Opening gallery...











Explore All 51+EV9 Images
KIA EV9
KIA EV9 is the flagship three-row EV of the South-Korean carmaker in India. The EV9 boasts a futuristic design and is equipped with a plethora of convenience and safety features. It was launched in a single fully loaded version and gets signature KIA design language . Its massive size gives it an appealing road presence and the design aesthetics makes it an eyeturner. The EV9 gets a 99.8 kWh battery pack which offers a claimed range of 561 km on a single charge.
EMI ₹ 2,45,533 /mo
EV9 Highlights
On Target
A bold electric SUV that redefines Kia’s premium game, futuristic, spacious, and packed with tech for the modern family.
What We Like
Striking road presence, 7-seater practicality, long claimed range (up to 541 km WLTP), ultra-modern interior, and advanced ADAS features.
What We Do Not Like
Quite pricey in India, large size may feel bulky in cities, limited charging network, and firm ride on rough roads.
Battery Capacity
99.8 kWh
Battery Capacity of EV9 Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| EQS Limousine | 107.8 kWh |
| iX Electric | 111.5 kWh |
| i4 | 101.7 kWh |
| EV6 | 84 kWh |
| Cyberster EV | 77 kWh |
| i5 | 83.9 kWh |
| EQS SUV | 122 kWh |
| M9 | 90 kWh |
| Macan EV | 100 kWh |
Charging Time
(10% - 80%) 24 mins
Charging Time of EV9 Competitors
| Model | Charging Time |
|---|---|
| Model Y Premium | 15 mins (Upto 275 kms) |
| EQS Limousine | 31 Min (10-80%) |
| iX Electric | 10.45 Hours |
| i4 | 10.45 Hours |
| EV6 | (10% - 80%) - 18 Mins |
| Cyberster EV | 40 Minutes (10% - 80%) |
| i5 | 4.15 Hours |
| M9 | 30 Mins (30% -80%) |
| Macan EV | 21 min( 10% to 80%) |
Range
561 km
Range of EV9 Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| Model Y Premium | 500 km, 621 km, 681 km |
| EQS Limousine | 813 km |
| iX Electric | 635 km |
| i4 | 483 km |
| EV6 | 663 km |
| Cyberster EV | 580 km |
| i5 | 516 km |
| EQS SUV | 650 km, 809 km |
| M9 | 548 km |
| Macan EV | 240 km, 247 km, 261 km |
Boot Space
333 Litres
EV9's 333 litres Boot Space is about 63% lower than the segment average of 888.83 litres.
Boot Space of EV9 Competitors
| Model | Boot Space (Litres) |
|---|---|
| Model Y Premium | 2138 Litres |
| EQS Limousine | 610 Litres |
| EV6 | 540 Litres |
| i5 | 490 Litres |
| EQS SUV | 610 Litres |
| M9 | 945 Litres |
Ground Clearance
198 mm
Ground clearance could be better for a full-size SUV. EV9's 198 mm Ground Clearance is about 14% lower than the segment average of 228.82 mm.
Ground Clearance of EV9 Competitors
| Model | Ground Clearance (mm) |
|---|---|
| Model Y Premium | 167 mm |
| EQS Limousine | 110 mm |
| iX Electric | 906 mm |
| i4 | 125 mm |
| EV6 | 178 mm |
| Cyberster EV | 140 mm |
| i5 | 136 mm |
| EQS SUV | 220 mm |
| M9 | 180 mm |
| Macan EV | 170 mm, 185 mm |
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
KIA EV9 Price
KIA EV9 Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Max Power | Ground Clearance | Compare |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹1.30 Cr* | 100 kWh | (10% - 80%) 24 mins | 3 Years/Unlimited Kms | 561 km | 282600.6 W | 198 mm | |
| 77 - 84 kWh | (10% - 80%) - 18 Mins | 3 Years/Unlimited Kms | 663 - 708 km | 239037 W | 178 mm | EV9 vs EV6 | |
| 90 kWh | 30 Mins (30% -80%) | Vehicle Warranty - 3 Years/Unlimited kms. Battery Warranty - Lifetime Warranty of HV Battery for the 1st owner | 548 km | 180197 W | 180 mm | EV9 vs M9 | |
| 107.8 kWh | 31 Min (10-80%) | 3 Years/Unlimited Kms | 813 km | 400000 W | 110 mm | EV9 vs EQS Limousine | |
| 122 kWh | - | 8 Years/250000 Kms | 809 km | 400000 W | 220 mm | EV9 vs EQS SUV | |
| 111.5 kWh | 10.45 Hours | 2 Years/Unlimited Kms | 635 km | 385000 W | 906 mm | EV9 vs iX Electric | |
| 83.9 kWh | 4.15 Hours | 2 Years/Unlimited Kms | 516 km | 442000 W | 136 mm | EV9 vs i5 | |
| 100 kWh | 21 min( 10% to 80%) | 4 Year/80467 Kms | 240 km | 470000 W | 170 mm | EV9 vs Macan EV | |
| 77 kWh | 40 Minutes (10% - 80%) | Standard Warranty -3Years/Unlimited kms. Battery Warranty - Lifetime Warranty for HV Battery for 1st owner only | 580 km | 375000 W | 140 mm | EV9 vs Cyberster EV | |
| 101.7 kWh | 10.45 Hours | 2 Years/Unlimited Kms | 483 km | 250000 W | 125 mm | EV9 vs i4 | |
| - | 15 mins (Upto 275 kms) | Vehicle Warranty 4 years/80000 Kms Battery and Drive Unit Warranty 8 years/160000 Kms | 621 km | 250000 W | 167 mm | EV9 vs Model Y Premium |
EV9 Range by Powertrain
Range Report on 99.8kWh
Would you like 91Wheels to review the KIA EV9 next?
EV9 Owner Reviews

Reviews (6)
Comfort Choice
Latest Updates on EV9
Kia has launched the EV9 in India at Rs 1.29 crore (ex-showroom), marking its entry into the premium electric SUV space. The flagship EV comes with a 99.8 kWh battery and dual-motor AWD setup producing around 384 PS and 700 Nm, offering a claimed range of up to 500–561 km on a single charge.
Kia has confirmed the EV9 will launch in India on October 3, marking the arrival of its flagship electric SUV. The model is expected to feature a 99.8 kWh battery with a claimed range of around 500–561 km, paired with a dual-motor AWD setup producing close to 384 PS and 700 Nm. It will also come loaded with triple-screen displays, Level 2 ADAS and fast-charging capability, positioning it as a premium electric SUV in the market.
Kia’s flagship EV9 unofficial bookings are now open at select dealerships ahead of launch, with a token amount of around Rs 10 lakh. The all-electric SUV is expected to start deliveries from March 2025, arriving in India via the CBU route in limited batches. It will be offered in a single fully-loaded variant with a claimed range of up to 561 km.
Kia’s EV9 specifications leak ahead of its India debut, revealing a 99.8 kWh battery paired with a dual-motor AWD setup producing 384 PS and 700 Nm. The flagship electric SUV offers a claimed range of up to 561 km, along with fast-charging capability and V2L functionality. Built on the E-GMP platform, the EV9 is set to bring a mix of performance, space and advanced tech to the premium EV segment.
Kia introduces leasing options for the EV9 in India, with monthly rentals starting at around Rs 3 lakh, offering an alternative to outright purchase. Customers can choose from flexible lease tenures of 24 to 60 months along with multiple annual mileage plans, catering to different usage needs. The move aims to make the flagship electric SUV more accessible to premium buyers through flexible ownership options.
Locate Your Nearest Dealership
EV9 News & Expert Reviews
Top SUV Cars You Should Not Miss






















