Opening gallery...






Hop Electric Leo Extended
Hop Electric Leo Extended is available at a price of ₹ 97,504.
Powered by a 2 kWh battery,
the scooter is available in 1 variant and
comes in 5 colours.
Other key specifications of the Leo Extended include
a top speed of 52 kmph,
seat height of 800 mm
The Hop Electric Leo Extended
also features a Disc front brake and Disc rear brake,
weighs 80 kg.
₹97,504*
*Ex-Showroom Price
EMI ₹ 1,843 /mo
Calculate EMI Now
Leo Extended Highlights
Battery Capacity2 kWh
Charging Time3.R15 Hours
Range120 km
Under Seat Storage17 Litres
Seat Height800 mm
Kerb Weight80 kg
Battery Capacity
2 kWh
Battery Capacity of Leo Extended Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| Chetak C35 | 3.5 kWh |
| PraisePro | 3.3 kWh |
| E Scoot 504 | 1.44 kWh, 1.8 kWh, 2.04 kWh |
| iQube Electric | 2.2 kWh, 3.1 kWh, 3.5 kWh, 5.3 kWh |
| Atria | 1.5 kWh |
| Epluto 7G | 2.5 kWh, 3 kWh, 3.5 kWh |
| Magnus | 2.3 kWh, 3 kWh |
| V2 | 2.6 kWh |
| Indie | 4 kWh |
| C12 | 2 kWh, 2.7 kWh, 3.2 kWh |
Charging Time
3.R15 Hours
Charging Time of Leo Extended Competitors
| Model | Charging Time |
|---|---|
| Chetak C35 | (0 - 80%) 3 Hours, (0 - 80%) 3 Hours 25 mins |
| PraisePro | 2 - 3 Hours |
| E Scoot 504 | 4-5 Hours, 7-8 Hours |
| iQube Electric | (0-80%) 2 Hours 45 Mins, (0-80%) 3 Hours, (0-80%) 4 Hours 18 Mins, (0-80%) 4 Hours 30 Mins |
| Atria | 4 - 5 Hours |
| Epluto 7G | 4 Hours, 6 Hours |
| Magnus | (0-100%) 5-6 Hours |
| V2 | 3 Hours 50 min |
| Indie | 5 Hours |
| C12 | 4.3 Hours, 5 Hours, 6 - 7 Hours |
Range
120 km
Range of Leo Extended Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| Chetak C35 | 151 km, 153 km |
| PraisePro | 88 km |
| E Scoot 504 | 65 km |
| iQube Electric | 121 km, 145 km, 212 km, 94 km |
| Atria | 85 km |
| Epluto 7G | 120 km, 150 km |
| Magnus | 118 km, 142 km |
| V2 | 150 km |
| Indie | 161 km |
| C12 | 123 km, 135 km, 85 km |
Under Seat Storage
17 Litres
Leo Extended's 17 litres Under Seat Storage is about 43% lower than the segment average of 29.38 litres.
Under Seat Storage of Leo Extended Competitors
| Model | Under Seat Storage (Litres) |
|---|---|
| Chetak C35 | 35 Litres |
| iQube Electric | 30 Litres, 32 Litres |
| Atria | 17 Litres |
| Magnus | 22 Litres, 33 Litres |
| Indie | 43 Litres |
| C12 | 23 Litres |
Seat Height
800 mm
Leo Extended's 800 mm Seat Height is about 4% higher than the segment average of 775 mm.
Seat Height of Leo Extended Competitors
| Model | Seat Height (mm) |
|---|---|
| Chetak C35 | 775 mm |
| PraisePro | 800 mm |
| iQube Electric | 770 mm |
| Epluto 7G | 760 mm |
| Magnus | 780 mm |
| C12 | 765 mm |
Kerb Weight
80 kg
Leo Extended's 80 kg Kerb Weight is about 25% lower than the segment average of 106.19 kg.
Kerb Weight of Leo Extended Competitors
| Model | Kerb Weight (kg) |
|---|---|
| iQube Electric | 110 kg, 116.8 kg, 118.6 kg, 119.1 kg, 132 kg |
| Atria | 69 kg |
| Epluto 7G | 76 kg |
| Magnus | 108 kg |
Hop Electric Leo Extended Price
Variants (1)
On-Road Price inDelhi
Brakes & Wheels
LED Headlight
Tubeless Tyre
Braking System
Hazard Warning
EMI
Ad
Hop Electric Leo Extended Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Under seat storage | Seat height |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹97.50 K* | 2 kWh | 3.R15 Hours | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 120 km | 17 L | 800 mm |
| 3.5 kWh | (0 - 80%) 3 Hours | 3 Years/50000 Kms | 153 km | 35 L | 775 mm | |
| 3 kWh | (0-100%) 5-6 Hours | Vehicle warranty - 3 Years/ 30000 Kms. Battery warranty - 5 Years/75000 Kms | 142 km | 33 L | 780 mm | |
| 5.3 kWh | (0-80%) 4 Hours 18 Mins | 3 Years/50000 kms | 212 km | 32 L | 770 mm | |
| 3.2 kWh | 6 - 7 Hours | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 135 km | 23 L | 765 mm | |
| 3.3 kWh | 2 - 3 Hours | Battery warranty - 3 Years Motor warranty - 3 Years | 88 km | - | 800 mm | |
| 1.44 kWh | 7-8 Hours | 3 Years Battery Warranty & 3 Years Motor Warranty | 65 km | - | - | |
| 1.5 kWh | 4 - 5 Hours | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 85 km | 17 L | - | |
| 2.6 kWh | 3 Hours 50 min | Battery warranty - 3 Years Battery. Motor warranty - 3 Years/ 40000 Kms | 150 km | - | - | |
| 4 kWh | 5 Hours | 3 Years Battery & Motor Warranty | 161 km | 43 L | - | |
| 3.5 kWh | 6 Hours | - | 150 km | - | - |
Leo Extended Owner Reviews
5.0
Based on 1 Ratings, 1 Reviews
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
5
Reliability & Maintenance5
Features5
Mileage & Performance5
Design5
Comfort5
Reliability & Maintenance5
Features5
Mileage & Performance5
Design5
Comfort5
Reliability & Maintenance5
Features5
Mileage & Performance5
Design5
Comfort
Reviews (1)
Sort By
ImagesAudio ReviewsPositiveCritical
M
Mohammad Yaseen
Wonderful scooter. Very nice. Performance is awesome.
Locate Your Nearest Dealership
OR
Use Current Location
Hyderabad
2 Dealers
Jaipur
1 Dealer
Surat
1 Dealer
Manesar
1 Dealer
Bhilwara
1 Dealer
Palwal
1 Dealer
Sawai madhopur
1 Dealer
Jhunjhunu
1 Dealer
Kapurthala
1 Dealer
Mahendragarh
1 Dealer
Hop Electric Leo Extended Question & Answers
What safety features are available in Hop Electric Leo Extended?
What is the top speed of Hop Electric Leo Extended?
What is the warranty on Hop Electric Leo Extended?
Is ABS (Anti-Lock Braking System) available in Hop Electric Leo Extended?
Loading...
Upcoming Scooters
Explore More Options
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
1
Cash reward of Rs. X000 on scooter purchase91wheels Offer
Ad
Loading...
Loading...

₹97,504*
Ex-Showroom Price
Explore Hop Electric Leo Extended
Ad
EXPERT ADVICE
Not Sure If an EV Fits Your Life?
Know what to expect before you decide.
Loading...
Ad
Leo Extended Range
Range Report
120 km
Certified Range
Insufficient Data
We don't have the required count of Range reported data for Hop Electric Leo Extended.
User Reported Range
3.R15 Hours
Estimated Charging Time
Our experts haven't tested these variants yet
Would you like 91Wheels to review the Hop Electric Leo Extended next?
Best Scooters in India

Honda Activa
₹75,583 - ₹90,332*
Ex-Showroom Price

Suzuki Access 125
₹78,984 - ₹99,278*
Ex-Showroom Price

TVS iQube Electric
₹1.15 - ₹1.71 Lakh*
Ex-Showroom Price

TVS NTORQ 125
₹81,750 - ₹1.01 Lakh*
Ex-Showroom Price

TVS Jupiter
₹73,550 - ₹87,550*
Ex-Showroom Price










