Opening gallery...



DAO Electric ZOR 405
DAO Electric ZOR 405 Latest Update
Last Updated on 8th May'23: The DAO Electric ZOR 405 is a basic and utilitarian all-electric moped, which is best used for transporting goods between short distances. This basic-looking electric moped is available in a single variant, with a very functional design which should appeal to people who want a cheap mobility solution for transporting small-sized and lightweight things from one place to another.
Design and features: The DAO Electric looks extremely functional and utilitarian, which might not impress those who are looking out for a modern-looking electric two-wheeler. The very basic design of the DAO Electric ZOR 405 consists of a rounded all-LED headlamp with LED turn indicators on its sides. Instead of having a proper front apron, the DAO Electric ZOR 405 comes with a huge basket, which is decent enough to carry small items all at once.
The DAO Electric ZOR 405 comes with a compact floorboard placed at a slight height, which might not be too comfortable for taller people. The moped lacks proper side body panels and instead gets a boxy compartment for storing the battery pack below the rider’s seat. The DAO Electric ZOR 405 comes with a split seat arrangement, with the pillion seat doubling up as a luggage rack on which goods can be kept and transported. There is a backrest behind the pillion seat, in addition to a tubular grab rail in front of the seat which can also serve as a mount for the luggage.
Despite its extremely basic design, the DAO Electric ZOR 405 has a few innovative features, which give it a modern appeal and justify its premium pricing. The list of features includes a small and rounded fully-digital instrument console, LED tail lamp, electronic remote anti-theft, front and rear disc brakes, one-click repair function, hazard lights, one key start, three riding modes (Economy, Sport and Turbo) and a reverse mode.
Colours: The DAO Electric ZOR 405 is being offered to buyers in a single shade of black.
Battery and Motor: The DAO Electric ZOR 405 sources its power from a hub-mounted 0.25 kWh motor, which enables this electric moped to reach a top speed of 25 kmph. It also comes with a 60V 20 Ah lithium-ion portable battery, capable of delivering a maximum riding range of 70 km in the power mode.
Rivals: The DAO Electric ZOR 405 is priced at Rs 88,656 and competes with other all-electric mopeds like Lectrix EV ECity Zip, Evolet Dhanno and Shema Tuff.
ZOR 405 Highlights
Battery Capacity
1.38 kWh
Battery Capacity of ZOR 405 Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| Chetak | 3 kWh, 3.5 kWh |
| PraisePro | 3.3 kWh |
| E Scoot 504 | 1.44 kWh, 1.8 kWh, 2.04 kWh |
| iQube Electric | 2.2 kWh, 3.1 kWh, 3.5 kWh, 5.3 kWh |
| Leo | 1.4 kWh |
| XGT X-ONE | 1.344 kWh, 1.377 kWh, 1.428 kWh, 1.56 kWh, 1.68 kWh, 1.683 kWh, 2.2 kWh |
| Atria | 1.5 kWh |
| Magnus | 2.3 kWh, 3 kWh |
| S1 | 1.5 kWh, 2.1 kWh, 4.2 kWh |
| Jaunty-3W | 1.56 kWh |
Range
70 km
Range of ZOR 405 Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| Chetak | 127 km, 153 km, 155 km |
| PraisePro | 88 km |
| E Scoot 504 | 65 km |
| iQube Electric | 121 km, 145 km, 212 km, 94 km |
| Leo | 95 km |
| XGT X-ONE | 120 km, 85 km |
| Atria | 85 km |
| Magnus | 118 km, 142 km |
| S1 | 110 km, 75 km, 85 km |
| Jaunty-3W | 100 km |
Seat Height
720 mm
ZOR 405's 720 mm Seat Height is about 7% lower than the segment average of 771.88 mm.
Seat Height of ZOR 405 Competitors
| Model | Seat Height (mm) |
|---|---|
| Chetak | 775 mm |
| PraisePro | 800 mm |
| iQube Electric | 770 mm |
| Leo | 800 mm |
| Magnus | 780 mm |
| S1 | 750 mm, 770 mm |
| Jaunty-3W | 730 mm |
Kerb Weight
80 kg
ZOR 405's 80 kg Kerb Weight is about 19% lower than the segment average of 98.05 kg.
Kerb Weight of ZOR 405 Competitors
| Model | Kerb Weight (kg) |
|---|---|
| iQube Electric | 110 kg, 116.8 kg, 118.6 kg, 119.1 kg, 132 kg |
| Leo | 77 kg |
| Atria | 69 kg |
| Magnus | 108 kg |
| S1 | 82 kg, 84 kg |
| Jaunty-3W | 62 kg |
DAO Electric ZOR 405 Price
DAO Electric ZOR 405 Specs & Features
DAO Electric ZOR 405 Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Under seat storage | Seat height |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹89.18 K* | 1 kWh | - | 3 Years Battery Warranty & 3 Years Motor Warranty | 70 km | - | 720 mm |
| 3.5 kWh | (0 - 80%) 3 Hours | 3 Years/50000 Kms | 153 km | 35 L | 775 mm | |
| 3 kWh | 5-6 Hours | Vehicle warranty - 3 Years/ 30000 Kms. Battery warranty - 5 Years/75000 Kms | 142 km | 33 L | 780 mm | |
| 1.56 kWh | 6 Hours | Motor Warranty - 3 Years/ 3000 kms | 100 km | 34 L | 730 mm | |
| 4.2 kWh | 4 to 5 Hours | Battery warranty - 3 Years. Motor warranty - 2 Years | 110 km | 18 L | 770 mm | |
| 1.44 kWh | 7-8 Hours | 3 Years Battery Warranty & 3 Years Motor Warranty | 65 km | - | - | |
| 3.3 kWh | 2 - 3 Hours | Battery warranty - 3 Years Motor warranty - 3 Years | 88 km | - | 800 mm | |
| 5.3 kWh | (0-80%) 4 Hours 18 Mins | 3 Years/50000 kms | 212 km | 32 L | 770 mm | |
| 2.2 kWh | 6-8 Hours | - | 120 km | - | - | |
| 1.4 kWh | 3.3 Hours | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 95 km | 17 L | 800 mm | |
| 1.5 kWh | 4 - 5 Hours | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 85 km | 17 L | - |
ZOR 405 Owner Reviews

Reviews (1)

DAO Electric Dealers in Pune
Explore 1 authorized DAO Electric dealers. Get best prices.

DAO Electric Dealers in Mumbai
Explore 1 authorized DAO Electric dealers. Get best prices.

DAO Electric Dealers in Bangalore
Explore 1 authorized DAO Electric dealers. Get best prices.

DAO Electric Dealers in Gurgaon
Explore 1 authorized DAO Electric dealers. Get best prices.

DAO Electric Dealers in Coimbatore
Explore 1 authorized DAO Electric dealers. Get best prices.

DAO Electric Dealers in Guntur
Explore 1 authorized DAO Electric dealers. Get best prices.
Upcoming Scooters
Explore More Options
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers

₹89,184*
Ex-Showroom Price
Explore DAO Electric ZOR 405
EXPERT ADVICE
Not Sure If an EV Fits Your Life?
Know what to expect before you decide.
ZOR 405 Range
Range Report
Would you like 91Wheels to review the DAO Electric ZOR 405 next?
Best Scooters in India















