Opening gallery...


GRP EV 11 Mini
GRP EV 11 Mini Latest Update
Last Updated on 28th Mar'24 : The GRP EV 11 Mini is a compact electric scooter that's designed to be straightforward and useful for everyday rides. It features a BLDC motor and can travel 60-70 km per charge with a battery capacity of 1.5 kWh.
11 Mini Highlights
Battery Capacity
1.5 kWh
Battery Capacity of 11 Mini Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| Chetak | 3 kWh, 3.5 kWh |
| E Scoot 504 | 1.44 kWh, 1.8 kWh, 2.04 kWh |
| XGT X-ONE | 1.344 kWh, 1.377 kWh, 1.428 kWh, 1.56 kWh, 1.68 kWh, 1.683 kWh, 2.2 kWh |
| Jaunty | 1.5 kWh, 1.62 kWh, 2.04 kWh |
| Atria | 1.5 kWh |
| Magnus | 2.3 kWh, 3 kWh |
| Green Zing | 1.4 kWh, 1.7 kWh |
| GRACYi | 1.8 kWh, 1.92 kWh, 2.28 kWh, 2.304 kWh, 2.736 kWh |
| S1 | 1.5 kWh, 2.1 kWh, 4.2 kWh |
| Jaunty-3W | 1.56 kWh |
Charging Time
3 - 4 Hours
Charging Time of 11 Mini Competitors
| Model | Charging Time |
|---|---|
| Chetak | (0 - 80%) 3 Hours, (0 - 80%) 3 Hours 25 mins |
| E Scoot 504 | 4-5 Hours, 7-8 Hours |
| XGT X-ONE | 6-8 Hours |
| Jaunty | 6 Hours |
| Atria | 4 - 5 Hours |
| Magnus | 5-6 Hours |
| Green Zing | 4 Hours |
| GRACYi | 4 Hours, 7-8 Hours, 8-9 Hours, 9-10 Hours |
| S1 | 3 to 4 Hours, 4 to 5 Hours, 7 to 8 Hours |
| Jaunty-3W | 6 Hours |
Range
100 km
Range of 11 Mini Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| Chetak | 127 km, 153 km, 155 km |
| E Scoot 504 | 65 km |
| XGT X-ONE | 120 km, 85 km |
| Jaunty | 70 km, 90 km |
| Atria | 85 km |
| Magnus | 118 km, 142 km |
| Green Zing | 100 km, 70 km |
| GRACYi | 120 km, 55 km, 70 km, 80 km |
| S1 | 110 km, 75 km, 85 km |
| Jaunty-3W | 100 km |
Seat Height
880 mm
11 Mini's 880 mm Seat Height is about 17% higher than the segment average of 755.83 mm.
Seat Height of 11 Mini Competitors
| Model | Seat Height (mm) |
|---|---|
| Chetak | 775 mm |
| Jaunty | 730 mm |
| Magnus | 780 mm |
| S1 | 750 mm, 770 mm |
| Jaunty-3W | 730 mm |
GRP EV 11 Mini Price
GRP EV 11 Mini Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Under seat storage | Seat height |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹74.50 K* | 1.5 kWh | 3 - 4 Hours | 3 years Battery Warranty & 3 Years Motor Warranty | 100 km | - | 880 mm |
| 4.2 kWh | 4 to 5 Hours | Battery warranty - 3 Years. Motor warranty - 2 Years | 110 km | 18 L | 770 mm | |
| 1.44 kWh | 7-8 Hours | 3 Years Battery Warranty & 3 Years Motor Warranty | 65 km | - | - | |
| 1.56 kWh | 6 Hours | Motor Warranty - 3 Years/ 3000 kms | 100 km | 34 L | 730 mm | |
| 2.2 kWh | 6-8 Hours | - | 120 km | - | - | |
| 1.7 kWh | 4 Hours | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 100 km | 22 L | - | |
| 3.5 kWh | (0 - 80%) 3 Hours | 3 Years/50000 Kms | 153 km | 35 L | 775 mm | |
| 1.5 kWh | 4 - 5 Hours | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 85 km | 17 L | - | |
| 2.04 kWh | 6 Hours | Battery warranty - 3 Year. Motor warranty 3 Years | 90 km | 32 L | 730 mm | |
| 1.8 kWh | 4 Hours | - | 80 km | - | - | |
| 3 kWh | 5-6 Hours | Vehicle warranty - 3 Years/ 30000 Kms. Battery warranty - 5 Years/75000 Kms | 142 km | 33 L | 780 mm |
11 Mini Owner Reviews

Reviews (2)

GRP EV Dealers in Raipur
Explore 2 authorized GRP EV dealers. Get best prices.

GRP EV Dealers in Bilaspur
Explore 1 authorized GRP EV dealers. Get best prices.

GRP EV Dealers in Janjgir
Explore 5 authorized GRP EV dealers. Get best prices.
Upcoming Scooters
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers

₹74,500*
Ex-Showroom Price
Explore GRP EV 11 Mini
EXPERT ADVICE
Not Sure If an EV Fits Your Life?
Know what to expect before you decide.
11 Mini Range
Range Report
Would you like 91Wheels to review the GRP EV 11 Mini next?
Best Scooters in India











