Opening gallery...


Lohia Oma Star
Lohia Oma Star is available at a price of ₹ 41,444.
Powered by a 0.24 kWh battery,
the scooter is available in 1 variant and
comes in 1 colour.
Other key specifications of the Oma Star include
a top speed of 25 kmph,
seat height of 770 mm
and ground clearance of 160 mm.
The Lohia Oma Star
also features a Drum front brake and Drum rear brake.
₹41,444*
*Ex-Showroom Price
EMI ₹ 783 /mo
Calculate EMI Now
Oma Star Highlights
Battery Capacity0.24 kWh
Charging Time6-8 Hours
Range60 km
Seat Height770 mm
Battery Capacity
0.24 kWh
Battery Capacity of Oma Star Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| Chetak C35 | 3.5 kWh |
| PraisePro | 3.3 kWh |
| R30 electric scooter | 1.3 kWh |
| E Scoot 504 | 1.44 kWh, 1.8 kWh, 2.04 kWh |
| Miso | 0.84 kWh |
| Atria | 1.5 kWh |
| Wolf | 1.4 kWh |
| Pony | 1.15 kWh, 1.2 kWh |
| Magnus | 2.3 kWh, 3 kWh |
| S1 | 1.5 kWh, 2.1 kWh, 4.2 kWh |
Charging Time
6-8 Hours
Charging Time of Oma Star Competitors
| Model | Charging Time |
|---|---|
| Chetak C35 | (0 - 80%) 3 Hours, (0 - 80%) 3 Hours 25 mins |
| PraisePro | 2 - 3 Hours |
| R30 electric scooter | 4 - 5 Hours |
| E Scoot 504 | 4-5 Hours, 7-8 Hours |
| Miso | 3 Hours |
| Atria | 4 - 5 Hours |
| Wolf | 3 - 3.5 Hours |
| Pony | 3 - 4 Hours, 8 - 9 Hours |
| Magnus | (0-100%) 5-6 Hours |
| S1 | 3 to 4 Hours, 4 to 5 Hours, 7 to 8 Hours |
Range
60 km
Range of Oma Star Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| Chetak C35 | 151 km, 153 km |
| PraisePro | 88 km |
| R30 electric scooter | 60 km |
| E Scoot 504 | 65 km |
| Miso | 60 km |
| Atria | 85 km |
| Wolf | 60 km |
| Pony | 60 km, 90 km |
| Magnus | 118 km, 142 km |
| S1 | 110 km, 75 km, 85 km |
Seat Height
770 mm
Seat Height of Oma Star Competitors
| Model | Seat Height (mm) |
|---|---|
| Chetak C35 | 775 mm |
| PraisePro | 800 mm |
| R30 electric scooter | 735 mm |
| Pony | 800 mm |
| Magnus | 780 mm |
| S1 | 750 mm, 770 mm |
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
1
Cash reward of Rs. X000 on scooter purchase91wheels Offer
Ad
Lohia Oma Star Price
Variants (1)
On-Road Price inDelhi
Brakes & Wheels
Braking System
Seat Style
Instrument Console
EMI
Lohia Oma Star Specs & Features
Loading...
Loading...
Ad

₹41,444*
Ex-Showroom Price
Explore Lohia Oma Star
Ad
Lohia Oma Star Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Under seat storage | Seat height |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹41.44 K* | 0 kWh | 6-8 Hours | 3 Years Battery Warranty & 1 Year/12000 kms Motor Warranty | 60 km | - | 770 mm |
| 1.44 kWh | 7-8 Hours | 3 Years Battery Warranty & 3 Years Motor Warranty | 65 km | - | - | |
| 0.84 kWh | 3 Hours | 3 years Battery Warranty & 3 Years Motor Warranty | 60 km | - | - | |
| 4.2 kWh | 4 to 5 Hours | Battery warranty - 3 Years. Motor warranty - 2 Years | 110 km | 18 L | 770 mm | |
| 1.4 kWh | 3 - 3.5 Hours | Battery warranty - 2 Years Battery. Motor warranty - 1 Years | 60 km | 33.2 L | - | |
| 1.3 kWh | 4 - 5 Hours | Battery warranty - 3 Years Motor warranty - 3 Years | 60 km | 19 L | 735 mm | |
| 1.5 kWh | 4 - 5 Hours | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 85 km | 17 L | - | |
| 3 kWh | (0-100%) 5-6 Hours | Vehicle warranty - 3 Years/ 30000 Kms. Battery warranty - 5 Years/75000 Kms | 142 km | 33 L | 780 mm | |
| 3.3 kWh | 2 - 3 Hours | Battery warranty - 3 Years Motor warranty - 3 Years | 88 km | - | 800 mm | |
| 1.2 kWh | 3 - 4 Hours | 3 Years Battery & 1.5 Years Motor | 90 km | 16 L | 800 mm | |
| 3.5 kWh | (0 - 80%) 3 Hours | 3 Years/50000 Kms | 153 km | 35 L | 775 mm |
Oma Star Owner Reviews
4.5
Based on 6 Ratings, 1 Reviews
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
5
Design5
Comfort4.7
Features4.7
Mileage & Performance3.3
Reliability & Maintenance5
Design5
Comfort4.7
Features4.7
Mileage & Performance3.3
Reliability & Maintenance5
Design5
Comfort4.7
Features4.7
Mileage & Performance3.3
Reliability & Maintenance
Reviews (1)
Sort By
ImagesAudio ReviewsPositiveCritical
a
ajay kami
Eco Ride
Great scooty with outstanding looks, nice to see the new innovations with electric vehicle in this polluted vehicle era. I recommend this EV scooty so that we can save our atmosphere and environment.
Loading...
Loading...
Ad
Oma Star Range
Range Report
60 km
Certified Range
Insufficient Data
We don't have the required count of Range reported data for Lohia Oma Star.
User Reported Range
6-8 Hours
Estimated Charging Time
Our experts haven't tested these variants yet
Would you like 91Wheels to review the Lohia Oma Star next?
Locate Your Nearest Dealership
OR
Use Current Location
Jaisalmer
8 Dealers
Loading...
Best Scooters in India

Honda Activa
₹75,583 - ₹90,332*
Ex-Showroom Price

Suzuki Access 125
₹78,984 - ₹99,278*
Ex-Showroom Price

TVS iQube Electric
₹1.15 - ₹1.71 Lakh*
Ex-Showroom Price

TVS NTORQ 125
₹81,750 - ₹1.01 Lakh*
Ex-Showroom Price

TVS Jupiter
₹73,550 - ₹87,550*
Ex-Showroom Price






