Opening gallery...


RBSEVA Royal ZL3
RBSEVA Royal ZL3 is available at a price of ₹ 1.05 Lakh.
Powered by a 1.8 kWh battery,
the scooter is available in 1 variant and
Other key specifications of the Royal ZL3 include
a top speed of 70 kmph,
seat height of 800 mm
and ground clearance of 175 mm.
The RBSEVA Royal ZL3
also features a Disc front brake and Drum rear brake.
Royal ZL3 Highlights
Battery Capacity1.8 kWh
Charging Time3 - 4 Hours
Range100 km
Seat Height800 mm
Battery Capacity
1.8 kWh
Battery Capacity of Royal ZL3 Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| Chetak | 3 kWh, 3.5 kWh |
| iQube Electric | 2.2 kWh, 3.1 kWh, 3.5 kWh, 5.3 kWh |
| Infinity E1 | 1.9 kWh, 2.5 kWh |
| Epluto 7G | 2.5 kWh, 3 kWh, 3.5 kWh |
| Magnus | 2.3 kWh, 3 kWh |
| S1 | 1.5 kWh, 2.1 kWh, 4.2 kWh |
| Storie | 3.1 kWh |
| XGT CAT 2.0 | 2.232 kWh, 3.6 kWh |
| Jaunty-3W | 1.56 kWh |
| C12 | 2 kWh, 2.7 kWh, 3.2 kWh |
Charging Time
3 - 4 Hours
Charging Time of Royal ZL3 Competitors
| Model | Charging Time |
|---|---|
| Chetak | (0 - 80%) 3 Hours, (0 - 80%) 3 Hours 25 mins |
| iQube Electric | (0-80%) 2 Hours 45 Mins, (0-80%) 3 Hours, (0-80%) 4 Hours 18 Mins, (0-80%) 4 Hours 30 Mins |
| Infinity E1 | 4 Hours |
| Epluto 7G | 4 Hours, 6 Hours |
| Magnus | 5-6 Hours |
| S1 | 3 to 4 Hours, 4 to 5 Hours, 7 to 8 Hours |
| XGT CAT 2.0 | 3 Hours 50 min, 4-5 Hours |
| Jaunty-3W | 6 Hours |
| C12 | 4.3 Hours, 5 Hours, 6 - 7 Hours |
Range
100 km
Range of Royal ZL3 Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| Chetak | 127 km, 153 km, 155 km |
| iQube Electric | 121 km, 145 km, 212 km, 94 km |
| Infinity E1 | 100 km, 70 km |
| Epluto 7G | 120 km, 150 km |
| Magnus | 118 km, 142 km |
| S1 | 110 km, 75 km, 85 km |
| Storie | 132 km |
| XGT CAT 2.0 | 140 km, 95 km |
| Jaunty-3W | 100 km |
| C12 | 123 km, 135 km, 85 km |
Seat Height
800 mm
Royal ZL3's 800 mm Seat Height is about 5% higher than the segment average of 764.44 mm.
Seat Height of Royal ZL3 Competitors
| Model | Seat Height (mm) |
|---|---|
| Chetak | 775 mm |
| iQube Electric | 770 mm |
| Infinity E1 | 780 mm |
| Epluto 7G | 760 mm |
| Magnus | 780 mm |
| S1 | 750 mm, 770 mm |
| Jaunty-3W | 730 mm |
| C12 | 765 mm |
RBSEVA Royal ZL3 Price
Variants (1)
On-Road Price inDelhi
Brakes & Wheels
Tubeless Tyre
Braking System
Instrument Console
EMI
Ad
RBSEVA Royal ZL3 Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Under seat storage | Seat height |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹1.05 Lakh* | 2 kWh | 3 - 4 Hours | 3 years Battery Warranty & 3 Years Motor Warranty | 100 km | - | 800 mm |
| 3.5 kWh | (0 - 80%) 3 Hours | 3 Years/50000 Kms | 153 km | 35 L | 775 mm | |
| 5.3 kWh | (0-80%) 4 Hours 18 Mins | 3 Years/50000 kms | 212 km | 32 L | 770 mm | |
| 3 kWh | 5-6 Hours | Vehicle warranty - 3 Years/ 30000 Kms. Battery warranty - 5 Years/75000 Kms | 142 km | 33 L | 780 mm | |
| 3.6 kWh | 3 Hours 50 min | 1 Years Battery Warranty & 1 Years Motor Warranty | 140 km | - | - | |
| 3.5 kWh | 6 Hours | - | 150 km | - | - | |
| 3.2 kWh | 6 - 7 Hours | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 135 km | 23 L | 765 mm | |
| 1.9 kWh | 4 Hours | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 70 km | 12 L | 780 mm | |
| 3.1 kWh | - | 3 Years battery & motor warranty | 132 km | - | - | |
| 1.56 kWh | 6 Hours | Motor Warranty - 3 Years/ 3000 kms | 100 km | 34 L | 730 mm | |
| 4.2 kWh | 4 to 5 Hours | Battery warranty - 3 Years. Motor warranty - 2 Years | 110 km | 18 L | 770 mm |
Royal ZL3 Owner Reviews
4.4
Based on 1 Ratings, 1 Reviews
5
1
4
1
3
0
2
0
1
0
5
Reliability & Maintenance5
Comfort4
Design4
Features4
Mileage & Performance5
Reliability & Maintenance5
Comfort4
Design4
Features4
Mileage & Performance5
Reliability & Maintenance5
Comfort4
Design4
Features4
Mileage & Performance
Reviews (1)
Sort By
ImagesAudio ReviewsPositiveCritical
D
Dhamo
It has comfortable saddle and ergonomic grips ensure that riders can maintain a comfortable position for extended periods.
Loading...
Upcoming Scooters
Explore More Options
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
1
Cash reward of Rs. X000 on scooter purchase91wheels Offer
Ad
Loading...
Loading...

₹1.05 Lakh*
Ex-Showroom Price
Explore RBSEVA Royal ZL3
Ad
EXPERT ADVICE
Not Sure If an EV Fits Your Life?
Know what to expect before you decide.
Loading...
Ad
Royal ZL3 Range
Range Report
100 km
Certified Range
Insufficient Data
We don't have the required count of Range reported data for RBSEVA Royal ZL3.
User Reported Range
3 - 4 Hours
Estimated Charging Time
Our experts haven't tested these variants yet
Would you like 91Wheels to review the RBSEVA Royal ZL3 next?
Best Scooters in India

Honda Activa
₹75,433 - ₹89,806*
Ex-Showroom Price

TVS Jupiter
₹73,400 - ₹86,900*
Ex-Showroom Price

Suzuki Access 125
₹78,184 - ₹98,378*
Ex-Showroom Price

Ampere Nexus
₹1.20 - ₹1.30 Lakh*
Ex-Showroom Price

TVS NTORQ 125
₹81,250 - ₹1.00 Lakh*
Ex-Showroom Price





