Opening gallery...

Segway E110A
Segway E110A is available at a price of ₹ 73,937.
Powered by a 30 kWh battery,
the scooter is available in 1 variant and
Other key specifications of the E110A include
a top speed of 30 kmph,
The Segway E110A
weighs 179 kg.
E110A Highlights
Battery Capacity30 kWh
Charging Time6 Hours
Range56 km
Under Seat Storage27 Litres
Kerb Weight179 kg
Battery Capacity
30 kWh
Battery Capacity of E110A Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| Chetak | 3 kWh, 3.5 kWh |
| E Scoot 504 | 1.44 kWh, 1.8 kWh, 2.04 kWh |
| XGT X-ONE | 1.344 kWh, 1.377 kWh, 1.428 kWh, 1.56 kWh, 1.68 kWh, 1.683 kWh, 2.2 kWh |
| Jaunty | 1.5 kWh, 1.62 kWh, 2.04 kWh |
| Atria | 1.5 kWh |
| Magnus | 2.3 kWh, 3 kWh |
| Green Zing | 1.4 kWh, 1.7 kWh |
| GRACYi | 1.8 kWh, 1.92 kWh, 2.28 kWh, 2.304 kWh, 2.736 kWh |
| S1 | 1.5 kWh, 2.1 kWh, 4.2 kWh |
| Jaunty-3W | 1.56 kWh |
Charging Time
6 Hours
Charging Time of E110A Competitors
| Model | Charging Time |
|---|---|
| Chetak | (0 - 80%) 3 Hours, (0 - 80%) 3 Hours 25 mins |
| E Scoot 504 | 4-5 Hours, 7-8 Hours |
| XGT X-ONE | 6-8 Hours |
| Jaunty | 6 Hours |
| Atria | 4 - 5 Hours |
| Magnus | 5-6 Hours |
| Green Zing | 4 Hours |
| GRACYi | 4 Hours, 7-8 Hours, 8-9 Hours, 9-10 Hours |
| S1 | 3 to 4 Hours, 4 to 5 Hours, 7 to 8 Hours |
| Jaunty-3W | 6 Hours |
Range
56 km
Range of E110A Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| Chetak | 127 km, 153 km, 155 km |
| E Scoot 504 | 65 km |
| XGT X-ONE | 120 km, 85 km |
| Jaunty | 70 km, 90 km |
| Atria | 85 km |
| Magnus | 118 km, 142 km |
| Green Zing | 100 km, 70 km |
| GRACYi | 120 km, 55 km, 70 km, 80 km |
| S1 | 110 km, 75 km, 85 km |
| Jaunty-3W | 100 km |
Under Seat Storage
27 Litres
E110A's 27 litres Under Seat Storage is close to the segment average of 26.63 litres.
Under Seat Storage of E110A Competitors
| Model | Under Seat Storage (Litres) |
|---|---|
| Chetak | 35 Litres |
| Jaunty | 32 Litres |
| Atria | 17 Litres |
| Magnus | 22 Litres, 33 Litres |
| Green Zing | 22 Litres |
| S1 | 18 Litres |
| Jaunty-3W | 34 Litres |
Kerb Weight
179 kg
E110A's 179 kg Kerb Weight is about 136% higher than the segment average of 76 kg.
Kerb Weight of E110A Competitors
| Model | Kerb Weight (kg) |
|---|---|
| Jaunty | 62 kg |
| Atria | 69 kg |
| Magnus | 108 kg |
| Green Zing | 81 kg |
| GRACYi | 60 kg |
| S1 | 82 kg, 84 kg |
| Jaunty-3W | 62 kg |
Segway E110A Price
Variants (1)
On-Road Price inDelhi
Braking System
Seat Style
Instrument Console
Under Seat Storage
Kerb Weight
EMI
Ad
Segway E110A Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Under seat storage | Seat height |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹73.94 K* | 30 kWh | 6 Hours | - | 56 km | 27 L | - |
| 4.2 kWh | 4 to 5 Hours | Battery warranty - 3 Years. Motor warranty - 2 Years | 110 km | 18 L | 770 mm | |
| 1.44 kWh | 7-8 Hours | 3 Years Battery Warranty & 3 Years Motor Warranty | 65 km | - | - | |
| 1.56 kWh | 6 Hours | Motor Warranty - 3 Years/ 3000 kms | 100 km | 34 L | 730 mm | |
| 2.2 kWh | 6-8 Hours | - | 120 km | - | - | |
| 1.7 kWh | 4 Hours | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 100 km | 22 L | - | |
| 3.5 kWh | (0 - 80%) 3 Hours | 3 Years/50000 Kms | 153 km | 35 L | 775 mm | |
| 1.8 kWh | 4 Hours | - | 80 km | - | - | |
| 1.5 kWh | 4 - 5 Hours | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 85 km | 17 L | - | |
| 2.04 kWh | 6 Hours | Battery warranty - 3 Year. Motor warranty 3 Years | 90 km | 32 L | 730 mm | |
| 3 kWh | 5-6 Hours | Vehicle warranty - 3 Years/ 30000 Kms. Battery warranty - 5 Years/75000 Kms | 142 km | 33 L | 780 mm |
E110A Owner Reviews

Be the first to share a review
No reviews yet. Your experience can help others decide.

Loading...
Upcoming Scooters
Explore More Options
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
1
Cash reward of Rs. X000 on scooter purchase91wheels Offer
Ad
Loading...
Ad
EXPERT ADVICE
Not Sure If an EV Fits Your Life?
Know what to expect before you decide.
Loading...
Ad
E110A Range
Range Report
56 km
Certified Range
Insufficient Data
We don't have the required count of Range reported data for Segway E110A.
User Reported Range
6 Hours
Estimated Charging Time
Our experts haven't tested these variants yet
Would you like 91Wheels to review the Segway E110A next?
Best Scooters in India

Royal Enfield Hunter 350
₹1.38 - ₹1.67 Lakh*
Ex-Showroom Price

Royal Enfield Continental GT 650
₹3.53 - ₹3.82 Lakh*
Ex-Showroom Price

Royal Enfield Bullet 350
₹1.62 - ₹2.04 Lakh*
Ex-Showroom Price

Royal Enfield Classic 350
₹1.83 - ₹2.18 Lakh*
Ex-Showroom Price

TVS Raider 125
₹82,000 - ₹97,050*
Ex-Showroom Price






