Opening gallery...

Zelio GRACY+
GRACY+ Highlights
Battery Capacity
1.8 kWh
In 1 Variant
1.92 kWh
In 2 Variants
2.3 kWh
In 1 Variant
2.52 kWh
In 1 Variant
3.02 kWh
In 1 Variant
Battery Capacity by Variants
Battery Capacity of GRACY+ Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| E Scoot 504 | 1.44 kWh, 1.8 kWh, 2.04 kWh |
| XGT X-ONE | 1.344 kWh, 1.377 kWh, 1.428 kWh, 1.56 kWh, 1.68 kWh, 1.683 kWh, 2.2 kWh |
| Eeva | 1.8 kWh, 1.92 kWh, 2.28 kWh, 2.304 kWh, 2.736 kWh |
| GRACYi | 1.8 kWh, 1.92 kWh, 2.28 kWh, 2.304 kWh, 2.736 kWh |
| S1 | 1.5 kWh, 2.1 kWh, 4.2 kWh |
| Jaunty-3W | 1.56 kWh |
| E-Luna | 1.7 kWh, 2 kWh |
| VX2 | 2.2 kWh, 3.4 kWh |
| S1 X Gen 3 | 2 kWh, 3 kWh, 4 kWh |
| Orbiter | 1.8 kWh, 3.1 kWh |
Charging Time
4 Hours
In 2 Variants
8-12 Hours
In 4 Variants
Charging Time by Variants
Charging Time of GRACY+ Competitors
| Model | Charging Time |
|---|---|
| E Scoot 504 | 4-5 Hours, 7-8 Hours |
| XGT X-ONE | 6-8 Hours |
| Eeva | 4 Hours, 7-8 Hours, 7-9 Hours, 8-9 Hours, 9-10 Hours |
| GRACYi | 4 Hours, 7-8 Hours, 8-9 Hours, 9-10 Hours |
| S1 | 3 to 4 Hours, 4 to 5 Hours, 7 to 8 Hours |
| Jaunty-3W | 6 Hours |
| E-Luna | 3 Hours, 4 Hours |
| VX2 | (0-80%) 2 Hours 41 Min, (0-80%) 4 Hours 13 Min |
| S1 X Gen 3 | 6 Hours (0-100%), 6 Hours (0-100%), 9 Hours (0-100%) |
| Orbiter | 2 hours 20 mins, 4 hours 10 mins |
Range
100 km
In 2 Variants
110 km
In 1 Variant
130 km
In 2 Variants
80 km
In 1 Variant
Range by Variants
Range of GRACY+ Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| E Scoot 504 | 65 km |
| XGT X-ONE | 120 km, 85 km |
| Eeva | 100 km, 120 km, 70 km, 75 km, 80 km, 90 km |
| GRACYi | 120 km, 55 km, 70 km, 80 km |
| S1 | 110 km, 75 km, 85 km |
| Jaunty-3W | 100 km |
| E-Luna | 110 km, 90 km |
| VX2 | 142 km, 92 km |
| S1 X Gen 3 | 108 km, 176 km, 242 km |
| Orbiter | 158 km, 86 km |
Kerb Weight
88 kg
GRACY+'s 88 kg Kerb Weight is about 8% lower than the segment average of 95.42 kg.
Kerb Weight of GRACY+ Competitors
| Model | Kerb Weight (kg) |
|---|---|
| GRACYi | 60 kg |
| S1 | 82 kg, 84 kg |
| Jaunty-3W | 62 kg |
| E-Luna | 96 kg |
| VX2 | 106 kg, 115 kg |
| S1 X Gen 3 | 105 kg, 109 kg, 113 kg |
| Orbiter | 101 kg, 112 kg |
Zelio GRACY+ Prices
Zelio GRACY+ Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Under seat storage | Seat height |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹54.00 - ₹69.50 K* | 2 - 3 kWh | 4 Hours | Vehicle warranty - 2 Years. Battery warranty - 3 Years | 60 - 130 km | - | - |
| 4.2 kWh | 4 to 5 Hours | Battery warranty - 3 Years. Motor warranty - 2 Years | 110 km | 18 L | 770 mm | |
| 1.44 kWh | 7-8 Hours | 3 Years Battery Warranty & 3 Years Motor Warranty | 65 km | - | - | |
| 2.2 kWh | 6-8 Hours | - | 120 km | - | - | |
| 3.1 kWh | 4 hours 10 mins | 3 Years/50000 Kms | 158 km | 34 L | 760 mm | |
| 4 kWh | 6 Hours (0-100%) | Vehicle warranty - 3 Years/40000 Kms& Battery Warranty - 3 Years/50000 Kms | 242 km | 34 L | 791 mm | |
| 3.4 kWh | (0-80%) 4 Hours 13 Min | Battery warranty - 5 Years/50000 kms | 142 km | 27.2 L | 777 mm | |
| 2 kWh | 4 Hours | 3 Years | 110 km | - | - | |
| 1.56 kWh | 6 Hours | Motor Warranty - 3 Years/ 3000 kms | 100 km | 34 L | 730 mm | |
| 1.8 kWh | 4 Hours | - | 120 km | - | - | |
| 1.8 kWh | 4 Hours | - | 80 km | - | - |
GRACY+ Owner Reviews

Be the first to share a review
No reviews yet. Your experience can help others decide.



Zelio Dealers in Hisar
Explore 4 authorized Zelio dealers. Get best prices.

Zelio Dealers in Saharanpur (UP)
Explore 1 authorized Zelio dealers. Get best prices.

Zelio Dealers in Bhiwani
Explore 1 authorized Zelio dealers. Get best prices.

Zelio Dealers in Bharatpur
Explore 1 authorized Zelio dealers. Get best prices.

Zelio Dealers in Sirsa
Explore 1 authorized Zelio dealers. Get best prices.
GRACY+ News & Expert Reviews
Latest News


Zelio Gracyi, Gracy Pro, And Gracy Plus Launched - Price Starting At Rs 59,273
Upcoming Scooters
Explore More Options
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers

₹54,000 - ₹69,500*
Ex-Showroom Price
Explore Zelio GRACY+
EXPERT ADVICE
Not Sure If an EV Fits Your Life?
Know what to expect before you decide.
GRACY+ Range
Range Report
Would you like 91Wheels to review the Zelio GRACY+ 1.92kWh variant next?
Best Scooters in India












