Opening gallery...











Explore All 31+RV BlazeX Images
Revolt Motors RV BlazeX
The Revolt RV BlazeX is a commuter electric motorcycle that slots in between the RV400 and the RV1. It packs in a 3.24 kWh battery pack, giving it a claimed range of 150km on a single charge, and it can be charged from 0-80% in a claimed time of 3.3 hours. With prices beginning from Rs 1.15 lakh (ex-showroom), the RV BlazeX goes up against the Oben Rorr EZ.
EMI ₹ 2,363 /mo
RV BlazeX Highlights
On Target
A practical electric commuter bike with usable range and daily usability focus.
What We Like
Good 150 km claimed range, lightweight handling, removable battery convenience, connected features, and practical everyday usability.
What We Don’t Like
Limited 85 kmph top speed, basic styling, weak brand reach, average road presence, not highway friendly.
Battery Capacity
3.24 kWh
Battery Capacity of RV BlazeX Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| RV 400 | 3.24 kWh |
| RV1 | 2.2 kWh, 3.24 kWh |
| EV Rorr | 3.4 kWh, 4.4 kWh |
| OXO | 3.75 kWh |
| eTryst 350 | 3.5 kWh |
| Eco Dryft | 3 kWh, 3.5 kWh |
| Vader | 3.7 kWh |
| Roadster | 3.5 kWh, 4.5 kWh, 6 kWh |
| Rorr EZ | 2.6 kWh, 3.4 kWh, 4.4 kWh |
| Rorr EZ Sigma | 3.4 kWh, 4.4 kWh |
Charging Time
1 Hour 20 Mins (0-80%)
Charging Time of RV BlazeX Competitors
| Model | Charging Time |
|---|---|
| RV 400 | 3 Hours 30 Mins (0-80%) |
| RV1 | 2 Hours 15Mins (0-80%), 3 Hours 30 Mins (0-80%) |
| EV Rorr | 2 Hours, 5 Hours - 90 Min |
| OXO | 4.45 Hours, 5 Hours, 5.3 Hours |
| eTryst 350 | 6 Hours |
| Eco Dryft | 4-6 Hours, 6 Hours |
| Vader | 4 Hours |
| Roadster | 4 Hours & 36 Min (0-80%), 5 Hours & 54 Min (0-80%), 7 Hours & 54 Min (0-80%) |
| Rorr EZ | 1 Hours 30 min, 2 Hours, 45 min |
Range
150 km
Range of RV BlazeX Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| RV 400 | 150 km |
| RV1 | 100 km, 160 km |
| EV Rorr | 180 km, 187 km |
| OXO | 120 km, 140 km, 150 km |
| eTryst 350 | 140 km |
| Eco Dryft | 105 km, 130 km |
| Vader | 125 km |
| Roadster | 151 km, 190 km, 248 km |
| Rorr EZ | 110 km, 140 km, 175 km |
| Rorr EZ Sigma | 175 km |
Seat Height
790 mm
The seat height of RV BlazeX is well-balanced for the segment, making it easy to access. RV BlazeX's 790 mm Seat Height is close to the segment average of 797.11 mm.
Seat Height of RV BlazeX Competitors
| Model | Seat Height (mm) |
|---|---|
| RV 400 | 814 mm, 815 mm |
| RV1 | 790 mm |
| EV Rorr | 780 mm, 810 mm |
| OXO | 780 mm |
| eTryst 350 | 770 mm |
| Roadster | 805 mm |
| Rorr EZ | 810 mm |
Kerb Weight
113 kg
RV BlazeX's 113 kg Kerb Weight is about 12% lower than the segment average of 127.1 kg.
Kerb Weight of RV BlazeX Competitors
| Model | Kerb Weight (kg) |
|---|---|
| RV 400 | 115 kg |
| RV1 | 105 kg, 106 kg |
| EV Rorr | 140 kg, 147 kg |
| Eco Dryft | 101 kg |
| Vader | 128 kg |
| Rorr EZ | 138 kg, 143 kg, 148 kg |
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
Revolt Motors RV BlazeX Price
Expert Verdict on RV BlazeX
91Wheels Expert
Pros & Cons of RV BlazeX
What we admire in this bike
The RV BlazeX’s 113kg kerb weight should be very easy to handle for most riders.
It gets a fast charging option.
Comes equipped with decent features for its price and segment.
The battery pack is removable.
Switching between ride modes is easy.
Disc brakes on both ends.
What could have been better
Looks too similar to other RV1 models from Revolt’s lineup.
The LCD instrument cluster looks dated.
Limited sales and service reach.
Revolt Motors RV BlazeX Detailed Review
-
The RV BlazeX comes with a similar design language compared to the RV1 and the RV1+, featuring the same commuter design mixed with modern bits thrown in here and there, along with sharp tank extensions and dual-tone paint schemes, in order to add some flair and drama to the design.
-
The design of the BlazeX resembles that of the other Revolt RV models, but it also features some unique differences. Customers can select from optional accessories such as a small windscreen, wheel stickers, crash guard, and more to enhance the motorcycle's appearance.
RV BlazeX body specifications:
| Ground Clearance | 180 mm |


-
The RV BlazeX comes with a 3.24kWh battery pack, which is the largest in the RV1 lineup. It comes with a claimed range of 150km on a single charge, and it can be charged from 0-80% in a claimed time of 3.3 hours. As for performance, the electric motor here produces a peak output of 4.1 kW and 45 Nm, while the torque at the wheel is 180 Nm. It goes up to a claimed top speed of 85 kmph.
-
The BlazeX provides decent performance for daily commuting. Performance varies in each mode: Eco mode aims to extract the highest possible range, but it sacrifices performance and top speed. City mode is suitable for everyday driving, offering a balanced performance and range. However, if you seek maximum performance and are willing to compromise on range, Sports mode will satisfy you with peak power output.
-
In terms of features, the RV BlazeX comes equipped with a 6-inch LCD instrument cluster with Bluetooth connectivity, turn-by-turn navigation, geo-fencing, rider analytics, OTA updates, three ride modes, regen braking, and a reverse mode as well.
-
The BlazeX is quite basic in terms of features. The brand designed the motorcycle for the commuter segment, focusing on essentials needed for daily use. Adding more tech features would have significantly increased the price.

₹1.25 Lakh*
Ex-Showroom Price
Explore Revolt Motors RV BlazeX
EXPERT ADVICE
Not Sure If an EV Fits Your Life?
Know what to expect before you decide.
Revolt Motors RV BlazeX Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Max Power | Seat height |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹1.25 Lakh* | 3 kWh | 1 Hour 20 Mins (0-80%) | Battery warranty - 3 Years/40000 kms. Motor warranty - 3 Years | 150 km | 4100 W | 790 mm |
| 3.5 kWh | 4-6 Hours | - | 105 km | - | - | |
| 3.5 kWh | 6 Hours | - | 140 km | 4000 W | 770 mm | |
| 3.75 kWh | 5.3 Hours | Battery warranty - 3 Years & Motor warranty - 3 years | 150 km | 6200 W | 780 mm | |
| 4.4 kWh | - | 3 Years/40000 kms | 175 km | - | - | |
| 3.7 kWh | 4 Hours | Battery warranty - 3 Years Battery. Motor warranty - 3 Years | 125 km | - | - | |
| 6 kWh | 7 Hours & 54 Min (0-80%) | 3 Years / 50000 kms | 248 km | 13000 W | 805 mm | |
| 3.24 kWh | 3 Hours 30 Mins (0-80%) | Battery warranty - 3 Years/40000 kms. Motor warranty - 5 Years | 150 km | 4100 W | 815 mm | |
| 4.4 kWh | 2 Hours | 3 Years/ 60000 kms | 187 km | 8000 W | 810 mm | |
| 4.4 kWh | 2 Hours | Vehicle and moter 3 Years / 50000 kms | 175 km | 75000 W | 810 mm | |
| 3.24 kWh | 3 Hours 30 Mins (0-80%) | Battery warranty - 5 Years. Motor warranty - 5 Years | 160 km | 2800 W | 790 mm |
RV BlazeX Owner Reviews

Reviews with Images


Reviews (12)
Smart Choice
City Perfect
Happy with EV Bike
Stylish, Smooth & Eco-Friendly – A Perfect Daily Ride
Benefits of Electric Vehicles
RV BlazeX Range
Range Report
Would you like 91Wheels to review the Revolt Motors RV BlazeX next?
Latest Updates on RV BlazeX
Revolt Motors launches the RV BlazeX in India, positioned as a sporty commuter electric motorcycle with a 3.24 kWh removable battery and a claimed 150 km range. It features a 4.1 kW motor, multiple riding modes, smart connectivity, and modern safety features, targeting practical everyday urban riders.
Locate Your Nearest Dealership
Revolt Motors RV BlazeX Question & Answers
RV BlazeX News & Expert Reviews
Top Commuter Bikes You Should Not Miss













