Opening gallery...







Hop Electric Leo
Hop Electric Leo Latest Update
Last Updated on 26th Mar'24 : The Hop Electric Leo E-scooter flaunts a chic and contemporary look. Its smooth side panels add to its sporty charm. With a maximum speed of 70 kilometres per hour, it effortlessly accommodates a weight of up to 160 kilograms.
EMI ₹ 1,595 /mo
Leo Highlights
On Target
A smart and stylish electric scooter designed for urban commuters who value practicality, connectivity, and eco-friendly performance.
What We Like
Stylish and modern design, Good range for daily use, Low running cost, Smart connectivity features
What We Do Not Like
Limited top speed, Basic build quality, small service network, Ride feels firm on rough roads, Charging setup required at home
Battery Capacity
1.4 kWh
Battery Capacity of Leo Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| Chetak | 3 kWh, 3.5 kWh |
| PraisePro | 3.3 kWh |
| E Scoot 504 | 1.44 kWh, 1.8 kWh, 2.04 kWh |
| iQube Electric | 2.2 kWh, 3.1 kWh, 3.5 kWh, 5.3 kWh |
| Atria | 1.5 kWh |
| GEN NXT Nanu E-Scooter | 1.4 kWh |
| Dhanno | 1.87 kWh |
| Magnus | 2.3 kWh, 3 kWh |
| Green Zing | 1.4 kWh, 1.7 kWh |
| C12 | 2 kWh, 2.7 kWh, 3.2 kWh |
Charging Time
3.3 Hours
Charging Time of Leo Competitors
| Model | Charging Time |
|---|---|
| Chetak | (0 - 80%) 3 Hours, (0 - 80%) 3 Hours 25 mins |
| PraisePro | 2 - 3 Hours |
| E Scoot 504 | 4-5 Hours, 7-8 Hours |
| iQube Electric | (0-80%) 2 Hours 45 Mins, (0-80%) 3 Hours, (0-80%) 4 Hours 18 Mins, (0-80%) 4 Hours 30 Mins |
| Atria | 4 - 5 Hours |
| GEN NXT Nanu E-Scooter | 3.5 Hours |
| Dhanno | 3 - 4 Hours |
| Magnus | (0-100%) 5-6 Hours |
| Green Zing | 4 Hours |
| C12 | 4.3 Hours, 5 Hours, 6 - 7 Hours |
Range
95 km
Range of Leo Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| Chetak | 127 km, 153 km, 155 km |
| PraisePro | 88 km |
| E Scoot 504 | 65 km |
| iQube Electric | 121 km, 145 km, 212 km, 94 km |
| Atria | 85 km |
| GEN NXT Nanu E-Scooter | 60 km |
| Dhanno | 80 km |
| Magnus | 118 km, 142 km |
| Green Zing | 100 km, 70 km |
| C12 | 123 km, 135 km, 85 km |
Under Seat Storage
17 Litres
Leo's 17 litres Under Seat Storage is about 37% lower than the segment average of 26.75 litres.
Under Seat Storage of Leo Competitors
| Model | Under Seat Storage (Litres) |
|---|---|
| Chetak | 35 Litres |
| iQube Electric | 30 Litres, 32 Litres |
| Atria | 17 Litres |
| Magnus | 22 Litres, 33 Litres |
| Green Zing | 22 Litres |
| C12 | 23 Litres |
Seat Height
800 mm
Leo's 800 mm Seat Height is about 5% higher than the segment average of 764.17 mm.
Seat Height of Leo Competitors
| Model | Seat Height (mm) |
|---|---|
| Chetak | 775 mm |
| PraisePro | 800 mm |
| iQube Electric | 770 mm |
| Dhanno | 695 mm |
| Magnus | 780 mm |
| C12 | 765 mm |
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
Hop Electric Leo Price

₹84,360*
Ex-Showroom Price
Explore Hop Electric Leo
EXPERT ADVICE
Not Sure If an EV Fits Your Life?
Know what to expect before you decide.
Hop Electric Leo Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Under seat storage | Seat height |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹84.36 K* | 1 kWh | 3.3 Hours | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 95 km | 17 L | 800 mm |
| 3.5 kWh | (0 - 80%) 3 Hours | 3 Years/50000 Kms | 153 km | 35 L | 775 mm | |
| 3 kWh | (0-100%) 5-6 Hours | Vehicle warranty - 3 Years/ 30000 Kms. Battery warranty - 5 Years/75000 Kms | 142 km | 33 L | 780 mm | |
| 3.3 kWh | 2 - 3 Hours | Battery warranty - 3 Years Motor warranty - 3 Years | 88 km | - | 800 mm | |
| 1.44 kWh | 7-8 Hours | 3 Years Battery Warranty & 3 Years Motor Warranty | 65 km | - | - | |
| 1.5 kWh | 4 - 5 Hours | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 85 km | 17 L | - | |
| 5.3 kWh | (0-80%) 4 Hours 18 Mins | 3 Years/50000 kms | 212 km | 32 L | 770 mm | |
| 1.4 kWh | 3.5 Hours | Battery warranty - 2 Years Battery. Motor warranty - 1 Years | 60 km | - | - | |
| 3.2 kWh | 6 - 7 Hours | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 135 km | 23 L | 765 mm | |
| 1.7 kWh | 4 Hours | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 100 km | 22 L | - | |
| 1.87 kWh | 3 - 4 Hours | 3 Years Battery Warranty & 1 Year 6 Months Motor Warranty | 80 km | - | 695 mm |
Leo Owner Reviews

Reviews (3)
Leo Range
Range Report
Would you like 91Wheels to review the Hop Electric Leo next?
Locate Your Nearest Dealership
Hop Electric Leo Question & Answers
Leo News & Expert Reviews
Latest News

Hop Electric Best Selling Scooter Leo New High-Speed Variant, Rs. 97,000


Best Scooters in India














