Opening gallery...


Pravaig Defy
Pravaig Defy Latest Update
Last Updated on 29th Nov'23 : Pravaig has introduced the Defy electric SUV with a price tag of Rs 39.5 lakh (ex-showroom). The vehicle exhibits a distinctive design with its elongated profile, angular contours, and sharp lines, sparking diverse opinions on its styling. Positioned as a premium electric SUV, the Defy boasts an impressive range of over 500km and features rapid charging capabilities, allowing for a 0-80 percent recharge in just 30 minutes. Bookings are currently open with a reservation fee of Rs 51,000, and deliveries are scheduled to commence soon.
EMI ₹ 74,662 /mo
Defy Highlights
Battery Capacity
90.9 kWh
Battery Capacity of Defy Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| Atto 3 | 49.92 kWh, 60.48 kWh |
| XEV 9e | 59 kWh, 79 kWh |
| Seal | 61.44 kWh, 82.56 kWh |
| Harrier EV | 65 kWh, 75 kWh |
| eMAX 7 | 55.4 kWh, 71.8 kWh |
| EX40 | 69 kWh |
| Sealion 7 | 82.56 kWh |
| iX1 LWB | 66.4 kWh |
| EX30 | 69 kWh |
Charging Time
30 minutes
Charging Time of Defy Competitors
| Model | Charging Time |
|---|---|
| Model Y Premium | 15 mins (Upto 275 kms) |
| Atto 3 | 50 mins (0% to 80%) |
| XEV 9e | (20-80 %) 20 mins |
| Seal | 45 mins (0% to 80%) |
| Harrier EV | 25 mins (20-80%) |
| eMAX 7 | 37 mins (0% to 80%) |
| EX40 | 7 Hours |
| iX1 LWB | 32 min(10% to 80%) |
Range
500 km
Range of Defy Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| Model Y Premium | 500 km, 621 km, 681 km |
| Atto 3 | 468 km, 521 km |
| XEV 9e | 542 km, 656 km |
| Seal | 510 km, 580 km, 650 km |
| Harrier EV | 538 km, 622 km, 627 km |
| eMAX 7 | 420 km, 530 km |
| EX40 | 475 km |
| Sealion 7 | 542 km, 567 km |
| iX1 LWB | 531 km |
| EX30 | 480 km |
Boot Space
600 Litres
Offers practical boot capacity suitable for family use. Defy's 600 litres Boot Space is about 10% lower than the segment average of 666.5 litres.
Boot Space of Defy Competitors
| Model | Boot Space (Litres) |
|---|---|
| Model Y Premium | 2138 Litres |
| Atto 3 | 440 Litres |
| XEV 9e | 663 Litres |
| Harrier EV | 502 Litres |
| eMAX 7 | 180 Litres |
| EX40 | 419 Litres |
| Sealion 7 | 500 Litres |
| iX1 LWB | 490 Litres |
Ground Clearance
233.6 mm
Excellent ground clearance suitable for tough road conditions. Defy's 233.6 mm Ground Clearance is about 31% higher than the segment average of 179.1 mm.
Ground Clearance of Defy Competitors
| Model | Ground Clearance (mm) |
|---|---|
| Model Y Premium | 167 mm |
| Atto 3 | 175 mm |
| XEV 9e | 207 mm |
| Seal | 145 mm |
| Harrier EV | 205 mm |
| eMAX 7 | 170 mm |
| EX40 | 175 mm |
| Sealion 7 | 170 mm |
| iX1 LWB | 170 mm |
| EX30 | 207 mm |
Drivetrain
AWD
Drivetrain of Defy Competitors
| Model | Drivetrain |
|---|---|
| Model Y Premium | RWD |
| Atto 3 | FWD |
| XEV 9e | RWD |
| Seal | AWD, RWD |
| Harrier EV | AWD, RWD |
| eMAX 7 | FWD |
| EX40 | RWD |
| Sealion 7 | AWD, RWD |
| iX1 LWB | FWD |
| EX30 | RWD |
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
Pravaig Defy Price

₹39.50 Lakh*
Ex-Showroom Price
Explore Pravaig Defy
Pravaig Defy Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Max Power | Ground Clearance | Compare |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹39.50 Lakh* | 90.9 kWh | 30 minutes | 8 Years/250000 Kms | 500 km | 402 bhp | 234 mm | |
| 84 kWh | 15 mins (Upto 275 kms) | Vehicle Warranty 4 years/80000 Kms Battery and Drive Unit Warranty 8 years/160000 Kms | 500 - 621 km | 250000 W | 167 mm | Defy vs Model Y Premium | |
| 69 kWh | - | Battery Warranty - 8 Years / 160000 Kms | 480 km | 2000&000 W | 207 mm | Defy vs EX30 | |
| 82.56 kWh | 45 mins (0% to 80%) | 3 Years/125000 Kms | 580 km | 230000 W | 145 mm | Defy vs Seal | |
| 60.48 kWh | 50 mins (0% to 80%) | 6 Years/150000 kms | 521 km | 150000 W | 175 mm | Defy vs Atto 3 | |
| 69 kWh | 7 Hours | 3 Years | 475 km | 420000 W | 175 mm | Defy vs EX40 | |
| 66.4 kWh | 32 min(10% to 80%) | 2 Years/Unlimited Kms | 531 km | 150000 W | 170 mm | Defy vs iX1 LWB | |
| 82.56 kWh | - | 8 years/160000 kms | 542 km | 390000 W | 170 mm | Defy vs Sealion 7 | |
| 71.8 kWh | 37 mins (0% to 80%) | 3 Years/125000 Kms | 530 km | 150000 W | 170 mm | Defy vs eMAX 7 | |
| 79 kWh | (20-80 %) 20 mins | Lifetime warranty | 656 km | 210000 W | 207 mm | Defy vs XEV 9e | |
| 75 kWh | 25 mins (20-80%) | Vehicle warranty 3 Years/125000Kms - Battery Warranty Lifetime Warranty/Unlimited Kms | 622 km | Front - 116000 W. Rear - 175000 W | 205 mm | Defy vs Harrier EV |
Defy Range by Powertrain
Range Report on 90.9kWh
Would you like 91Wheels to review the Pravaig Defy next?
Defy Owner Reviews

Be the first to share a review
No reviews yet. Your experience can help others decide.

Pravaig Defy Question & Answers
What is the Safety rating (NCAP) of the Pravaig Defy?
How many litres of engine oil is used in Pravaig Defy?
Defy News & Expert Reviews
Latest News


Pravaig's Electric SUV With Up To 500+ Km Range Coming On 25 November
Top SUV Cars You Should Not Miss



















