Opening gallery...







Volvo EC40
Volvo C40 Recharge is Volvo’s first fully electric coupe-SUV, offering a powerful performance with dual motor setup. Sharing the same platform with its sibling XC40, it is powered by a 78 kWh battery, which supports fast charging, achieving 80% in just 40 minutes. Inside, luxury meets responsibility with a leather-free cabin crafted from recycled materials, wrapped in Scandinavian sophistication. It goes up against Kia EV6 and Hyundai Ionia 5 for the price and performance it offers.
Volvo EC40 Latest Update
Last Updated on 20th May'25: The Volvo C40 Recharge, launched in 2023, hasn’t received any updates in a long time. This premium electric SUV with a fastback shape offers a range of up to 530 km and can accelerate from 0 to 100 km/h in just 4.7 seconds.
EMI ₹ 1,11,520 /mo
EC40 Highlights
On Target
A stylish coupe-SUV alternative to traditional luxury EVs, aimed at buyers who want standout design without compromising on performance and safety.
What We Like
Strong electric performance with quick acceleration, eye-catching coupe design, premium minimalist cabin, and a feature-loaded package with ADAS and Google-based infotainment.
What We Don’t Like
Rear headroom is compromised due to the sloping roofline, touch-heavy controls reduce ease of use, and pricing is on the higher side compared to some rivals.
Battery Capacity
78 kWh
Battery Capacity of EC40 Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| i4 | 101.7 kWh |
| EV6 | 84 kWh |
| Seal | 61.44 kWh, 82.56 kWh |
| Countryman Electric | 66.45 kWh |
| EX40 | 69 kWh |
| Sealion 7 | 82.56 kWh |
| iX1 LWB | 66.4 kWh |
| CLA Electric | 58 kWh, 85 kWh |
| Ioniq 5 | 84 kWh |
Charging Time
27 mins (10-80%)
Charging Time of EC40 Competitors
| Model | Charging Time |
|---|---|
| Model Y Premium | 15 mins (Upto 275 kms) |
| i4 | 10.45 Hours |
| EV6 | (10% - 80%) - 18 Mins |
| Seal | 45 mins (0% to 80%) |
| Countryman Electric | 6.15 Hours |
| EX40 | 7 Hours |
| iX1 LWB | 32 min(10% to 80%) |
| Ioniq 5 | (10% - 80%) 18 Min |
Range
530 km
Range of EC40 Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| Model Y Premium | 500 km, 621 km, 681 km |
| i4 | 483 km |
| EV6 | 663 km |
| Seal | 510 km, 580 km, 650 km |
| Countryman Electric | 462 km |
| EX40 | 475 km |
| Sealion 7 | 542 km, 567 km |
| iX1 LWB | 531 km |
| Ioniq 5 | 690 km |
Boot Space
404 Litres
EC40's 404 litres Boot Space is about 43% lower than the segment average of 707.43 litres.
Boot Space of EC40 Competitors
| Model | Boot Space (Litres) |
|---|---|
| Model Y Premium | 2138 Litres |
| EV6 | 540 Litres |
| Countryman Electric | 460 Litres |
| EX40 | 419 Litres |
| Sealion 7 | 500 Litres |
| iX1 LWB | 490 Litres |
| CLA Electric | 405 Litres |
Ground Clearance
171 mm
EC40's 171 mm Ground Clearance is about 7% higher than the segment average of 159.88 mm.
Ground Clearance of EC40 Competitors
| Model | Ground Clearance (mm) |
|---|---|
| Model Y Premium | 167 mm |
| i4 | 125 mm |
| EV6 | 178 mm |
| Seal | 145 mm |
| Countryman Electric | 149 mm |
| EX40 | 175 mm |
| Sealion 7 | 170 mm |
| iX1 LWB | 170 mm |
Volvo EC40 Price
Standout Features of Volvo EC40 Variants
Expert Verdict on EC40
91Wheels Expert
Pros & Cons of EC40
What we admire in this car
Powerful dual-motor setup with around 408 PS delivers strong performance
Impressive claimed range of up to 530 km makes it practical for daily use
Premium and sustainable cabin with minimalist Scandinavian design
Loaded with features including ADAS, 360-degree camera, and connected tech
Fast charging capability (10-80% in around 27 minutes) adds convenience
What could have been better
Coupe design compromises rear seat headroom
A touchscreen-heavy interface can feel distracting
Single fully-loaded variant limits choice for buyers
Volvo EC40 Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Max Power | Ground Clearance | Compare |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹59.00 Lakh* | 78 kWh | 27 mins (10-80%) | 3 Years/100000 kms | 530 km | 300000 W | 171 mm | |
| 66 kWh | 32 min(10% to 80%) | 2 Years/Unlimited Kms | 531 km | 204 bhp | 170 mm | EC40 vs iX1 LWB | |
| 84 kWh | 15 mins (Upto 275 kms) | Vehicle Warranty 4 years/80000 Kms Battery and Drive Unit Warranty 8 years/160000 Kms | 500 - 621 km | 250000 W | 167 mm | EC40 vs Model Y Premium | |
| 83 - 91 kWh | - | 8 years/160000 kms | 502 - 567 km | 390000 W | 160 - 170 mm | EC40 vs Sealion 7 | |
| 66.45 kWh | 6.15 Hours | Vehicle warranty - 4 Years / 200000 kms& Battery warranty - 8 Years/100000 Kms | 462 km | 150000 W | 149 mm | EC40 vs Countryman Electric | |
| 85 kWh | - | - | - | 200000 W | - | EC40 vs CLA Electric | |
| 84 kWh | (10% - 80%) 18 Min | Basic warranty - 3 Years/Unlimited Kms. Battery warranty - 8 Years/ 160000 Kms | 690 km | 168000 W | - | EC40 vs Ioniq 5 | |
| 84 kWh | (10% - 80%) - 18 Mins | 3 Years/Unlimited Kms | 663 km | 239037 W | 178 mm | EC40 vs EV6 | |
| 69 kWh | 7 Hours | 3 Years | 475 km | 420000 W | 175 mm | EC40 vs EX40 | |
| 82.56 kWh | 45 mins (0% to 80%) | 3 Years/125000 Kms | 580 km | 230000 W | 145 mm | EC40 vs Seal | |
| 101.7 kWh | 10.45 Hours | 2 Years/Unlimited Kms | 483 km | 250000 W | 125 mm | EC40 vs i4 |
EC40 Range by Powertrain
Range Report on 78kWh
Would you like 91Wheels to review the Volvo EC40 next?
EC40 Owner Reviews

Reviews (132)
Locate Your Nearest Dealership
EC40 News & Expert Reviews
Latest News



Volvo XC40 Recharge, C40 Recharge Models Renamed - New Software Introduced


Upcoming Cars
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
Top SUV Cars You Should Not Miss



















