Opening gallery...





Benling India Aura
Benling India Aura Latest Update
Last Updated On 5th Feb'24 :The Benling India Aura is an electric scooter with a sleek, rounded design, integrating a sharp front apron and seamless taillight. It's equipped with fast-charging capability, taking just 4 hours for a full charge (Li-Ion). Plus, it can reach speeds of up to 65 km/h.
AURA Price : The BENLING AURA electric scooter is priced at Rs 0.95 lakh ex-showroom.
Battery & Range : This e-scooter comes with a Portable 72V 43Ah Lithium Battery. Riding range is claimed to be 120km (in eco mode) and for a full charge battery takes 4 hours.
Motor & Performance : The BENLING AURA comes with a 2500W 72V BLDC motor. This gives it a top speed of 65 km/h.
Features : This e-scooter comes with features like USB Port for charging Gadgets, Four Speed Modes Low, Eco, Sports, Turbo Regenerative Braking System, Anti Theft Alarm, Smart Brake down Assistance system, Intelligent Digital speedometer console, Smart Key with Remote controller, Side Stand Sensor, Parking Assistance, Switch Push Button start & stop, Detachable Battery.
Design : The BENLING AURA e-scooter is a retro style daily commuter. The 12 inch alloy rims come with tubeless tyres.
Colours : Benling Aura is available in 3 different colours - Black, Glossy Blue, Matte Purple.
EMI ₹ 2,300 /mo
Aura Highlights
Battery Capacity
2.9 kWh
Battery Capacity of Aura Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| Chetak C35 | 3.5 kWh |
| iQube Electric | 2.2 kWh, 3.1 kWh, 3.5 kWh, 4.7 kWh, 5.3 kWh |
| Infinity E1 | 1.9 kWh, 2.5 kWh |
| Epluto 7G | 2.5 kWh, 3 kWh, 3.5 kWh |
| Magnus | 2.3 kWh, 3 kWh |
| 450X | 2.9 kWh, 3.7 kWh |
| iPraise+ | 3.6 kWh |
| Indie | 4 kWh |
| 450S | 2.9 kWh, 3.7 kWh |
| C12 | 2 kWh, 2.7 kWh, 3.2 kWh |
Charging Time
6 Hours
Charging Time of Aura Competitors
| Model | Charging Time |
|---|---|
| Chetak C35 | (0 - 80%) 3 Hours, (0 - 80%) 3 Hours 25 mins |
| iQube Electric | (0-80%) 2 Hours 45 Mins, (0-80%) 3 Hours, (0-80%) 4 Hours, (0-80%) 4 Hours 18 Mins, (0-80%) 4 Hours 30 Mins |
| Infinity E1 | 4 Hours |
| Epluto 7G | 4 Hours, 6 Hours |
| Magnus | (0-100%) 5-6 Hours |
| 450X | 3 Hours (0-80%), 4 Hours & 30 Min (0-80%) |
| iPraise+ | 4 - 5 Hours |
| Indie | 5 Hours |
| 450S | 4 hours 30 mins (0-80%), 5 hours 30 mins (0-80%) |
| C12 | 4.3 Hours, 5 Hours, 6 - 7 Hours |
Range
120 km
Range of Aura Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| Chetak C35 | 151 km, 153 km |
| iQube Electric | 121 km, 145 km, 175 km, 212 km, 94 km |
| Infinity E1 | 100 km, 70 km |
| Epluto 7G | 120 km, 150 km |
| Magnus | 118 km, 142 km |
| 450X | 126 km, 161 km |
| iPraise+ | 137 km |
| Indie | 161 km |
| 450S | 122 km, 161 km |
| C12 | 123 km, 135 km, 85 km |
Under Seat Storage
17 Litres
Under Seat Storage of Aura Competitors
| Model | Under Seat Storage (Litres) |
|---|---|
| Chetak C35 | 35 Litres |
| iQube Electric | 30 Litres, 32 Litres |
| Infinity E1 | 12 Litres |
| Magnus | 22 Litres, 33 Litres |
| 450X | 22 Litres |
| iPraise+ | 7 Litres |
| Indie | 43 Litres |
| 450S | 22 Litres |
| C12 | 23 Litres |
Seat Height
1175 mm
Seat Height of Aura Competitors
| Model | Seat Height (mm) |
|---|---|
| Chetak C35 | 775 mm |
| iQube Electric | 770 mm |
| Infinity E1 | 780 mm |
| Epluto 7G | 760 mm |
| Magnus | 780 mm |
| 450X | 780 mm |
| iPraise+ | 800 mm |
| 450S | 780 mm |
| C12 | 765 mm |
Kerb Weight
66 kg
Kerb Weight of Aura Competitors
| Model | Kerb Weight (kg) |
|---|---|
| iQube Electric | 110 kg, 116.8 kg, 118.6 kg, 119.1 kg, 132 kg |
| Infinity E1 | 94 kg |
| Epluto 7G | 76 kg |
| Magnus | 108 kg |
| 450X | 108 kg, 111.6 kg |
| 450S | 108 kg |
Benling India Aura Price
Benling India Aura Specs & Features
Benling India Aura Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Under seat storage | Seat height |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹1.22 Lakh* | 3 kWh | 6 Hours | 3 Years Battery & 1 Years Motor | 120 km | - | 1175 mm |
| 3 - 4 kWh | 5 hours 30 mins (0-80%) | Battery Warranty - 3 Years/30000 kms. Motor warranty 3 Years/30000 kms. Charger Warranty - 3 Years | 122 - 161 km | 22 L | 780 mm | |
| 2 - 5 kWh | (0-80%) 4 Hours 18 Mins | 3 Years/50000 kms | 94 - 212 km | 30-32 L | 770 mm | |
| 3 - 4 kWh | 4 Hours & 30 Min (0-80%) | Battery Warranty - 3 Years/30000 kms. Motor warranty 3 Years/30000 kms. Charger Warranty - 3 Years | 126 - 161 km | 22 L | 780 mm | |
| 3.5 kWh | (0 - 80%) 3 Hours | 3 Years/50000 Kms | 153 km | 35 L | 775 mm | |
| 4 kWh | 5 Hours | 3 Years Battery & Motor Warranty | 161 km | 43 L | - | |
| 3.2 kWh | 6 - 7 Hours | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 135 km | 23 L | 765 mm | |
| 3 kWh | (0-100%) 5-6 Hours | Vehicle warranty - 3 Years/ 30000 Kms. Battery warranty - 5 Years/75000 Kms | 142 km | 33 L | 780 mm | |
| 1.9 kWh | 4 Hours | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 70 km | 12 L | 780 mm | |
| 3.6 kWh | 4 - 5 Hours | Battery warranty - 3 Years Motor warranty - 3 Years | 137 km | 7 L | 800 mm | |
| 3.5 kWh | 6 Hours | - | 150 km | - | - |
Aura Owner Reviews

Reviews (9)
Locate Your Nearest Dealership
Upcoming Scooters
Explore More Options
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers

₹1.22 Lakh*
Ex-Showroom Price
Explore Benling India Aura
Aura Range
Range Report
Would you like 91Wheels to review the Benling India Aura next?
Best Scooters in India













