Opening gallery...


Herald E Bike Royal Prime
Herald E Bike Royal Prime Latest Update
Last Updated on 12th Dec'2023 : The Royal Prime Herald E Bike stands out as a chic and robust electric scooter, tailor-made for hassle-free commuting or leisurely rides through the city. Boasting a contemporary and elegant look, it comes equipped with a cozy seat and ample leg space. This scooter packs a punch with its 2000-watt motor, effortlessly reaching a maximum speed of 25 km/h.
Royal Prime Highlights
Battery Capacity
0.06 kWh
Battery Capacity of Royal Prime Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| Chetak | 3 kWh, 3.5 kWh |
| PraisePro | 3.3 kWh |
| E Scoot 504 | 1.44 kWh, 1.8 kWh, 2.04 kWh |
| iQube Electric | 2.2 kWh, 3.1 kWh, 3.5 kWh, 5.3 kWh |
| XGT X-ONE | 1.344 kWh, 1.377 kWh, 1.428 kWh, 1.56 kWh, 1.68 kWh, 1.683 kWh, 2.2 kWh |
| Roma S | 1.56 kWh |
| Magnus | 2.3 kWh, 3 kWh |
| S1 | 1.5 kWh, 2.1 kWh, 4.2 kWh |
| XGT CAT 2.0 | 2.232 kWh, 3.6 kWh |
| Jaunty-3W | 1.56 kWh |
Charging Time
3-4 Hours
Charging Time of Royal Prime Competitors
| Model | Charging Time |
|---|---|
| Chetak | (0 - 80%) 3 Hours, (0 - 80%) 3 Hours 25 mins |
| PraisePro | 2 - 3 Hours |
| E Scoot 504 | 4-5 Hours, 7-8 Hours |
| iQube Electric | (0-80%) 2 Hours 45 Mins, (0-80%) 3 Hours, (0-80%) 4 Hours 18 Mins, (0-80%) 4 Hours 30 Mins |
| XGT X-ONE | 6-8 Hours |
| Magnus | 5-6 Hours |
| S1 | 3 to 4 Hours, 4 to 5 Hours, 7 to 8 Hours |
| XGT CAT 2.0 | 3 Hours 50 min, 4-5 Hours |
| Jaunty-3W | 6 Hours |
Range
130 km
Range of Royal Prime Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| Chetak | 127 km, 153 km, 155 km |
| PraisePro | 88 km |
| E Scoot 504 | 65 km |
| iQube Electric | 121 km, 145 km, 212 km, 94 km |
| XGT X-ONE | 120 km, 85 km |
| Roma S | 90 km |
| Magnus | 118 km, 142 km |
| S1 | 110 km, 75 km, 85 km |
| XGT CAT 2.0 | 140 km, 95 km |
| Jaunty-3W | 100 km |
Seat Height
800 mm
Royal Prime's 800 mm Seat Height is about 5% higher than the segment average of 767.86 mm.
Seat Height of Royal Prime Competitors
| Model | Seat Height (mm) |
|---|---|
| Chetak | 775 mm |
| PraisePro | 800 mm |
| iQube Electric | 770 mm |
| Magnus | 780 mm |
| S1 | 750 mm, 770 mm |
| Jaunty-3W | 730 mm |
Herald E Bike Royal Prime Price
Herald E Bike Royal Prime Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Under seat storage | Seat height |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹94.81 K* | 0 kWh | 3-4 Hours | 1.3 Years Battery Warranty & 3 Years Motor Warranty | 130 km | - | 800 mm |
| 3.5 kWh | (0 - 80%) 3 Hours | 3 Years/50000 Kms | 153 km | 35 L | 775 mm | |
| 3 kWh | 5-6 Hours | Vehicle warranty - 3 Years/ 30000 Kms. Battery warranty - 5 Years/75000 Kms | 142 km | 33 L | 780 mm | |
| 5.3 kWh | (0-80%) 4 Hours 18 Mins | 3 Years/50000 kms | 212 km | 32 L | 770 mm | |
| 1.56 kWh | 6 Hours | Motor Warranty - 3 Years/ 3000 kms | 100 km | 34 L | 730 mm | |
| 4.2 kWh | 4 to 5 Hours | Battery warranty - 3 Years. Motor warranty - 2 Years | 110 km | 18 L | 770 mm | |
| 1.44 kWh | 7-8 Hours | 3 Years Battery Warranty & 3 Years Motor Warranty | 65 km | - | - | |
| 3.3 kWh | 2 - 3 Hours | Battery warranty - 3 Years Motor warranty - 3 Years | 88 km | - | 800 mm | |
| 2.2 kWh | 6-8 Hours | - | 120 km | - | - | |
| 3.6 kWh | 3 Hours 50 min | 1 Years Battery Warranty & 1 Years Motor Warranty | 140 km | - | - | |
| 1.56 kWh | - | 1 Years Battery Warranty & 1 Years Motor Warranty | 90 km | - | - |
Royal Prime Owner Reviews

Reviews (25)

Herald E Bike Dealers in New Delhi
Explore 2 authorized Herald E Bike dealers. Get best prices.

Herald E Bike Dealers in Patna
Explore 1 authorized Herald E Bike dealers. Get best prices.

Herald E Bike Dealers in Agra
Explore 1 authorized Herald E Bike dealers. Get best prices.

Herald E Bike Dealers in Bardhaman
Explore 4 authorized Herald E Bike dealers. Get best prices.

Herald E Bike Dealers in Aligarh
Explore 1 authorized Herald E Bike dealers. Get best prices.

Herald E Bike Dealers in Ranchi
Explore 1 authorized Herald E Bike dealers. Get best prices.
Upcoming Scooters
Explore More Options
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers

₹94,810*
Ex-Showroom Price
Explore Herald E Bike Royal Prime
EXPERT ADVICE
Not Sure If an EV Fits Your Life?
Know what to expect before you decide.
Royal Prime Range
Range Report
Would you like 91Wheels to review the Herald E Bike Royal Prime next?
Best Scooters in India










