Opening gallery...
Oben Rorr EVO
Oben Rorr EVO is available at a price of ₹ 99,999.
Powered by a 3.4 kWh battery,
the scooter is available in 1 variant and
comes in 4 colours.
Other key specifications of the Rorr EVO include
a top speed of 110 kmph,
seat height of 780 mm
and ground clearance of 200 mm.
The Oben Rorr EVO
also features a Disc front brake and Disc rear brake,
weighs 140 kg.
₹99,999*
*Ex-Showroom Price
EMI ₹ 1,890 /mo
Calculate EMI Now
Rorr EVO Highlights
Battery Capacity3.4 kWh
Charging Time5 Hours - 90 Min
Range180 km
Seat Height780 mm
Kerb Weight140 kg
Battery Capacity
3.4 kWh
Battery Capacity of Rorr EVO Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| Chetak C35 | 3.5 kWh |
| iQube Electric | 2.2 kWh, 3.1 kWh, 3.5 kWh, 5.3 kWh |
| Magnus | 2.3 kWh, 3 kWh |
| Activa EV | 1.52 kWh |
| Nexus | 3 kWh |
| VX2 | 2.2 kWh, 3.4 kWh |
| QC 1 | 1.5 kWh |
| V2 | 3.44 kWh, 3.94 kWh |
| S1 X Gen 3 | 2 kWh, 3 kWh, 4 kWh, 5.2 kWh |
| Orbiter | 1.8 kWh, 3.1 kWh |
Charging Time
5 Hours - 90 Min
Charging Time of Rorr EVO Competitors
| Model | Charging Time |
|---|---|
| Chetak C35 | (0 - 80%) 3 Hours, (0 - 80%) 3 Hours 25 mins |
| iQube Electric | (0-80%) 2 Hours 45 Mins, (0-80%) 3 Hours, (0-80%) 4 Hours 18 Mins, (0-80%) 4 Hours 30 Mins |
| Magnus | (0-100%) 5-6 Hours |
| Nexus | 3.3 Hours |
| VX2 | (0-80%) 2 Hours 41 Min, (0-80%) 4 Hours 13 Min |
| QC 1 | 4 Hours 40 mins (0-80%) |
| V2 | 5 Hours 15 Mins, 5 Hours 55 Mins |
| S1 X Gen 3 | 6 Hours (0-100%), 6 Hours (0-100%), 9 Hours (0-100%) |
| Orbiter | 2 hours 20 mins, 4 hours 10 mins |
Range
180 km
Range of Rorr EVO Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| Chetak C35 | 151 km, 153 km |
| iQube Electric | 121 km, 145 km, 212 km, 94 km |
| Magnus | 118 km, 142 km |
| Activa EV | 102 km |
| Nexus | 100 km |
| VX2 | 142 km, 92 km |
| QC 1 | 80 km |
| V2 | 143 km, 165 km |
| S1 X Gen 3 | 108 km, 176 km, 242 km, 320 km |
| Orbiter | 158 km, 86 km |
Seat Height
780 mm
Rorr EVO's 780 mm Seat Height is close to the segment average of 757.5 mm.
Seat Height of Rorr EVO Competitors
| Model | Seat Height (mm) |
|---|---|
| Chetak C35 | 775 mm |
| iQube Electric | 770 mm |
| Magnus | 780 mm |
| Activa EV | 675 mm |
| Nexus | 765 mm |
| VX2 | 777 mm |
| QC 1 | 705 mm |
| V2 | 777 mm |
| S1 X Gen 3 | 791 mm |
| Orbiter | 760 mm |
Kerb Weight
140 kg
Rorr EVO's 140 kg Kerb Weight is about 24% higher than the segment average of 113.39 kg.
Kerb Weight of Rorr EVO Competitors
| Model | Kerb Weight (kg) |
|---|---|
| iQube Electric | 110 kg, 116.8 kg, 118.6 kg, 119.1 kg, 132 kg |
| Magnus | 108 kg |
| Activa EV | 118 kg, 119 kg |
| VX2 | 106 kg, 115 kg |
| QC 1 | 89.5 kg |
| V2 | 124 kg, 125 kg |
| S1 X Gen 3 | 105 kg, 109 kg, 113 kg |
| Orbiter | 101 kg, 112 kg |
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
1
Cash reward of Rs. X000 on scooter purchase91wheels Offer
Ad
Oben Rorr EVO Price
Variants (1)
On-Road Price inDelhi
Brakes & Wheels
LED Headlight
Tubeless Tyre
Braking System
Seat Style
EMI
Oben Rorr EVO Specs & Features
Loading...
Ad
Ad
EXPERT ADVICE
Not Sure If an EV Fits Your Life?
Know what to expect before you decide.
Oben Rorr EVO Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Under seat storage | Seat height |
|---|---|---|---|---|---|---|
₹100.00 K* | 3.4 kWh | 5 Hours - 90 Min | 3 Years/ 50000 kms | 180 km | - | 780 mm |
| 3.4 kWh | (0-80%) 4 Hours 13 Min | Battery warranty - 5 Years/50000 kms | 142 km | 27.2 L | 777 mm | |
| 3.94 kWh | 5 Hours 55 Mins | 5 Years/50000 kms-Vehicle Warranty & 3 Years/30000 kms-Battery Warranty | 165 km | - | 777 mm | |
| 5.2 kWh | 6 Hours (0-100%) | Vehicle warranty - 3 Years/40000 Kms & Battery Warranty - 3 Years/50000 Kms | 320 km | 34 L | 791 mm | |
| 3.5 kWh | (0 - 80%) 3 Hours | 3 Years/50000 Kms | 153 km | 35 L | 775 mm | |
| 3 kWh | (0-100%) 5-6 Hours | Vehicle warranty - 3 Years/ 30000 Kms. Battery warranty - 5 Years/75000 Kms | 142 km | 33 L | 780 mm | |
| 3.1 kWh | 4 hours 10 mins | 3 Years/50000 Kms | 158 km | 34 L | 760 mm | |
| 3 kWh | 3.3 Hours | Vehicle Warranty - 3 Years & Battery Warranty - 5 Years/75000 Kms | 100 km | 24 L | 765 mm | |
| 5.3 kWh | (0-80%) 4 Hours 18 Mins | 3 Years/50000 kms | 212 km | 32 L | 770 mm | |
| 1.52 kWh | - | 3 Years/50000 Kms | 102 km | - | 675 mm | |
| 1.5 kWh | 4 Hours 40 mins (0-80%) | 3 Years/50000 Kms | 80 km | 26 L | 705 mm |
Rorr EVO Owner Reviews

Be the first to share a review
No reviews yet. Your experience can help others decide.

Loading...
Ad
Rorr EVO Range
Range Report
180 km
Certified Range
Insufficient Data
We don't have the required count of Range reported data for Oben Rorr EVO.
User Reported Range
5 Hours - 90 Min
Estimated Charging Time
Our experts haven't tested these variants yet
Would you like 91Wheels to review the Oben Rorr EVO next?
Loading...
Best Scooters in India

Honda Activa
₹75,583 - ₹90,332*
Ex-Showroom Price

Suzuki Access 125
₹78,984 - ₹99,278*
Ex-Showroom Price

TVS iQube Electric
₹1.15 - ₹1.71 Lakh*
Ex-Showroom Price

TVS NTORQ 125
₹81,750 - ₹1.01 Lakh*
Ex-Showroom Price

TVS Jupiter
₹73,550 - ₹87,550*
Ex-Showroom Price









