Opening gallery...

Okinawa Ridge
The Okinawa Ridge is a budget electric scooter for those looking for a simple, accessible and license-friendly urban commuter. It stands out for its ease of use and low running costs, while also offering a decent range and lightweight nature that make daily city rides effortless. The overall package feels basic but practical for short-distance mobility. That said, its low top speed and average build quality limit its appeal beyond city usage. Overall, the Ridge makes the most sense for first-time EV buyers, students and short-distance commuters.
Okinawa Ridge Latest Update
Last Updated On 28th Nov'22 : Ridge Price : The Okinawa Ridge 100 electric scooter is priced at Rs 74,741 ex-showroom.
Battery & Range : It gets a 3.12kWh Li-Ion battery pack which is detachable. This allows the rider to charge the battery at anywhere, anytime. It gets a micro charger with auto-cut function which cuts off the current once the battery is fully juiced up. The riding range of this scooter sticks to sports mode – 149 km/Charge*
Motor & Performance : The Okinawa Ridge 100 comes with a 800W BLDC motor and gets a top speed of 50 kmph.
Features : This e-scooter comes with key central locking with anti-theft alarm, keyless entry, find my scooter function, geo-fencing, immobilization, trips, secure parking, tracking and monitoring, maintenance/insurance reminder, battery info, speed alerts and driver score.
Design : The design of the Okinawa Ridge 100 is just any other e-scooter present in the Indian market in a budget. This e-scooter takes you from Point A to Point B without any fuss and offers a decent set-up. Do no expect to stand out from the crowd with this scooter but get ready to blend in, thanks to the sleeker set-up.
Colours : The scooter is sold in three colour options of Ash grey, Cloud silver and Midnight Blue
Ridge Highlights
Highlight 1
On Target A simple, low-speed electric scooter built for short urban commutes and first-time EV users.
Highlight 2
What We Like Easy to ride, lightweight, low running costs, decent range for city use, beginner-friendly.
Highlight 3
What We Dont Like Low top speed, average build quality, and limited performance beyond city use.
Battery Capacity
3.1 kWh
In 1 Variant
3.3 kWh
In 2 Variants
Battery Capacity by Variants
Battery Capacity of Ridge Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| Chetak | 3 kWh, 3.5 kWh |
| PraisePro | 3.3 kWh |
| E Scoot 504 | 1.44 kWh, 1.8 kWh, 2.04 kWh |
| iQube Electric | 2.2 kWh, 3.1 kWh, 3.5 kWh, 5.3 kWh |
| Epluto 7G | 2.5 kWh, 3 kWh, 3.5 kWh |
| Magnus | 2.3 kWh, 3 kWh |
| S1 | 1.5 kWh, 2.1 kWh, 4.2 kWh |
| XGT CAT 2.0 | 2.232 kWh, 3.6 kWh |
| Jaunty-3W | 1.56 kWh |
| C12 | 2 kWh, 2.7 kWh, 3.2 kWh |
Charging Time
2 - 3 Hours
In 1 Variant
4 - 5 Hours
In 1 Variant
5 - 6 Hours
In 1 Variant
Charging Time by Variants
Charging Time of Ridge Competitors
| Model | Charging Time |
|---|---|
| Chetak | (0 - 80%) 3 Hours, (0 - 80%) 3 Hours 25 mins |
| PraisePro | 2 - 3 Hours |
| E Scoot 504 | 4-5 Hours, 7-8 Hours |
| iQube Electric | (0-80%) 2 Hours 45 Mins, (0-80%) 3 Hours, (0-80%) 4 Hours 18 Mins, (0-80%) 4 Hours 30 Mins |
| Epluto 7G | 4 Hours, 6 Hours |
| Magnus | 5-6 Hours |
| S1 | 3 to 4 Hours, 4 to 5 Hours, 7 to 8 Hours |
| XGT CAT 2.0 | 3 Hours 50 min, 4-5 Hours |
| Jaunty-3W | 6 Hours |
| C12 | 4.3 Hours, 5 Hours, 6 - 7 Hours |
Range
139 km
In 1 Variant
149 km
In 1 Variant
84 km
In 1 Variant
Range by Variants
Range of Ridge Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| Chetak | 127 km, 153 km, 155 km |
| PraisePro | 88 km |
| E Scoot 504 | 65 km |
| iQube Electric | 121 km, 145 km, 212 km, 94 km |
| Epluto 7G | 120 km, 150 km |
| Magnus | 118 km, 142 km |
| S1 | 110 km, 75 km, 85 km |
| XGT CAT 2.0 | 140 km, 95 km |
| Jaunty-3W | 100 km |
| C12 | 123 km, 135 km, 85 km |
Under Seat Storage
17 Litres
Ridge's 17 litres Under Seat Storage is about 41% lower than the segment average of 28.38 litres.
Under Seat Storage of Ridge Competitors
| Model | Under Seat Storage (Litres) |
|---|---|
| Chetak | 35 Litres |
| iQube Electric | 30 Litres, 32 Litres |
| Magnus | 22 Litres, 33 Litres |
| S1 | 18 Litres |
| Jaunty-3W | 34 Litres |
| C12 | 23 Litres |
Seat Height
735 mm
In 2 Variants
800 mm
In 1 Variant
Seat Height of Ridge Competitors
| Model | Seat Height (mm) |
|---|---|
| Chetak | 775 mm |
| PraisePro | 800 mm |
| iQube Electric | 770 mm |
| Epluto 7G | 760 mm |
| Magnus | 780 mm |
| S1 | 750 mm, 770 mm |
| Jaunty-3W | 730 mm |
| C12 | 765 mm |
Okinawa Ridge Prices
Expert Verdict on Ridge
91Wheels Expert
Pros & Cons of Ridge
What we admire in this scooter
Decent range of around 80-85 km for daily city use
Lightweight and easy to ride in traffic
Low running and maintenance costs
Simple charging with home socket compatibility
Beginner-friendly and license-friendly usability
What could have been better
Low top speed (45 kmph) limits usability
Average build quality and plastics
Performance drops with load or inclines
Okinawa Ridge Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Under seat storage | Seat height |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹84.61 - ₹1.15 Lakh* | 3 kWh | 5 - 6 Hours | Battery warranty - 3 Years Motor warranty - 3 Years | 84 - 149 km | - | 735 mm |
| 3.5 kWh | (0 - 80%) 3 Hours | 3 Years/50000 Kms | 153 km | 35 L | 775 mm | |
| 3 kWh | 5-6 Hours | Vehicle warranty - 3 Years/ 30000 Kms. Battery warranty - 5 Years/75000 Kms | 142 km | 33 L | 780 mm | |
| 5.3 kWh | (0-80%) 4 Hours 18 Mins | 3 Years/50000 kms | 212 km | 32 L | 770 mm | |
| 3.6 kWh | 3 Hours 50 min | 1 Years Battery Warranty & 1 Years Motor Warranty | 140 km | - | - | |
| 1.56 kWh | 6 Hours | Motor Warranty - 3 Years/ 3000 kms | 100 km | 34 L | 730 mm | |
| 4.2 kWh | 4 to 5 Hours | Battery warranty - 3 Years. Motor warranty - 2 Years | 110 km | 18 L | 770 mm | |
| 1.44 kWh | 7-8 Hours | 3 Years Battery Warranty & 3 Years Motor Warranty | 65 km | - | - | |
| 3.5 kWh | 6 Hours | - | 150 km | - | - | |
| 3.3 kWh | 2 - 3 Hours | Battery warranty - 3 Years Motor warranty - 3 Years | 88 km | - | 800 mm | |
| 3.2 kWh | 6 - 7 Hours | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 135 km | 23 L | 765 mm |
Ridge Owner Reviews

Reviews (2)

Okinawa Dealers in New Delhi
Explore 1 authorized Okinawa dealers. Get best prices.



Okinawa Dealers in Ahmedabad
Explore 2 authorized Okinawa dealers. Get best prices.

Okinawa Dealers in Hyderabad
Explore 4 authorized Okinawa dealers. Get best prices.

Okinawa Dealers in Chennai
Explore 1 authorized Okinawa dealers. Get best prices.
Okinawa Ridge Question & Answers
Ridge News & Expert Reviews
Upcoming Scooters
Explore More Options
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers

₹84,606 - ₹1.15 Lakh*
Ex-Showroom Price
Explore Okinawa Ridge
EXPERT ADVICE
Not Sure If an EV Fits Your Life?
Know what to expect before you decide.
Ridge Range
Range Report
Would you like 91Wheels to review the Okinawa Ridge 3.1kWh variant next?
Best Scooters in India















