Opening gallery...

Vegh S60
Vegh S60 Latest Update
Last Updated on 23rd Nov"23: The Vegh S60 e-scooter stands out as a top-tier electric scooter, engaging in healthy competition with various well-received models in the Indian market. Notably, it faces off against the Ather 450X, a significant contender. Rumor has it that the company is gearing up to introduce a special edition of its flagship model.
S60 Highlights
Battery Capacity
3 kWh
Battery Capacity of S60 Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| Chetak | 3 kWh, 3.5 kWh |
| iQube Electric | 2.2 kWh, 3.1 kWh, 3.5 kWh, 5.3 kWh |
| Quanta | 1.8 kWh |
| Infinity E1 | 1.9 kWh, 2.5 kWh |
| Magnus | 2.3 kWh, 3 kWh |
| Storie | 3.1 kWh |
| XGT CAT 2.0 | 2.232 kWh, 3.6 kWh |
| 450X | 2.9 kWh, 3.7 kWh |
| Indie | 4 kWh |
| C12 | 2 kWh, 2.7 kWh, 3.2 kWh |
Charging Time
3-4 Hours
Charging Time of S60 Competitors
| Model | Charging Time |
|---|---|
| Chetak | (0 - 80%) 3 Hours, (0 - 80%) 3 Hours 25 mins |
| iQube Electric | (0-80%) 2 Hours 45 Mins, (0-80%) 3 Hours, (0-80%) 4 Hours 18 Mins, (0-80%) 4 Hours 30 Mins |
| Quanta | 3 Hours |
| Infinity E1 | 4 Hours |
| Magnus | 5-6 Hours |
| XGT CAT 2.0 | 3 Hours 50 min, 4-5 Hours |
| 450X | 3 Hours (0-80%), 4 Hours & 30 Min (0-80%) |
| Indie | 5 Hours |
| C12 | 4.3 Hours, 5 Hours, 6 - 7 Hours |
Range
120 km
Range of S60 Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| Chetak | 127 km, 153 km, 155 km |
| iQube Electric | 121 km, 145 km, 212 km, 94 km |
| Quanta | 125 km |
| Infinity E1 | 100 km, 70 km |
| Magnus | 118 km, 142 km |
| Storie | 132 km |
| XGT CAT 2.0 | 140 km, 95 km |
| 450X | 126 km, 161 km |
| Indie | 161 km |
| C12 | 123 km, 135 km, 85 km |
Seat Height
825 mm
S60's 825 mm Seat Height is about 7% higher than the segment average of 775 mm.
Seat Height of S60 Competitors
| Model | Seat Height (mm) |
|---|---|
| Chetak | 775 mm |
| iQube Electric | 770 mm |
| Infinity E1 | 780 mm |
| Magnus | 780 mm |
| 450X | 780 mm |
| C12 | 765 mm |
Vegh S60 Price
Vegh S60 Specs & Features
Vegh S60 Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Under seat storage | Seat height |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹1.20 Lakh* | 3 kWh | 3-4 Hours | 3 Years battery & motor warranty | 120 km | - | 825 mm |
| 3.5 kWh | (0 - 80%) 3 Hours | 3 Years/50000 Kms | 153 km | 35 L | 775 mm | |
| 5.3 kWh | (0-80%) 4 Hours 18 Mins | 3 Years/50000 kms | 212 km | 32 L | 770 mm | |
| 1.9 kWh | 4 Hours | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 70 km | 12 L | 780 mm | |
| 4 kWh | 5 Hours | 3 Years Battery & Motor Warranty | 161 km | 43 L | - | |
| 3.7 kWh | 4 Hours & 30 Min (0-80%) | Battery Warranty - 3 Years/30000 kms. Motor warranty 3 Years/30000 kms. Charger Warranty - 3 Years | 161 km | 22 L | 780 mm | |
| 3.1 kWh | - | 3 Years battery & motor warranty | 132 km | - | - | |
| 3.2 kWh | 6 - 7 Hours | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 135 km | 23 L | 765 mm | |
| 3 kWh | 5-6 Hours | Vehicle warranty - 3 Years/ 30000 Kms. Battery warranty - 5 Years/75000 Kms | 142 km | 33 L | 780 mm | |
| 1.8 kWh | 3 Hours | - | 125 km | - | - | |
| 3.6 kWh | 3 Hours 50 min | 1 Years Battery Warranty & 1 Years Motor Warranty | 140 km | - | - |
S60 Owner Reviews

Reviews (1)

Vegh Dealers in Ludhiana
Explore 1 authorized Vegh dealers. Get best prices.

Vegh Dealers in Jammu
Explore 1 authorized Vegh dealers. Get best prices.

Vegh Dealers in Siliguri
Explore 1 authorized Vegh dealers. Get best prices.

Vegh Dealers in Ambala
Explore 1 authorized Vegh dealers. Get best prices.

Vegh Dealers in Cuttack
Explore 1 authorized Vegh dealers. Get best prices.

Vegh Dealers in Greater Noida
Explore 1 authorized Vegh dealers. Get best prices.
Upcoming Scooters
Explore More Options
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
EXPERT ADVICE
Not Sure If an EV Fits Your Life?
Know what to expect before you decide.
S60 Range
Range Report
Would you like 91Wheels to review the Vegh S60 next?
Best Scooters in India











