Opening gallery...











Explore All 30+Tennis Images
VLF Tennis
The VLF Tennis is an electric scooter designed for urban commuting with lightweight construction, removable battery, digital display, and simple controls focused on efficiency and ease of use.
VLF Tennis Latest Update
Last Updated on 18th Nov'24 : Motohaus has introduced the Italian brand VLF to the Indian market. The VLF Tennis is the brand's first electric scooter launched in India at Rs 1. 30 lakh (ex-showroom). It comes with a 2.1 kWh battery pack offering a range of 130 km. The VLF Tennis rivals with the likes of Ola S1 Pro and Ather 450.
EMI ₹ 1,890 /mo
Tennis Highlights
Battery Capacity
2.59 kWh
Battery Capacity of Tennis Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| Chetak C35 | 3.5 kWh |
| iQube Electric | 2.2 kWh, 3.1 kWh, 3.5 kWh, 4.7 kWh, 5.3 kWh |
| Magnus | 2.3 kWh, 3 kWh |
| Activa EV | 1.52 kWh |
| Nexus | 3 kWh |
| VX2 | 2.2 kWh, 3.4 kWh |
| V2 | 3.44 kWh, 3.94 kWh |
| S1 X Gen 3 | 2 kWh, 3 kWh, 4 kWh, 5.2 kWh |
| Orbiter | 1.8 kWh, 3.1 kWh |
| Chetak C30 | 3 kWh |
Charging Time
3 Hours
Charging Time of Tennis Competitors
| Model | Charging Time |
|---|---|
| Chetak C35 | (0 - 80%) 3 Hours, (0 - 80%) 3 Hours 25 mins |
| iQube Electric | (0-80%) 2 Hours 45 Mins, (0-80%) 3 Hours, (0-80%) 4 Hours, (0-80%) 4 Hours 18 Mins, (0-80%) 4 Hours 30 Mins |
| Magnus | (0-100%) 5-6 Hours |
| Nexus | 3.3 Hours |
| VX2 | (0-80%) 2 Hours 41 Min, (0-80%) 4 Hours 13 Min |
| V2 | 5 Hours 15 Mins, 5 Hours 55 Mins |
| S1 X Gen 3 | 6 Hours (0-100%), 6 Hours (0-100%), 9 Hours (0-100%) |
| Orbiter | 2 hours 20 mins, 4 hours 10 mins |
| Chetak C30 | (0 - 80%) 2 Hours 55 mins |
Range
130 km
Range of Tennis Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| Chetak C35 | 151 km, 153 km |
| iQube Electric | 121 km, 145 km, 175 km, 212 km, 94 km |
| Magnus | 118 km, 142 km |
| Activa EV | 102 km |
| Nexus | 100 km |
| VX2 | 142 km, 92 km |
| V2 | 143 km, 165 km |
| S1 X Gen 3 | 108 km, 176 km, 242 km, 320 km |
| Orbiter | 158 km, 86 km |
| Chetak C30 | 127 km |
Under Seat Storage
18 Litres
Tennis's 18 litres Under Seat Storage is about 42% lower than the segment average of 30.85 litres.
Under Seat Storage of Tennis Competitors
| Model | Under Seat Storage (Litres) |
|---|---|
| Chetak C35 | 35 Litres |
| iQube Electric | 30 Litres, 32 Litres |
| Magnus | 22 Litres, 33 Litres |
| Nexus | 24 Litres |
| VX2 | 27.2 Litres, 33.2 Litres |
| S1 X Gen 3 | 34 Litres |
| Orbiter | 34 Litres |
| Chetak C30 | 35 Litres |
Seat Height
780 mm
Tennis's 780 mm Seat Height is close to the segment average of 764.5 mm.
Seat Height of Tennis Competitors
| Model | Seat Height (mm) |
|---|---|
| Chetak C35 | 775 mm |
| iQube Electric | 770 mm |
| Magnus | 780 mm |
| Activa EV | 675 mm |
| Nexus | 765 mm |
| VX2 | 777 mm |
| V2 | 777 mm |
| S1 X Gen 3 | 791 mm |
| Orbiter | 760 mm |
| Chetak C30 | 775 mm |
Kerb Weight
88 kg
Tennis's 88 kg Kerb Weight is about 24% lower than the segment average of 114.79 kg.
Kerb Weight of Tennis Competitors
| Model | Kerb Weight (kg) |
|---|---|
| iQube Electric | 110 kg, 116.8 kg, 118.6 kg, 119.1 kg, 132 kg |
| Magnus | 108 kg |
| Activa EV | 118 kg, 119 kg |
| VX2 | 106 kg, 115 kg |
| V2 | 124 kg, 125 kg |
| S1 X Gen 3 | 105 kg, 109 kg, 113 kg |
| Orbiter | 101 kg, 112 kg |
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
VLF Tennis Price
VLF Tennis Specs & Features
Expert Verdict on Tennis
91Wheels Expert
VLF Tennis Detailed Review
- The VLF Tennis 1500 W stands out with its quirky, neo-retro design which will remind you of older Lambretta scooters from the older days.
- While it may appear similar to the size of an Ola S1 Pro, it has a kerb weight of just 88kg, which makes it lighter than a lot of its competitors.
- The sleek LED lighting patterns at both ends adds a futuristic vibe to the neo-retro approach of the Tennis 1500 W.
- It gets three paint schemes: dark red, white, and grey. You get a black seat with the white paint scheme, while the dark red theme gives you a grey seat, and the grey colour scheme comes with a lighter shade seat.
Tennis body specifications:
| Ground Clearance | 140 mm |

- The hub-mounted electric motor puts out a claimed 2bhp and 157Nm of torque, which makes the scooter reach a claimed top speed of 65kmph.
- It gets a 2.5kWh removable battery pack, which gives the scooter a claimed range of 130km on a single charge, and it can be charged in a claimed time of 3 hours via a 720W charger.
- The Tennis 1500 W is the only scooter in its segment to make use of a double-sided aluminium swingarm.
- The 12-inch wheels are shod on tubeless 110/80-section tyres, which appear quite chunky and adds to the stance of the scooter.
- The Tennis 1500 W makes use of conventional telescopic forks up front, and a cantilever monoshock at the rear.
- The under seat storage of the scooter gets compromised with the battery pack in place, and the front glovebox is not lockable either. However, it gets a storage hook at the front.
- The 5-inch TFT display looks quite unique and modern, and there are three riding modes on offer. However, there is no bluetooth connectivity to speak of.
VLF Tennis Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Under seat storage | Seat height | Compare |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹100.00 K* | 3 kWh | 3 Hours | - | 80 - 130 km | - | 780 mm | |
| 3 kWh | (0 - 80%) 2 Hours 55 mins | 3 Years/50000 Kms | 127 km | 35 L | 775 mm | Tennis vs Chetak C30 | |
| 3.4 kWh | (0-80%) 4 Hours 13 Min | Battery warranty - 5 Years/50000 kms | 142 km | 27.2 L | 777 mm | Tennis vs VX2 | |
| 3.94 kWh | 5 Hours 55 Mins | 5 Years/50000 kms-Vehicle Warranty & 3 Years/30000 kms-Battery Warranty | 165 km | - | 777 mm | Tennis vs V2 | |
| 5.2 kWh | 6 Hours (0-100%) | Vehicle warranty - 3 Years/40000 Kms & Battery Warranty - 3 Years/50000 Kms | 320 km | 34 L | 791 mm | Tennis vs S1 X Gen 3 | |
| 3.5 kWh | (0 - 80%) 3 Hours | 3 Years/50000 Kms | 153 km | 35 L | 775 mm | Tennis vs Chetak C35 | |
| 3.1 kWh | 4 hours 10 mins | 3 Years/50000 Kms | 158 km | 34 L | 760 mm | Tennis vs Orbiter | |
| 3 kWh | (0-100%) 5-6 Hours | Vehicle warranty - 3 Years/ 30000 Kms. Battery warranty - 5 Years/75000 Kms | 142 km | 33 L | 780 mm | Tennis vs Magnus | |
| 3 kWh | 3.3 Hours | Vehicle Warranty - 3 Years & Battery Warranty - 5 Years/75000 Kms | 100 km | 24 L | 765 mm | Tennis vs Nexus | |
| 1.52 kWh | - | 3 Years/50000 Kms | 102 km | - | 675 mm | Tennis vs Activa EV | |
| 5.3 kWh | (0-80%) 4 Hours 18 Mins | 3 Years/50000 kms | 212 km | 32 L | 770 mm | Tennis vs iQube Electric |
Tennis Owner Reviews

Be the first to share a review
No reviews yet. Your experience can help others decide.

Tennis Range
Range Report
Would you like 91Wheels to review the VLF Tennis next?
Tennis News & Expert Reviews
Latest News

VLF India Teases New Scooter: Is It a Dedicated Edition or a Bigger 4000W Variant?

Expert Reviews



VLF Tennis vs Rivals: Can This Italian Brand Take Over Indian Companies
Best Scooters in India














