Opening gallery...






MG Hector Plus
The MG Hector Plus is a three-row SUV, tech-loaded, family-friendly offering in the mid-size segment, aimed at buyers looking for space and features. It stands out for its segment-leading second-row comfort and feature-rich cabin, while also offering a smooth driving experience and strong road presence that enhances everyday usability. The overall package feels premium and value-focused for its price point. That said, its limited third-row usability and lack of driving engagement may not suit all buyers. Overall, the Hector Plus makes the most sense for families prioritising comfort, features and a relaxed driving experience over sportiness.
EMI ₹ 32,681 /mo
Hector Plus Highlights
On Target
Post-2025, Hector Plus adds a third row to the regular Hector, offering 6- or 7-seater options. The interior feels rich and tech-laden.
What We Like
Commanding road presence, rich and premium interiors, super comfortable ride, and feels like an proper SUV.
What We Do Not Like
No automatic with diesel, ADAS only on petrol variants, and the third-row space is quite cramped
Engine
| Fuel Type | Petrol |
| Transmission | Manual |
| Power | 141.44 bhp @ 5200 |
| Torque | 250 Nm@ 3000 |
| Mileage | N/A |
Ground Clearance
192 mm
Ground clearance could be better for a full-size SUV. Hector Plus's 192 mm Ground Clearance is about 6% lower than the segment average of 203.7 mm.
Ground Clearance of Hector Plus Competitors
| Model | Ground Clearance (mm) |
|---|---|
| Sierra | 205 mm |
| Scorpio N | 187 mm |
| Thar Roxx | 226 mm |
| Safari | 205 mm |
| Creta N Line | 190 mm |
| Gurkha 5 Door | 233 mm |
| Harrier | 205 mm |
| Curvv EV | 186 mm |
| Alcazar | 200 mm |
| XUV 7X0 | 200 mm |
Drivetrain
FWD
Drivetrain of Hector Plus Competitors
| Model | Drivetrain |
|---|---|
| Sierra | FWD |
| Scorpio N | AWD, RWD |
| Thar Roxx | AWD, RWD |
| Safari | FWD |
| Creta N Line | FWD |
| Gurkha 5 Door | 4WD / AWD |
| Harrier | FWD |
| Curvv EV | FWD |
| Alcazar | FWD |
| XUV 7X0 | FWD |
Seating Capacity
7 Seats
Seating Capacity of Hector Plus Competitors
| Model | Seating Capacity (Seats) |
|---|---|
| Sierra | 5 Seats |
| Scorpio N | 6 Seats, 7 Seats |
| Thar Roxx | 5 Seats |
| Safari | 6 Seats, 7 Seats |
| Creta N Line | 5 Seats |
| Gurkha 5 Door | 7 Seats |
| Harrier | 5 Seats |
| Curvv EV | 5 Seats |
| Alcazar | 6 Seats, 7 Seats |
| XUV 7X0 | 6 Seats, 7 Seats |
Key Features of MG Hector Plus

Panoramic Sunroof
Large glass roof brings natural light and open-air feel into cabin.
Know MoreExterior Styling

12.3-inch Infotainment Touchscreen
Central screen manages entertainment, navigation, and connected smartphone features easily.
Know MoreDigital Features

Wireless Smartphone Connectivity
Supports wireless Android Auto and Apple CarPlay for cable-free phone integration.
Know MoreDigital Features

360 Degree Camera
Surround-view camera provides complete visual awareness while parking or maneuvering precisely.
Know MoreSafety Tech

Automatic Climate Control
Maintains chosen cabin temperature automatically for consistent passenger comfort.
Know MoreDaily Comfort

Leatherette Seats with Ventilation
Cushioned seats with ventilation keep occupants comfortable in warm weather conditions.
Know MoreDaily Comfort
MG Hector Plus Price
Price Range
Standout Features of Sharp
Petrol, Automatic (CVT)
Additional Features Over Sharp Pro 7 Seater
Standout Features of Savvy
Expert Verdict on Hector Plus
91Wheels Expert
Pros & Cons of Hector Plus
What we admire in this car
Feature-loaded with large touchscreen, ADAS and connected tech
Plush ride quality ideal for long journeys
Smooth and easy-to-drive engines (petrol and diesel)
Spacious and comfortable cabin, especially the second row
What could have been better
Not engaging to drive, soft dynamics at higher speeds
Third row not ideal for adults
No diesel automatic option available
MG Hector Plus Competitors
| Models | Fuel Type | Engine | Mileage | Safety Rating | Boot Space | Ground Clearance | Compare |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹17.29 - ₹19.49 Lakh* | Petrol | 1451 cc | - | - | - | 192 mm | |
| Petrol | 1482 cc | 20.4 kmpl | - | - | 200 mm | Hector Plus vs Alcazar | |
| Diesel | 2184 cc | 15.2 kmpl | 5 ★BNCAP | - | 226 mm | Hector Plus vs Thar Roxx | |
| Diesel | 2184 cc | 19 kmpl | 5 ★GNCAP | 786 L | 187 mm | Hector Plus vs Scorpio N | |
| Petrol | 1482 cc | 18.2 kmpl | - | - | 190 mm | Hector Plus vs Creta N Line | |
| Diesel | 2184 cc | 17 kmpl | 5 ★BNCAP | - | 200 mm | Hector Plus vs XUV 7X0 | |
| Diesel | 1956 cc | - | 5 ★GNCAP | 445 L | 205 mm | Hector Plus vs Harrier | |
| Diesel | 2596 cc | - | - | - | 233 mm | Hector Plus vs Gurkha 5 Door | |
| Diesel | 1956 cc | 16.3 kmpl | - | - | - | Hector Plus vs Safari | |
| Diesel | 1497 cc | 16 kmpl | 5 ★BNCAP | 622 L | 205 mm | Hector Plus vs Sierra | |
| Electric | - | 502 km/charge | 5 ★BNCAP | 500 L | 186 mm | Hector Plus vs Curvv EV |
Hector Plus Owner Reviews

Be the first to share a review
No reviews yet. Your experience can help others decide.

Latest Updates on Hector Plus
MG Hector Plus facelift was launched at Rs 17.29 lakh (ex-showroom) in just two variants. Apart from subtle exterior and interior updates, MG has omitted the diesel powertrain, and it is now offered only with a 1.5L turbo petrol engine paired with CVT and manual transmissions.
The MG Hector Plus 7-seater lineup has been expanded with two new variants - Select Pro Petrol CVT and Smart Pro Diesel MT - priced at around Rs 19.71 lakh and Rs 20.64 lakh (ex-showroom), respectively. Both variants add premium features like a panoramic sunroof, auto-dimming IRVM, reverse camera, and an 8-speaker audio system, while retaining existing engine options.
The MG Hector Plus received a price hike in June 2024, with prices increasing by up to Rs 30,000 depending on the variant. The diesel manual variants saw the highest increase, while other trims received hikes ranging between Rs 20,000 and Rs 30,000. Following this revision, the Hector Plus was priced between approximately Rs 18.20 lakh and Rs 22.92 lakh (ex-showroom).
MG reduced prices of the Hector and Hector Plus in September, with cuts reaching up to Rs 1.37 lakh. The diesel variants received the biggest reductions, while petrol versions became cheaper by up to Rs 81,000. Following the revision, the Hector Plus was priced between roughly Rs 17.50 lakh and Rs 22.43 lakh (ex-showroom)
Locate Your Nearest Dealership
MG Hector Plus Question & Answers
What is the Safety rating (NCAP) of the MG Hector Plus?
How many litre engine oil is used in MG Hector Plus?
Upcoming Cars
Hector Plus On-Road Price Around India

₹17.29 - ₹19.49 Lakh*
Ex-Showroom Price
Explore MG Hector Plus
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
Top SUV Cars You Should Not Miss
















