Opening gallery...


VinFast VF6
The VF6 is among the first two cars from VinFast to have entered the Indian market. With
prices ranging between Rs 16.49 lakh to Rs 18.29 lakh (ex-showroom), the VF6 is available in three different variants. It competes against the Hyundai Creta EV, Mahindra BE 6, and the Tata Curvv EV
VinFast VF6 Latest Update
Last Updated on 6th Sep'25: The VF6 has finally arrived after a rather long wait and having been showcased at the Auto Expo 2025. There are three different variants on offer, and it comes with claimed range figures between 463-468km on a single charge.
Vietnamese EV maker VinFast is set to launch its first vehicles in the Indian market. The brand is continuously testing its VF6 and VF7 SUVs in India. Recently, a test mule of the VinFast VF6 electric SUV was spotted, showcasing highlights of its interior and exterior. The exterior will feature signature lighting elements, multi-spoke blacked-out alloy wheels, and other standout features. Inside, it boasts a large infotainment screen, a three-spoke steering wheel, a floating center console, among other attributes.
EMI ₹ N/A /mo
VF6 Highlights
On Target
VinFast’s VF6 targets India’s hottest EV segment with strong specs, global design and a value-focused approach.
What We Like
Sharp styling, premium features, solid build, brisk 201Bhp performance, and commendable stability at high speeds.
What We Do Not Like
Over-reliance on touchscreen controls, limited rear space and dull cabin materials and limited service network.
Battery Capacity
59.6 kWh
Battery Capacity of VF6 Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| XUV 400 Electric | 34.5 kWh, 39.5 kWh |
| XEV 9e | 59 kWh, 79 kWh |
| BE 6 | 59 kWh, 79 kWh |
| E Vitara | 49 kWh, 61 kWh |
| Harrier EV | 65 kWh, 75 kWh |
| Carens Clavis EV | 42 kWh, 51.4 kWh |
| Nexon EV | 30 kWh, 45 kWh |
| Curvv EV | 45 kWh, 55 kWh |
| Creta Electric | 42 kWh, 51.4 kWh |
| Windsor EV | 38 kWh, 52.9 kWh |
Charging Time
25 mins (10-70%)
Charging Time of VF6 Competitors
| Model | Charging Time |
|---|---|
| XUV 400 Electric | 50 mins (0-80 %) with 50 kW charger, 6H 30 mins &7.2 KW Charger |
| XEV 9e | (20-80 %) 20 mins |
| BE 6 | (20-80%) 20 mins |
| E Vitara | (10 -80%) 45 Min |
| Harrier EV | 25 mins (20-80%) |
| Carens Clavis EV | 39 mins (10-80% with DC Fast Charger) |
| Nexon EV | 40 Mins (10-80%), 56 Mins (10-80%) |
| Curvv EV | 40 mins (10-80%) |
| Creta Electric | 58 mins (10-80%) |
| Windsor EV | 55 mins (0-80%) [50 kW] |
Range
463 km
In 2 Variants
468 km
In 1 Variant
Range by Variants
Range of VF6 Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| XUV 400 Electric | 375 km, 456 km |
| XEV 9e | 542 km, 656 km |
| BE 6 | 557 km, 683 km |
| E Vitara | 440 km, 543 km |
| Harrier EV | 538 km, 622 km, 627 km |
| Carens Clavis EV | 404 km, 490 km |
| Nexon EV | 275 km, 489 km |
| Curvv EV | 430 km, 502 km |
| Creta Electric | 420 km, 510 km |
| Windsor EV | 331 km, 332 km, 449 km |
Boot Space
423 Litres
VF6's 423 litres Boot Space is about 17% lower than the segment average of 503.88 litres.
Boot Space of VF6 Competitors
| Model | Boot Space (Litres) |
|---|---|
| XUV 400 Electric | 378 Litres |
| XEV 9e | 663 Litres |
| BE 6 | 455 Litres |
| Harrier EV | 502 Litres |
| Nexon EV | 350 Litres |
| Curvv EV | 500 Litres |
| Windsor EV | 579 Litres, 604 Litres |
Ground Clearance
190 mm
VF6's 190 mm Ground Clearance is close to the segment average of 195.5 mm.
Ground Clearance of VF6 Competitors
| Model | Ground Clearance (mm) |
|---|---|
| XUV 400 Electric | 200 mm |
| XEV 9e | 207 mm |
| BE 6 | 207 mm |
| E Vitara | 180 mm |
| Harrier EV | 205 mm |
| Carens Clavis EV | 200 mm |
| Nexon EV | 190 mm, 205 mm |
| Curvv EV | 186 mm, 190 mm |
| Creta Electric | 190 mm |
| Windsor EV | 186 mm |
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
Key Features of VinFast VF6

Vegan Leather, Powered Seats & HUD

360-Degree Vision Camera System

Level 2 ADAS
VinFast VF6 Price
Price Range
Expert Verdict on VF6

91Wheels Expert
Pros & Cons of VF6
What we admire in this car
The design works fairly well and looks conventional.
The base variant is loaded with a good list of features.
Stunning pricing.
Interior build quality is excellent
Free EV charging till 2028 (Vinfast network)
What could have been better
The claimed range figure is lesser compared to rivals.
No vehicle-to-load, vehicle-to-vehicle tech yet.
Limited network across India
VinFast VF6 Detailed Review
- The VF6 follows a conventional modern SUV design language and it also features trending elements. The headlamps are mounted below the DRLs, and there is no grille to be seen here given its EV powertrain, thus also giving the car a cleaner, sophisticated look. There is also a full-length DRL strip across the length of the bonnet, further adding a futuristic appeal.
- From the sides, the VF6 can pass off as a regular modern SUV. However, the charging port at the front fender will give away its electric drivetrain. The twin-slat alloy rims sit on 18-inch rubber. It also gets conventional pull-type door handles, which are nice to look at compared to the flush-fitting door handles that are now becoming a common sight.
- At the rear, the VF6 continues with a full-length DRL strip running across the length of the tailgate, along with the tail lamps mounted below. The tailgate has also been styled rather differently, with multiple creases to break up the mass evenly. Overall, the VF6 carries a conventional, road-going SUV design that should work fairly well on our roads.
VF6 body specifications:
| Wheel Size | R18 |
| Seating Capacity | 5 seaters |
| Ground Clearance | 190 mm |
| Boot Space | 423 liters |

- The VF6 comes exclusively with a single electric motor mounted on the front axle, with the power and torque output varying depending on the variant you choose. The base variant of the VF6 is the Earth variant, which churns out 174bhp and 250Nm of torque, while the other two variants produce a higher 201bhp and 310Nm of torque. It also sprints from 0-100kmph in a claimed time of 8.9 seconds.
- The VF6 is backed by a 59.6kWh battery pack, which comes with an ARAI-claimed range of 468km. However, the Wind variant comes with a slightly lower claimed range of 463km on a single charge. The battery can be charged from 10-70 per cent in a claimed time of 25 minutes.
- The VF6’s interiors come with different upholstery options, depending on the variant you choose. The Earth variant comes with an all-black interior theme, while the Wind variant comes with Mocha brown interiors with vegan leather upholstery. Some standard features include rain-sensing wipers, a 360-degree camera, seven airbags, regen modes, drive modes, wireless smartphone connectivity, and a tyre pressure monitoring system among other things.
- The Earth variant comes with a 12.9-inch infotainment touch screen, automatic A/C, powered-driver seat, cruise control, electronic parking brake, and auto-hold among other things. The Wind variant further adds on things like 8-way power-adjustable front seats with ventilation, dual-zone climate control, adaptive cruise control, pollution filter, Level 2 ADAS suite, an 8-speaker sound system and a head-up display among other things. The Wind Plus variant further adds on a fixed glass panoramic roof.

₹16.49 - ₹18.29 Lakh*
Ex-Showroom Price
Explore VinFast VF6
EXPERT ADVICE
Not Sure If an EV Fits Your Life?
Know what to expect before you decide.
VinFast VF6 Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Max Power | Ground Clearance |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹16.49 - ₹18.29 Lakh* | 60 kWh | 25 mins (10-70%) | 7 Years/160000 kms | 463 - 468 km | 150000 W | 190 mm |
| 42 - 51 kWh | 58 mins (10-80%) | 3 Years/Unlimited Kms | 390 - 510 km | 126000 W | 190 mm | |
| 45 - 55 kWh | 40 mins (10-80%) | Vehicle Warranty - 3 Years/125000 Kms& Battery & Motor Warranty - 8 Years/160000 Kms | 430 - 502 km | 123000 W | 186 - 190 mm | |
| 42 - 51 kWh | 39 mins (10-80% with DC Fast Charger) | Vehicle warranty - 3 Years/Unlimited Kms. High Voltage Battery Warranty - 8 Years/160000 kms | 404 - 490 km | 126000 W | 200 mm | |
| 59 - 79 kWh | (20-80%) 20 mins | Lifetime warranty | 557 - 683 km | 210000 W | 207 mm | |
| 59 - 79 kWh | (20-80 %) 20 mins | Lifetime warranty | 542 - 656 km | 210000 W | 207 mm | |
| 35 - 40 kWh | 50 mins (0-80 %) with 50 kW charger | Vehicle warranty - 3 Years/Unlimited Kms. Battery & Motor Warranty - 8 Years/160000 Kms | 375 - 456 km | 11000 W | 200 mm | |
| 65 - 75 kWh | 25 mins (20-80%) | Vehicle warranty 3 Years/125000Kms - Battery Warranty Lifetime Warranty/Unlimited Kms | 538 - 627 km | Front - 116000 W. Rear - 175000 W | 205 mm | |
| 38 - 53 kWh | 55 mins (0-80%) [50 kW] | Vehicle Warranty - 3 Years/unlimited kms& Battery Warranty - 8 Years/160000 Kms | 331 - 449 km | 100000 W | 186 mm | |
| 30 - 45 kWh | 40 Mins (10-80%) | Vehicle Warranty - 3 Years/125000 Kms & Battery & Motor Warranty - 8 Years/160000 Kms | 275 - 489 km | 106000 W | 190 - 205 mm | |
| 61 kWh | (10 -80%) 45 Min | - | 543 km | 128000 W | 180 mm |
VF6 Range by Powertrain
Range Report on 59.6kWh
Would you like 91Wheels to review the VinFast VF6 next?
VF6 Owner Reviews

Be the first to share a review
No reviews yet. Your experience can help others decide.


VinFast Dealers in New Delhi
Explore 2 authorized VinFast dealers. Get best prices.

VinFast Dealers in Ahmedabad
Explore 1 authorized VinFast dealers. Get best prices.


VinFast Dealers in Faridabad
Explore 1 authorized VinFast dealers. Get best prices.
VF6 News & Expert Reviews
Latest News



VinFast VF7 and VF6 Finally Debut In India - Starting At Rs 16.49 Lakh


EXCLUSIVE: VinFast VF6 RHD Spotted Without Camouflage In Final Testing Phase!
Expert Reviews



VinFast VF 6 Variants Explained - Here's What You Get With Each Variant

Top SUV Cars You Should Not Miss
















