Opening gallery...






Explore All 5+Nexon iCNG Images
Tata Nexon iCNG
The Tata Nexon iCNG is a factory-fitted CNG version of the Nexon SUV, offering dual-cylinder technology to maintain boot space. It comes with modern features like touchscreen infotainment, digital cluster, safety tech, and strong build quality along with lower running cost.
Tata Nexon iCNG Latest Update
Last Updated on 28th Jan'25: Tata Motors has launched the Nexon iCNG in a new Red Dark edition with a Black exterior and red-colored interior. The Nexon iCNG Red Dark edition starts at Rs 12.7 lakh to Rs 14.70 lakh (ex-showroom). This new edition is available in 3 variants namely Creative+ S, Creative+ PS, and Fearless+ PS.
The Tata Nexon iCNG has launched in India, starting at a price of Rs 8.99 lakh. This new model is powered by a 1.2-litre turbo petrol engine that delivers 100 bhp of power. It’s paired with a smooth 6-speed manual transmission, making it a great option for those looking for an efficient and enjoyable driving experience.
EMI ₹ N/A /mo
Nexon iCNG Highlights
On Target
Possibly the best sub 4m CNG SUV in the country! Its got a turbo engine, ample boot space and 5 star safety too!
What We Like
Twin CNG cylinders lead to usable boot space, turbo engine is very torquey and top models are feature rich. 5 star safety too
What We Do Not Like
Tata's after sales is a hit or miss and engine isn't as refined as rivals'! Also, not the best ergonomics in the segment
Nexon iCNG Mileage
This level of efficiency is considered average for a car of this segment.
Mileage of Nexon iCNG Competitors
| Model | Mileage |
|---|---|
| Taisor | For Petrol 22.79 kmpl For CNG 28.51 km/kg |
| Brezza | For Petrol 19.89 kmpl For CNG 25.51 km/kg |
| Nexon | For Diesel, Petrol 17.44 - 24.08 kmpl |
| XUV 3X0 | For Diesel, Petrol 20.1 - 21.2 kmpl |
| Sonet | For Diesel, Petrol 20.7 kmpl |
| Kylaq | For Petrol 19.68 kmpl |
| Basalt X | For Petrol 19.5 kmpl |
| Aircross X | For Petrol 18.5 kmpl |
| Bolero Neo Plus | For Diesel 14 kmpl |
Engine
| Fuel Type | CNG |
| Transmission | Manual |
| Power | 98.59 bhp @ 5000 |
| Torque | 170 Nm @ 2000-3000 rpm |
| Mileage | 17.44 kmpl |
Nexon iCNG NCAP Rating
5 Star
Bharat NCAP
5 Star
Global NCAP
Safety Features
NCAP Ratings of Nexon iCNG Competitors
| Model | NCAP Rating |
|---|---|
| Brezza | 4 Star (BNCAP) |
| Aircross X | 5 Star (BNCAP) |
| Nexon | 5 Star (BNCAP), 5 Star (GNCAP) |
| XUV 3X0 | 5 Star (BNCAP) |
| Basalt X | 4 Star (BNCAP) |
| Kylaq | 5 Star (BNCAP) |
Boot Space
321 Litres
Boot space is slightly lower than most compact SUVs. Nexon iCNG's 321 litres Boot Space is about 26% lower than the segment average of 428.09 litres.
Boot Space of Nexon iCNG Competitors
| Model | Boot Space (Litres) |
|---|---|
| Brezza | 328 Litres |
| Bolero Neo Plus | 696 Litres |
| Aircross X | 444 Litres, 511 Litres |
| Nexon | 382 Litres |
| Sonet | 385 Litres |
| XUV 3X0 | 364 Litres |
| Basalt X | 470 Litres |
| Kylaq | 446 Litres |
| Taisor | 308 Litres |
| Venue | 375 Litres |
Ground Clearance
208 mm
Excellent ground clearance compared to rivals. Nexon iCNG's 208 mm Ground Clearance is about 8% higher than the segment average of 192.6 mm.
Ground Clearance of Nexon iCNG Competitors
| Model | Ground Clearance (mm) |
|---|---|
| Brezza | 198 mm |
| Bolero Neo Plus | 180 mm |
| Aircross X | 200 mm |
| Nexon | 208 mm |
| Sonet | 190 mm |
| XUV 3X0 | 201 mm |
| Basalt X | 180 mm |
| Kylaq | 189 mm |
| Taisor | 190 mm |
| Venue | 190 mm |
Key Features of Tata Nexon iCNG

10.25-inch

1.2 L Revotron Engine

360-degree camera

6 Airbags

Panoramic Sunroof

10.25-inch Digital
Tata Nexon iCNG Price
Price Range
Standout Features of Smart
CNG, Upto 17.44 kmpl, Manual
Additional Features Over Smart
CNG, Upto 17.44 kmpl, Manual
Additional Features Over Smart+
Standout Features of Pure
CNG, Upto 17.44 kmpl, Manual
Additional Features Over Pure + 6 Speed
Standout Features of Creative
CNG, Upto 17.44 kmpl, Manual
Additional Features Over Creative
CNG, Upto 17.44 kmpl, Manual
Additional Features Over Creative + PS DT
CNG, Upto 17.44 kmpl, Manual
Additional Features Over Fearless + PS DT
Expert Verdict on Nexon iCNG
91Wheels Expert
Pros & Cons of Nexon iCNG
What we admire in this car
The first CNG SUV with a turbo petrol engine
Dual-cylinder CNG technology offers more boot space
The interior is filled with a plethora of features such as ventilated seats, wireless charging, a 10.25-inch screen, and more
Offers 100 PS of power in CNG mode
It has a modern design with a sharp front and rear profile
The Nexon boasts a 5-star GNCAP safety rating
It offers direct CNG start and easy switchover of CNG to Petrol or vice versa
What could have been better
The fit and finish of the cabin is questionable
Tata’s after sales service is not up to mark as compared to rivals
The ICE version of the Nexon has some technical issues, which might also be present in the iCNG version
Second row is not as spacious as some of the rivals
3-Cylinder engine is not as refined as some of the rival
Should I buy the Nexon iCNG?
The Nexon iCNG is a well rounded package of features, performance and efficiency. Tata has improved its CNG technology and the dual-cylinder technology is the brainchild of Tata Motors and it has made the CNG vehicles more practical by offering a decent boot space in CNG cars. The brand has added a lot of features in the Nexon iCNG and it is a good option in the sub-4 metre segment.
-
The Nexon iCNG boasts a modern and sharp design language which offers it a good road presence. The SUV boast a lot of sharp lines and gets signature LED DRLs with welcome and goodbye function.
-
The side profile gets diamond cut alloy wheels, turn indicators on the ORVM, and blacked out pillars. The brand has not changed the dimensions, it continues to boast similar dimension as the ICE and EV version.
-
The rear profile of the SUV gets connected LED taillamp, an integrated roof spoiler, and a high mounted stop lamp.
Nexon iCNG body specifications:
| Wheel Size | R16 |
| Seating Capacity | 5 seaters |
| Ground Clearance | 208 mm |
| Boot Space | 321 liters |


-
The Nexon is one of the most feature loaded sub-4 metre SUV and the CNG version is equally equipped as the regular petrol and diesel variants. The Nexon iCNG gets a 10.25-inch digital instrument cluster, a 10.25-inch infotainment display with wireless Apple CarPlay and Android Auto. Moreover, it gets ventilated seats, wireless charging, a panoramic sunroof, automatic climate control, rear AC vents among other features.
-
On the safety front, the Nexon iCNG comes with 6-airbags, direct CNG start, rain sensing wipers, ABS with EBD, ESP, traction control, speed sensing door locks, CNG leak detection, fire protection device, thermal incident protection among other features.
Nexon iCNG features:
| TPMS | Yes |
| Wireless Charger | Yes - Front |
| Ventilated Seats | Front Row |
- The Nexon iCNG is the first CNG SUV to come with a turbo petrol engine. It gets a 1.2-litre turbo petrol CNG engine producing 100 PS of power in CNG mode and 170 Nm of peak torque. This engine is mated to a 6-speed manual transmission. The Nexon iCNG gives a claimed mileage of 24 km/kg.
Nexon iCNG engine specifications:
| Transmission | Manual |
| Mileage | 17.44 |
| Engine | 1199 cc |
| Power | 98.59 bhp @ 5000 |
| Torque | 170 Nm @ 2000-3000 rpm |
| Drive Train | FWD |

₹8.23 - ₹13.36 Lakh*
Ex-Showroom Price
Explore Tata Nexon iCNG
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
Tata Nexon iCNG Competitors
| Models | Fuel Type | Engine | Mileage | No. of Airbags | Seating Capacity |
|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹8.23 - ₹13.36 Lakh* | CNG | 1199 cc | 17.44 km/kg | 6 Airbags | 5 Seater |
| Diesel | 1497 cc | 24.08 kmpl | 6 Airbags | 5 Seater | |
| Diesel | 998 cc | 20.7 kmpl | 6 Airbags | 5 Seater | |
| Petrol | 1197 cc | 21.2 kmpl | 6 Airbags | 5 Seater | |
| Petrol | 999 cc | 19.68 kmpl | 6 Airbags | 5 Seater | |
| Petrol | 1199 cc | 19.5 kmpl | 6 Airbags | 5 Seater | |
| Diesel | 2184 cc | 14 kmpl | 2 Airbags | 9 Seater | |
| Diesel | 1493 cc | - | 6 Airbags | 5 Seater | |
| Petrol | 998 cc | For Petrol22.79 kmplFor CNG28.51 km/kg | 6 Airbags | 5 Seater | |
| Petrol | 1199 cc | 18.5 kmpl | 6 Airbags | 5 Seater |
Nexon iCNG Mileage by Powertrain
Mileage Report on CNG Manual

Nexon iCNG Owner Reviews

Reviews with Images

Reviews (52)
Great Car Experience
Smart Comfort
Powerful Safety
Great SUV
Transcription
Powerful Comfort
Latest Updates on Nexon iCNG
Tata Nexon CNG was spotted testing ahead of its launch, indicating that the SUV was nearing its market debut. The model is expected to feature a 1.2-litre turbo-petrol engine, making it the first turbocharged CNG car in India, paired with a manual gearbox and possibly an AMT option later.
Tata Motors has launched the Nexon CNG Dark Edition in India with prices starting at Rs 12.70 lakh (ex-showroom). The special edition gets an all-black exterior and interior theme, along with cosmetic upgrades over the standard CNG model.
Tata Motors has launched the Nexon iCNG in India with prices starting at Rs 8.99 lakh (ex-showroom), making it India’s first turbocharged CNG SUV. Powered by a 1.2-litre turbo-petrol engine producing around 99-100 bhp and 170 Nm torque, paired with a 6-speed manual gearbox, offering better performance compared to typical CNG cars.
Tata Nexon iCNG was spotted testing ahead of its launch, hinting at the brand’s plan to introduce CNG as the third powertrain option for the SUV. The test model suggested the use of Tata’s twin-cylinder CNG technology along with the 1.2-litre turbo-petrol engine, making it one of the first turbo-CNG SUVs in India.
Tata Motors confirmed the launch of the Nexon CNG, which will become India’s first turbocharged CNG car. The SUV will use Tata’s 1.2-litre turbo-petrol engine paired with the brand’s twin-cylinder CNG technology, focusing on better performance and practicality.






Tata Nexon iCNG Question & Answers
Can i purchase Tata Nexon iCNG through CSD?
Nexon iCNG News & Expert Reviews
Top SUV Cars You Should Not Miss






























