Opening gallery...











Explore All 3+New Magnus Images
Ampere New Magnus
EMI ₹ 1,644 /mo
New Magnus Highlights
Battery Capacity
2.3 kWh
Battery Capacity of New Magnus Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| Chetak | 3 kWh, 3.5 kWh |
| PraisePro | 3.3 kWh |
| E Scoot 504 | 1.44 kWh, 1.8 kWh, 2.04 kWh |
| Magnus | 2.3 kWh, 3 kWh |
| E-Luna | 1.7 kWh, 2 kWh |
| VX2 | 2.2 kWh, 3.4 kWh |
| QC 1 | 1.5 kWh |
| V2 | 3.44 kWh, 3.94 kWh |
| S1 X Gen 3 | 2 kWh, 3 kWh, 4 kWh, 5.2 kWh |
| Orbiter | 1.8 kWh, 3.1 kWh |
Charging Time
(0-100%) 5-6 Hours
Charging Time of New Magnus Competitors
| Model | Charging Time |
|---|---|
| Chetak | (0 - 80%) 3 Hours, (0 - 80%) 3 Hours 25 mins |
| PraisePro | 2 - 3 Hours |
| E Scoot 504 | 4-5 Hours, 7-8 Hours |
| Magnus | (0-100%) 5-6 Hours |
| E-Luna | 3 Hours, 4 Hours |
| VX2 | (0-80%) 2 Hours 41 Min, (0-80%) 4 Hours 13 Min |
| QC 1 | 4 Hours 40 mins (0-80%) |
| V2 | 5 Hours 15 Mins, 5 Hours 55 Mins |
| S1 X Gen 3 | 6 Hours (0-100%), 6 Hours (0-100%), 9 Hours (0-100%) |
| Orbiter | 2 hours 20 mins, 4 hours 10 mins |
Range
118 km
Range of New Magnus Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| Chetak | 127 km, 153 km, 155 km |
| PraisePro | 88 km |
| E Scoot 504 | 65 km |
| Magnus | 118 km, 142 km |
| E-Luna | 110 km, 90 km |
| VX2 | 142 km, 92 km |
| QC 1 | 80 km |
| V2 | 143 km, 165 km |
| S1 X Gen 3 | 108 km, 176 km, 242 km, 320 km |
| Orbiter | 158 km, 86 km |
Under Seat Storage
22 Litres
New Magnus's 22 litres Under Seat Storage is about 28% lower than the segment average of 30.55 litres.
Under Seat Storage of New Magnus Competitors
| Model | Under Seat Storage (Litres) |
|---|---|
| Chetak | 35 Litres |
| Magnus | 22 Litres, 33 Litres |
| VX2 | 27.2 Litres, 33.2 Litres |
| QC 1 | 26 Litres |
| S1 X Gen 3 | 34 Litres |
| Orbiter | 34 Litres |
Seat Height
777 mm
New Magnus's 777 mm Seat Height is close to the segment average of 770.63 mm.
Seat Height of New Magnus Competitors
| Model | Seat Height (mm) |
|---|---|
| Chetak | 775 mm |
| PraisePro | 800 mm |
| Magnus | 780 mm |
| VX2 | 777 mm |
| QC 1 | 705 mm |
| V2 | 777 mm |
| S1 X Gen 3 | 791 mm |
| Orbiter | 760 mm |
Kerb Weight
103 kg
New Magnus's 103 kg Kerb Weight is about 6% lower than the segment average of 108.63 kg.
Kerb Weight of New Magnus Competitors
| Model | Kerb Weight (kg) |
|---|---|
| Magnus | 108 kg |
| E-Luna | 96 kg |
| VX2 | 106 kg, 115 kg |
| QC 1 | 89.5 kg |
| V2 | 124 kg, 125 kg |
| S1 X Gen 3 | 105 kg, 109 kg, 113 kg |
| Orbiter | 101 kg, 112 kg |
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
Ampere New Magnus Price

₹86,999*
Ex-Showroom Price
Explore Ampere New Magnus
EXPERT ADVICE
Not Sure If an EV Fits Your Life?
Know what to expect before you decide.
Ampere New Magnus Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Under seat storage | Seat height |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹87.00 K* | 2.3 kWh | (0-100%) 5-6 Hours | Vehicle warranty - 3 Years/ 30000 Kms. Battery warranty - 5 Years/75000 Kms | 118 km | 22 L | 777 mm |
| 3.4 kWh | (0-80%) 4 Hours 13 Min | Battery warranty - 5 Years/50000 kms | 142 km | 27.2 L | 777 mm | |
| 5.2 kWh | 6 Hours (0-100%) | Vehicle warranty - 3 Years/40000 Kms & Battery Warranty - 3 Years/50000 Kms | 320 km | 34 L | 791 mm | |
| 3.1 kWh | 4 hours 10 mins | 3 Years/50000 Kms | 158 km | 34 L | 760 mm | |
| 3.94 kWh | 5 Hours 55 Mins | 5 Years/50000 kms-Vehicle Warranty & 3 Years/30000 kms-Battery Warranty | 165 km | - | 777 mm | |
| 3.5 kWh | (0 - 80%) 3 Hours | 3 Years/50000 Kms | 153 km | 35 L | 775 mm | |
| 3 kWh | (0-100%) 5-6 Hours | Vehicle warranty - 3 Years/ 30000 Kms. Battery warranty - 5 Years/75000 Kms | 142 km | 33 L | 780 mm | |
| 1.5 kWh | 4 Hours 40 mins (0-80%) | 3 Years/50000 Kms | 80 km | 26 L | 705 mm | |
| 3.3 kWh | 2 - 3 Hours | Battery warranty - 3 Years Motor warranty - 3 Years | 88 km | - | 800 mm | |
| 1.44 kWh | 7-8 Hours | 3 Years Battery Warranty & 3 Years Motor Warranty | 65 km | - | - | |
| 2 kWh | 4 Hours | 3 Years | 110 km | - | - |
New Magnus Owner Reviews

Be the first to share a review
No reviews yet. Your experience can help others decide.

New Magnus Range
Range Report
Would you like 91Wheels to review the Ampere New Magnus next?
Locate Your Nearest Dealership
Best Scooters in India














