Opening gallery...


Herald E Bike Royal DLX
Royal DLX Highlights
Battery Capacity
0.06 kWh
Battery Capacity of Royal DLX Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| Chetak | 3 kWh, 3.5 kWh |
| iQube Electric | 2.2 kWh, 3.1 kWh, 3.5 kWh, 5.3 kWh |
| Infinity E1 | 1.9 kWh, 2.5 kWh |
| Epluto 7G | 2.5 kWh, 3 kWh, 3.5 kWh |
| Magnus | 2.3 kWh, 3 kWh |
| Storie | 3.1 kWh |
| XGT CAT 2.0 | 2.232 kWh, 3.6 kWh |
| 450X | 2.9 kWh, 3.7 kWh |
| Indie | 4 kWh |
| C12 | 2 kWh, 2.7 kWh, 3.2 kWh |
Charging Time
3-4 Hours
Charging Time of Royal DLX Competitors
| Model | Charging Time |
|---|---|
| Chetak | (0 - 80%) 3 Hours, (0 - 80%) 3 Hours 25 mins |
| iQube Electric | (0-80%) 2 Hours 45 Mins, (0-80%) 3 Hours, (0-80%) 4 Hours 18 Mins, (0-80%) 4 Hours 30 Mins |
| Infinity E1 | 4 Hours |
| Epluto 7G | 4 Hours, 6 Hours |
| Magnus | 5-6 Hours |
| XGT CAT 2.0 | 3 Hours 50 min, 4-5 Hours |
| 450X | 3 Hours (0-80%), 4 Hours & 30 Min (0-80%) |
| Indie | 5 Hours |
| C12 | 4.3 Hours, 5 Hours, 6 - 7 Hours |
Range
200 km
Range of Royal DLX Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| Chetak | 127 km, 153 km, 155 km |
| iQube Electric | 121 km, 145 km, 212 km, 94 km |
| Infinity E1 | 100 km, 70 km |
| Epluto 7G | 120 km, 150 km |
| Magnus | 118 km, 142 km |
| Storie | 132 km |
| XGT CAT 2.0 | 140 km, 95 km |
| 450X | 126 km, 161 km |
| Indie | 161 km |
| C12 | 123 km, 135 km, 85 km |
Seat Height
800 mm
Royal DLX's 800 mm Seat Height is about 4% higher than the segment average of 772.86 mm.
Seat Height of Royal DLX Competitors
| Model | Seat Height (mm) |
|---|---|
| Chetak | 775 mm |
| iQube Electric | 770 mm |
| Infinity E1 | 780 mm |
| Epluto 7G | 760 mm |
| Magnus | 780 mm |
| 450X | 780 mm |
| C12 | 765 mm |
Herald E Bike Royal DLX Price
Herald E Bike Royal DLX Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Under seat storage | Seat height |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹1.11 Lakh* | 0 kWh | 3-4 Hours | 1.3 Years Battery Warranty & 3 Years Motor Warranty | 200 km | - | 800 mm |
| 3.5 kWh | (0 - 80%) 3 Hours | 3 Years/50000 Kms | 153 km | 35 L | 775 mm | |
| 5.3 kWh | (0-80%) 4 Hours 18 Mins | 3 Years/50000 kms | 212 km | 32 L | 770 mm | |
| 3 kWh | 5-6 Hours | Vehicle warranty - 3 Years/ 30000 Kms. Battery warranty - 5 Years/75000 Kms | 142 km | 33 L | 780 mm | |
| 3.2 kWh | 6 - 7 Hours | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 135 km | 23 L | 765 mm | |
| 3.6 kWh | 3 Hours 50 min | 1 Years Battery Warranty & 1 Years Motor Warranty | 140 km | - | - | |
| 1.9 kWh | 4 Hours | 3 Years Battery & 3 Years Motor | 70 km | 12 L | 780 mm | |
| 3.1 kWh | - | 3 Years battery & motor warranty | 132 km | - | - | |
| 3.5 kWh | 6 Hours | - | 150 km | - | - | |
| 4 kWh | 5 Hours | 3 Years Battery & Motor Warranty | 161 km | 43 L | - | |
| 3.7 kWh | 4 Hours & 30 Min (0-80%) | Battery Warranty - 3 Years/30000 kms. Motor warranty 3 Years/30000 kms. Charger Warranty - 3 Years | 161 km | 22 L | 780 mm |
Royal DLX Owner Reviews

Reviews (25)

Herald E Bike Dealers in New Delhi
Explore 2 authorized Herald E Bike dealers. Get best prices.

Herald E Bike Dealers in Patna
Explore 1 authorized Herald E Bike dealers. Get best prices.

Herald E Bike Dealers in Agra
Explore 1 authorized Herald E Bike dealers. Get best prices.

Herald E Bike Dealers in Bardhaman
Explore 4 authorized Herald E Bike dealers. Get best prices.

Herald E Bike Dealers in Aligarh
Explore 1 authorized Herald E Bike dealers. Get best prices.

Herald E Bike Dealers in Ranchi
Explore 1 authorized Herald E Bike dealers. Get best prices.
Upcoming Scooters
Explore More Options
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers

₹1.11 Lakh*
Ex-Showroom Price
Explore Herald E Bike Royal DLX
EXPERT ADVICE
Not Sure If an EV Fits Your Life?
Know what to expect before you decide.
Royal DLX Range
Range Report
Would you like 91Wheels to review the Herald E Bike Royal DLX next?
Best Scooters in India










