Opening gallery...











Explore All 3+Yunik Images
Jitendra EV Yunik
Jitendra EV Yunik is available at a price of ₹ 1.24 Lakh.
Powered by a 3.8 kWh battery,
the scooter is available in 1 variant and
Other key specifications of the Yunik include
a top speed of 72 kmph,
and ground clearance of 180 mm.
The Jitendra EV Yunik
also features a Disc front brake and Drum rear brake,
weighs 150 kg.
₹1.24 Lakh*
*Ex-Showroom Price
EMI ₹ 2,345 /mo
Calculate EMI Now
Yunik Highlights
Battery Capacity3.8 kWh
Charging Time4 Hours
Range130 km
Kerb Weight150 kg
Battery Capacity
3.8 kWh
Battery Capacity of Yunik Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| Chetak C35 | 3.5 kWh |
| iQube Electric | 2.2 kWh, 3.1 kWh, 3.5 kWh, 5.3 kWh |
| Indie | 4 kWh |
| Rizta | 2.9 kWh, 3.7 kWh |
| Activa EV | 1.52 kWh |
| Nexus | 3 kWh |
| VX2 | 2.2 kWh, 3.4 kWh |
| V2 | 3.44 kWh, 3.94 kWh |
| S1 Pro Gen 3 | 3 kWh, 4 kWh, 5.2 kWh |
| S1 X Gen 3 | 2 kWh, 3 kWh, 4 kWh, 5.2 kWh |
Charging Time
4 Hours
Charging Time of Yunik Competitors
| Model | Charging Time |
|---|---|
| Chetak C35 | (0 - 80%) 3 Hours, (0 - 80%) 3 Hours 25 mins |
| iQube Electric | (0-80%) 2 Hours 45 Mins, (0-80%) 3 Hours, (0-80%) 4 Hours 18 Mins, (0-80%) 4 Hours 30 Mins |
| Indie | 5 Hours |
| Rizta | 4 Hours & 30 Min (0-80%), 6 Hours & 30 Min (0-80%) |
| Nexus | 3.3 Hours |
| VX2 | (0-80%) 2 Hours 41 Min, (0-80%) 4 Hours 13 Min |
| V2 | 5 Hours 15 Mins, 5 Hours 55 Mins |
| S1 Pro Gen 3 | 4 Hours 50 min (0-80%), 7 Hours (0-80%), 7 Hours 15 min (0-80%) |
| S1 X Gen 3 | 6 Hours (0-100%), 6 Hours (0-100%), 9 Hours (0-100%) |
Range
130 km
Range of Yunik Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| Chetak C35 | 151 km, 153 km |
| iQube Electric | 121 km, 145 km, 212 km, 94 km |
| Indie | 161 km |
| Rizta | 123 km, 159 km |
| Activa EV | 102 km |
| Nexus | 100 km |
| VX2 | 142 km, 92 km |
| V2 | 143 km, 165 km |
| S1 Pro Gen 3 | 176 km, 242 km, 320 km |
| S1 X Gen 3 | 108 km, 176 km, 242 km, 320 km |
Kerb Weight
150 kg
Yunik's 150 kg Kerb Weight is about 29% higher than the segment average of 116.39 kg.
Kerb Weight of Yunik Competitors
| Model | Kerb Weight (kg) |
|---|---|
| iQube Electric | 110 kg, 116.8 kg, 118.6 kg, 119.1 kg, 132 kg |
| Rizta | 125 kg |
| Activa EV | 118 kg, 119 kg |
| VX2 | 106 kg, 115 kg |
| V2 | 124 kg, 125 kg |
| S1 Pro Gen 3 | 109 kg, 113 kg, 116 kg, 118 kg |
| S1 X Gen 3 | 105 kg, 109 kg, 113 kg |
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
1
Cash reward of Rs. X000 on scooter purchase91wheels Offer
Ad
Jitendra EV Yunik Price
Variants (1)
On-Road Price inDelhi
Brakes & Wheels
LED Headlight
Tubeless Tyre
Braking System
Seat Style
EMI
Jitendra EV Yunik Specs & Features
Loading...
Loading...
Ad

₹1.24 Lakh*
Ex-Showroom Price
Explore Jitendra EV Yunik
Ad
EXPERT ADVICE
Not Sure If an EV Fits Your Life?
Know what to expect before you decide.
Jitendra EV Yunik Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Under seat storage | Seat height |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹1.24 Lakh* | 3.8 kWh | 4 Hours | Vehicle warranty - 3 Years/50000 kms. Battery warranty - 3 Years/50000 kms | 118 km | - | - |
| 3.5 kWh | (0 - 80%) 3 Hours | 3 Years/50000 Kms | 153 km | 35 L | 775 mm | |
| 3.94 kWh | 5 Hours 55 Mins | 5 Years/50000 kms-Vehicle Warranty & 3 Years/30000 kms-Battery Warranty | 165 km | - | 777 mm | |
| 3 kWh | 3.3 Hours | Vehicle Warranty - 3 Years & Battery Warranty - 5 Years/75000 Kms | 100 km | 24 L | 765 mm | |
| 5.3 kWh | (0-80%) 4 Hours 18 Mins | 3 Years/50000 kms | 212 km | 32 L | 770 mm | |
| 1.52 kWh | - | 3 Years/50000 Kms | 102 km | - | 675 mm | |
| 5.2 kWh | 4 Hours 50 min (0-80%) | Vehicle warranty - 3 Years/40000 Kms Battery Warranty - 3 Years/50000 Kms | 320 km | 34 L | 791 mm | |
| 3.7 kWh | 4 Hours & 30 Min (0-80%) | Battery Warranty - 5 Years/ 60000 kms. Motor warranty - 5 Years/ 60000 kms. Charger Warranty -3 Years | 159 km | 34 L | 780 mm | |
| 3.4 kWh | (0-80%) 4 Hours 13 Min | Battery warranty - 5 Years/50000 kms | 142 km | 27.2 L | 777 mm | |
| 4 kWh | 5 Hours | 3 Years Battery & Motor Warranty | 161 km | 43 L | - | |
| 5.2 kWh | 6 Hours (0-100%) | Vehicle warranty - 3 Years/40000 Kms & Battery Warranty - 3 Years/50000 Kms | 320 km | 34 L | 791 mm |
Yunik Owner Reviews

Be the first to share a review
No reviews yet. Your experience can help others decide.

Loading...
Ad
Yunik Range
Range Report
130 km
Certified Range
Insufficient Data
We don't have the required count of Range reported data for Jitendra EV Yunik.
User Reported Range
4 Hours
Estimated Charging Time
Our experts haven't tested these variants yet
Would you like 91Wheels to review the Jitendra EV Yunik next?
Loading...
Loading...
Yunik News & Expert Reviews
Latest News

Jitendra Yunik Electric Scooter Unveiled: 118 Km Range, Bluetooth Connectivity and More
07 January 2025
Y
Yogesh BhardwajBest Scooters in India

Honda Activa
₹75,583 - ₹90,332*
Ex-Showroom Price

Suzuki Access 125
₹78,984 - ₹99,278*
Ex-Showroom Price

TVS iQube Electric
₹1.15 - ₹1.71 Lakh*
Ex-Showroom Price

TVS NTORQ 125
₹81,750 - ₹1.01 Lakh*
Ex-Showroom Price

TVS Jupiter
₹73,550 - ₹87,550*
Ex-Showroom Price





