Opening gallery...






Ola Electric S1 Pro Gen 3
The Ola S1 Pro is the flagship model in the S1 Series, and Ola Electric has launched its third generation. This latest generation brings a host of changes, including a new special S1 Pro+ variant, which has now become the flagship Ola scooter. Additionally, the S1 Pro+ features the 4680 Bharat Cell, which is manufactured in their Giga factory.
Ola Electric S1 Pro Gen 3 Latest Update
Latest Update on 31st Jan'25: Ola Electric has launched the third generation of its S1 Pro models and introduced a new special variant, the S1 Pro+, which has now become the flagship Ola scooter. A key highlight of this range is the use of a mid-drive motor with an integrated MCU, which replaces the hub motor from the previous generation. The scooters are available for order, and customers can expect delivery by mid-February.
EMI ₹ 1,975 /mo
S1 Pro Gen 3 Highlights
On Target
Ola's flagship S1 Pro has been one of its most popular models and it can surprise you quite well.
What We Like
The seat feels a lot more comfortable than it looks, the motor packs enough punch for city and highway usage.
What We Do Not Like
Loaded with features but has a tendency to malfunction, inconsistent build quality and poor aftersales.
Battery Capacity
3 kWh
In 1 Variant
4 kWh
In 3 Variants
5.2 kWh
In 2 Variants
Battery Capacity by Variants
Battery Capacity of S1 Pro Gen 3 Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| Chetak | 3 kWh, 3.5 kWh |
| iQube Electric | 2.2 kWh, 3.1 kWh, 3.5 kWh, 5.3 kWh |
| 450X | 2.9 kWh, 3.7 kWh |
| Indie | 4 kWh |
| 450S | 2.9 kWh, 3.7 kWh |
| Rizta | 2.9 kWh, 3.7 kWh |
| Activa EV | 1.52 kWh |
| Nexus | 3 kWh |
| V2 | 3.44 kWh, 3.94 kWh |
| Tesseract | 3.5 kWh |
Charging Time
4 Hours 50 min (0-80%)
In 4 Variants
7 Hours (0-80%)
In 1 Variant
7 Hours 15 min (0-80%)
In 1 Variant
Charging Time by Variants
Charging Time of S1 Pro Gen 3 Competitors
| Model | Charging Time |
|---|---|
| Chetak | (0 - 80%) 3 Hours, (0 - 80%) 3 Hours 25 mins |
| iQube Electric | (0-80%) 2 Hours 45 Mins, (0-80%) 3 Hours, (0-80%) 4 Hours 18 Mins, (0-80%) 4 Hours 30 Mins |
| 450X | 3 Hours (0-80%), 4 Hours & 30 Min (0-80%) |
| Indie | 5 Hours |
| 450S | 4 hours 30 mins (0-80%), 5 hours 30 mins (0-80%) |
| Rizta | 4 Hours & 30 Min (0-80%), 6 Hours & 30 Min (0-80%) |
| Nexus | 3.3 Hours |
| V2 | 5 Hours 15 Mins, 5 Hours 55 Mins |
| Tesseract | 30 Mins (20-80%) |
Range
176 km
In 1 Variant
242 km
In 3 Variants
320 km
In 2 Variants
Range by Variants
Range of S1 Pro Gen 3 Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| Chetak | 127 km, 153 km, 155 km |
| iQube Electric | 121 km, 145 km, 212 km, 94 km |
| 450X | 126 km, 161 km |
| Indie | 161 km |
| 450S | 122 km, 161 km |
| Rizta | 123 km, 159 km |
| Activa EV | 102 km |
| Nexus | 100 km |
| V2 | 143 km, 165 km |
| Tesseract | 162 km |
Under Seat Storage
34 Litres
S1 Pro Gen 3's 34 litres Under Seat Storage is about 11% higher than the segment average of 30.67 litres.
Under Seat Storage of S1 Pro Gen 3 Competitors
| Model | Under Seat Storage (Litres) |
|---|---|
| Chetak | 35 Litres |
| iQube Electric | 30 Litres, 32 Litres |
| 450X | 22 Litres |
| Indie | 43 Litres |
| 450S | 22 Litres |
| Rizta | 34 Litres |
| Nexus | 24 Litres |
| Tesseract | 34 Litres |
Seat Height
791 mm
S1 Pro Gen 3's 791 mm Seat Height is about 4% higher than the segment average of 762.75 mm.
Seat Height of S1 Pro Gen 3 Competitors
| Model | Seat Height (mm) |
|---|---|
| Chetak | 775 mm |
| iQube Electric | 770 mm |
| 450X | 780 mm |
| 450S | 780 mm |
| Rizta | 780 mm |
| Activa EV | 675 mm |
| Nexus | 765 mm |
| V2 | 777 mm |
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
Ola Electric S1 Pro Gen 3 Prices
₹ 2,504/mon
₹ 2,878/mon
₹ 2,957/mon
₹ 3,253/mon

₹1.04 - ₹1.65 Lakh*
Ex-Showroom Price
Explore Ola Electric S1 Pro Gen 3
EXPERT ADVICE
Not Sure If an EV Fits Your Life?
Know what to expect before you decide.
Ola Electric S1 Pro Gen 3 Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Under seat storage | Seat height |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹1.04 - ₹1.65 Lakh* | 3 - 5 kWh | 4 Hours 50 min (0-80%) | Vehicle warranty - 3 Years/40000 Kms Battery Warranty - 3 Years/50000 Kms | 176 - 320 km | 34 L | 791 mm |
| 5.3 kWh | (0-80%) 4 Hours 18 Mins | 3 Years/50000 kms | 212 km | 32 L | 770 mm | |
| 1.52 kWh | - | 3 Years/50000 Kms | 102 km | - | 675 mm | |
| 3.7 kWh | 4 Hours & 30 Min (0-80%) | Battery Warranty - 5 Years/ 60000 kms. Motor warranty - 5 Years/ 60000 kms. Charger Warranty -3 Years | 159 km | 34 L | 780 mm | |
| 3.5 kWh | (0 - 80%) 3 Hours | 3 Years/50000 Kms | 153 km | 35 L | 775 mm | |
| 3 kWh | 3.3 Hours | Vehicle Warranty - 3 Years & Battery Warranty - 5 Years/75000 Kms | 100 km | 24 L | 765 mm | |
| 3.94 kWh | 5 Hours 55 Mins | 5 Years/50000 kms-Vehicle Warranty & 3 Years/30000 kms-Battery Warranty | 165 km | - | 777 mm | |
| 4 kWh | 5 Hours | 3 Years Battery & Motor Warranty | 161 km | 43 L | - | |
| 3.7 kWh | 4 Hours & 30 Min (0-80%) | Battery Warranty - 3 Years/30000 kms. Motor warranty 3 Years/30000 kms. Charger Warranty - 3 Years | 161 km | 22 L | 780 mm | |
| 2.9 kWh | 5 hours 30 mins (0-80%) | Battery Warranty - 3 Years/30000 kms. Motor warranty 3 Years/30000 kms. Charger Warranty - 3 Years | 122 km | 22 L | 780 mm | |
| 3.5 kWh | 30 Mins (20-80%) | 8 Years/200000 Kms | 162 km | 34 L | - |
S1 Pro Gen 3 Owner Reviews

Reviews (65)
Design is very good
Mixed Experience
Great Learning
Transcription
All-Round Comfort
Transcription
Great Mileage and Performance
S1 Pro Gen 3 Range
Range Report
Would you like 91Wheels to review the Ola Electric S1 Pro Gen 3 5.2kWh variant next?
Locate Your Nearest Dealership
Ola Electric S1 Pro Gen 3 Question & Answers
When will i get the delivery of Ola Electric S1 Pro Gen 3?
S1 Pro Gen 3 News & Expert Reviews
Latest News



Ola Electric Begins 2025 With Over 20,000 Sales, TVS And Bajaj Close Behind

Best Scooters in India


















