Opening gallery...

Kawasaki Ninja H2 SX SE
Kawasaki Ninja H2 SX SE Latest Update
Last Updated on 27th Mar'23 : Kawasaki India just released the 2024 Ninja H2 SX SE, priced at Rs 32.95 Lakh. This sleek bike offers a single colour option, packing a punch with its 998cc engine. It delivers 200 bhp under normal conditions, but with a little help from its RAM Air system, it can rev up to 210 bhp.
Ninja H2 SX SE Highlights
Engine
| Engine Capacity | 998 cc |
| Engine Type | Liquid-cooled, 4-stroke, supercharged inline-four engine |
| Configuration | DOHC |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Competitor Comparison
| Model | Engine Size | Engine Type |
|---|---|---|
| Street Glide Special | 1923 cc | Milwaukee-Eight R1R17 |
| Chieftain Dark Horse | 1890 cc | Thunder Stroke 116 |
| Chieftain Limited | 1890 cc | Thunderstroke 116 |
| Chieftain Elite | 1890 cc | Thunderstroke 116 |
| Challenger | 1768 cc | PowerPlus |
Power
197.2 bhp @ 11000 rpm
Ninja H2 SX SE's 197.2 bhp Power is about 38% higher than the segment average of 143.79 bhp.
Power of Ninja H2 SX SE Competitors
| Model | Power |
|---|---|
| Street Glide Special | 92.5 bhp @ 5250 rpm |
| Chieftain Limited | 85 PS @ 4500 rpm |
| Challenger | 122.5 bhp @ 5500 rpm |
| Panigale V4 | 213 bhp @ 13500 rpm |
| Ninja H2 SX | 197.2 bhp @ 11000 rpm |
| R 18 Transcontinental | 89.84 bhp @ 4750 rpm |
| M 1000 R | 206.51 bhp @ 13750 rpm |
Torque
137.3 Nm @ 8500 rpm
Ninja H2 SX SE's 137.3 Nm Torque is about 5% lower than the segment average of 144.32 Nm.
Torque of Ninja H2 SX SE Competitors
| Model | Torque |
|---|---|
| Street Glide Special | R158 Nm @ 3250 rpm |
| Chieftain Dark Horse | 168 Nm @ 2800 rpm |
| Chieftain Limited | 168 Nm @ 2800 rpm, 171 Nm @ 3000 rpm |
| Chieftain Elite | 171 Nm @ 3000 rpm |
| Challenger | 178 Nm @ 3800 rpm |
| Panigale V4 | 120.9 Nm @ 11250 rpm |
| Ninja H2 SX | 137.3 Nm @ 8500 rpm |
| R 18 Transcontinental | 58 Nm @ 3000 rpm |
| M 1000 R | 113 Nm @ 11100 rpm |
Ninja H2 SX SE Mileage
Mileage of Ninja H2 SX SE Competitors
| Model | Mileage |
|---|---|
| Chieftain Dark Horse | 20 kmpl |
| Chieftain Limited | 20 kmpl |
| Chieftain Elite | 18 kmpl |
| Challenger | 16.7 kmpl |
| Street Glide Special | 16.3 kmpl |
| Ninja H2 SX | 15 kmpl |
| M 1000 R | 15 kmpl |
| Streetfighter V4 SP | 13.2 kmpl |
Kerb Weight
266 kg
Ninja H2 SX SE's 266 kg Kerb Weight is about 14% lower than the segment average of 308.67 kg.
Kerb Weight of Ninja H2 SX SE Competitors
| Model | Kerb Weight (kg) |
|---|---|
| Street Glide Special | 375 kg |
| Chieftain Dark Horse | 375 kg |
| Chieftain Limited | 373 kg, 375 kg |
| Panigale V4 | 187 kg |
| Ninja H2 SX | 266 kg |
| R 18 Transcontinental | 427 kg |
| Streetfighter V4 SP | 201 kg |
| M 1000 R | 199 kg |
Seat Height
835 mm
Ninja H2 SX SE's 835 mm Seat Height is about 13% higher than the segment average of 741.2 mm.
Seat Height of Ninja H2 SX SE Competitors
| Model | Seat Height (mm) |
|---|---|
| Street Glide Special | 690 mm |
| Chieftain Dark Horse | 650 mm |
| Chieftain Limited | 650 mm |
| Chieftain Elite | 650 mm |
| Challenger | 672 mm |
| Panigale V4 | 850 mm |
| Ninja H2 SX | 835 mm |
| R 18 Transcontinental | 740 mm |
| Streetfighter V4 SP | 845 mm |
| M 1000 R | 830 mm |
Kawasaki Ninja H2 SX SE Price
₹ 77,902/mon
Kawasaki Ninja H2 SX SE Competitors
| Models | Engine | Power | Torque | Mileage | Kerb weight | Seat height |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹36.28 Lakh* | 998 cc | 197.2 bhp @ 11000 rpm | 137.3 Nm @ 8500 rpm | 15 kmpl | 266 kg | 835 mm |
| 998 cc | 197.2 bhp @ 11000 rpm | 137.3 Nm @ 8500 rpm | 15 kmpl | 266 kg | 835 mm | |
| 1103 cc | - | - | 13.2 kmpl | 201 kg | 845 mm | |
| 1103 cc | 213 bhp @ 13500 rpm | 120.9 Nm @ 11250 rpm | - | 187 kg | 850 mm | |
| 999 cc | 206.51 bhp @ 13750 rpm | 113 Nm @ 11100 rpm | 15 kmpl | 199 kg | 830 mm | |
| 1768 cc | 122.5 bhp @ 5500 rpm | 178 Nm @ 3800 rpm | 16.7 kmpl | - | 672 mm | |
| 1890 cc | - | 171 Nm @ 3000 rpm | 18 kmpl | - | 650 mm | |
| 1890 cc | - | 171 Nm @ 3000 rpm | 20 kmpl | 373 kg | 650 mm | |
| 1890 cc | - | 168 Nm @ 2800 rpm | 20 kmpl | 375 kg | 650 mm | |
| 1802 cc | 89.84 bhp @ 4750 rpm | 58 Nm @ 3000 rpm | - | 427 kg | 740 mm | |
| 1923 cc | 92.5 bhp @ 5250 rpm | R158 Nm @ 3250 rpm | 16.3 kmpl | 375 kg | 690 mm |
Ninja H2 SX SE Owner Reviews

Reviews (88)
Stylish and Cool Ride

Kawasaki Dealers in New Delhi
Explore 2 authorized Kawasaki dealers. Get best prices.


Kawasaki Dealers in Mumbai
Explore 1 authorized Kawasaki dealers. Get best prices.

Kawasaki Dealers in Kolkata
Explore 1 authorized Kawasaki dealers. Get best prices.

Kawasaki Dealers in Ahmedabad
Explore 1 authorized Kawasaki dealers. Get best prices.

Kawasaki Dealers in Hyderabad
Explore 1 authorized Kawasaki dealers. Get best prices.
Ninja H2 SX SE News & Expert Reviews
Upcoming Bikes
Explore More Options

₹36.28 Lakh*
Ex-Showroom Price
Explore Kawasaki Ninja H2 SX SE
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
Ninja H2 SX SE Mileage
Mileage Report
Would you like 91Wheels to review the Ninja H2 SX SE next?
Top Sports Bikes You Should Not Miss












