Opening gallery...











Explore All 76+Sierra Images
Tata Sierra
The Tata Sierra returns after a long gap, and this time it comes as a rival to the Hyundai Creta, Kia Seltos, Maruti Suzuki Grand Vitara and many others. It comes with a properly modern design, three engine options, and a huge list of features right from the base variant onwards. Prices begin from Rs 11.49 lakh (ex-showroom).
Tata Sierra Latest Update
Last Updated on 25th Nov'25: The Tata Sierra has now finally been launched, with prices beginning from Rs 11.49 lakh (ex-showroom). There are three engine options, a wide range of features and a very interesting design that make it worth considering.
EMI ₹ 21,718 /mo
Sierra Highlights
On Target
It has everything needed to emerge as a strong contender in the segment. With best-in-class space, a comprehensive feature list and newly refined engines, the Sierra is well-positioned to make a significant impact and attract buyers looking for a feature-rich and spacious SUV.
What We Like
It bags several segment-first features, making it a highly desirable car. The pricing has been strategically set to attract more customers. The suspension setup is the best in its segment, and it looks like a million bucks.
What We Don't Like
The new turbo-petrol engine is not available with a manual gearbox option. The white interiors in the top-spec trim are likely to get dirty easily. Additionally, the rear seat does not slide, and there is no powered seat for the front passenger.
Sierra Mileage
Mileage of Sierra Competitors
| Model | Mileage |
|---|---|
| Grand Vitara | For Hybrid, Petrol 21.11 - 27.97 kmpl For CNG 26.6 km/kg |
| Urban Cruiser HyRyder | For Hybrid, Petrol 21.11 - 27.97 kmpl For CNG 26.6 km/kg |
| Creta | For Diesel, Petrol 18.4 - 21.8 kmpl |
| Scorpio N | For Diesel, Petrol 19 kmpl |
| XUV 7X0 | For Diesel, Petrol 15 - 17 kmpl |
| Safari | For Diesel, Petrol 16.3 kmpl |
| Gurkha | For Diesel 12 kmpl |
Engine
| Fuel Type | Diesel |
| Transmission | Manual |
| Power | 116.38 bhp @ 4000 rpm |
| Torque | 280 Nm @ 1500-2750 rpm |
| Mileage | 16 kmpl |
Sierra NCAP Rating
5 Star
Bharat NCAP
Safety Features
NCAP Ratings of Sierra Competitors
| Model | NCAP Rating |
|---|---|
| Grand Vitara | 4 Star (GNCAP) |
| Scorpio N | 5 Star (GNCAP) |
| Creta | 3 Star (GNCAP) |
| Safari | 5 Star (BNCAP), 5 Star (GNCAP) |
| Urban Cruiser HyRyder | 4 Star (BNCAP), 4 Star (GNCAP) |
| Harrier | 5 Star (BNCAP), 5 Star (GNCAP) |
| Seltos | 5 Star (BNCAP) |
| XUV 7X0 | 5 Star (BNCAP) |
Boot Space
622 Litres
Sierra's 622 litres Boot Space is about 52% higher than the segment average of 411.5 litres.
Boot Space of Sierra Competitors
| Model | Boot Space (Litres) |
|---|---|
| Grand Vitara | 265 Litres, 373 Litres |
| Scorpio N | 786 Litres |
| Creta | 433 Litres |
| Safari | 420 Litres |
| Urban Cruiser HyRyder | 265 Litres, 308 Litres, 373 Litres |
| Harrier | 445 Litres |
| Seltos | 447 Litres |
Ground Clearance
205 mm
Sierra's 205 mm Ground Clearance is close to the segment average of 203.56 mm.
Ground Clearance of Sierra Competitors
| Model | Ground Clearance (mm) |
|---|---|
| Gurkha | 233 mm |
| Grand Vitara | 210 mm |
| Scorpio N | 187 mm |
| Creta | 190 mm |
| Safari | 205 mm |
| Urban Cruiser HyRyder | 210 mm |
| Harrier | 205 mm |
| XUV 7X0 | 200 mm |
| Hector | 192 mm |
Key Features of Tata Sierra

Triple-Screen Cockpit
One of the Sierra's biggest differentiators is its Horizon View triple-screen setup, which seamlessly...
Know MoreDaily Comfort

Panoramax Sunroof
The Sierra features the Panoramax sunroof, claimed to be the largest in its segment, paired with expan...
Know MoreExterior Styling

Ventilated Seats for Front and Rear Rows
Unlike most SUVs that limit seat ventilation to the front, the Sierra offers ventilated seats for both...
Know MoreDaily Comfort

Level 2+ ADAS
The Sierra comes with an advanced ADAS Level 2+ suite, offering 22 driver assistance functions, includ...
Know MoreSafety Tech

HypAR Heads-Up Display (HUD)
The Tata Sierra introduces India's first homegrown AR-based Heads-Up Display in an ICE vehicle, projec...
Know MoreDaily Comfort

65W USB-C Fast Charging
Keeping modern device needs in mind, Tata offers 65W USB-C fast charging, along with multiple USB port...
Know MoreDriving Feel
Tata Sierra Price
Price Range
Standout Features of Smart
Standout Features of Pure
Petrol, Manual
Additional Features Over Pure 1.5 Kyrojet Diesel
Petrol, Automatic (DCA)
Additional Features Over Pure+ 1.5 Revotron
Standout Features of Adventure
Standout Features of Accomplished
Diesel, Manual
Additional Features Over Accomplished 1.5 Kyrojet Diesel AT
Accomplished+ 1.5 Kyrojet Diesel ATTop Variant
Diesel, Upto 16 kmpl, Automatic
Sierra On-Road Price Around India
Expert Verdict on Sierra
91Wheels Expert
Pros & Cons of Sierra
What we admire in this car
Plenty of features from the base variant onwards
The addition of a new nat-asp petrol engine option
Interesting colour options.
The platform is capable of all-wheel drive tech.
What could have been better
The design is highly polarizing despite the callbacks to the original.
The beige interiors can get soiled easily.
No manual for the turbo-petrol option.
Tata Sierra Detailed Review
- The Sierra has been transformed into a properly modern product for today’s times, and it stays true to the concept version shown in the 2025 Auto Expo. There are many callbacks to the original Sierra as well, such as the B-pillar and three-door treatment, along with other touches here and there inside and out.
- There are many gloss black finishes as well, with the front-end featuring an almost EV-like closed-off surface. The grille does not get too visible until you look closer. The LED headlamps are slim and sleek, and they are standard across all variants. It also gets a slim strip connecting the headlamps.
- The modern touches continue with the flush-fitting door handles, and there are three wheel options, ranging from 17-inches to 19-inches depending on the variant you choose. At the rear, there is no spare wheel and the slim light strip with the embedded tail lamps give it a modern, clean look.
Sierra body specifications:
| Wheel Size | R17, R18 & R19 |
| Seating Capacity | 5 seaters |
| Ground Clearance | 205 mm |
| Boot Space | 622 liters |




- This time around, the Sierra gets two petrol engine options, in addition to a diesel unit. Taking on the Hyundai Creta, the Sierra gets a new 1.5-litre, nat-asp petrol engine, producing 104bhp and 145Nm of torque, paired to either a 6-speed manual or a 7-speed dual-clutch automatic transmission.
- The highly-anticipated Hyperion 1.5-litre turbo petrol engine has also finally arrived, producing 157bhp and 255Nm of torque. Unlike the nat-asp, the Hyperion turbo-petrol comes solely with a 6-speed Aisin torque converter automatic transmission.
- Meanwhile, the diesel engine is also a 1.5-litre unit, producing 116bhp and between 260-280Nm of torque, depending on whether you choose the manual or the automatic transmission. These figures make it on-par when compared to its rivals.
- First in its segment to offer a triple-screen layout: two 12.3-inch displays, a 10.5-inch driver screen, a central-console JBL soundbar and Harman’s Horizon View system with a 12-speaker JBL Black setup, Dolby Atmos, Logic7 surround sound, and a Sonic Shaft soundbar for clearer vocals.
- Other features include 6-way power seats with memory and welcome function, a thigh-support extender, adjustable armrest, a head-up display, front ventilated seats, three relax modes, eight ambient lighting themes, Boss Mode, multiple terrain modes, an electric boot with gesture control, and 19-inch alloy wheels.

₹11.49 - ₹21.29 Lakh*
Ex-Showroom Price
Explore Tata Sierra
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
Tata Sierra Competitors
| Models | Fuel Type | Engine | Mileage | Safety Rating | Boot Space | Ground Clearance | Compare |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹11.49 - ₹21.29 Lakh* | Petrol, Diesel | 1497 cc | 16 kmpl | 5 ★BNCAP | 622 L | 205 mm | |
| Diesel | 1498 cc | - | 5 ★GNCAP | 445 L | 205 mm | Sierra vs Harrier | |
| Petrol, Diesel | 1482 cc | - | 5 ★BNCAP | 433 - 447 L | - | Sierra vs Seltos | |
| Petrol, Diesel | 1482-1497 cc | 21.8 kmpl | 3 ★GNCAP | 433 L | 190 mm | Sierra vs Creta | |
| Petrol, Diesel | 1197 cc | 19 kmpl | 5 ★GNCAP | 460 - 786 L | 187 mm | Sierra vs Scorpio N | |
| Petrol, Diesel | 1997 cc | 17 kmpl | 5 ★BNCAP | - | 200 mm | Sierra vs XUV 7X0 | |
| Diesel | 1498 cc | 16.3 kmpl | - | 420 L | 205 mm | Sierra vs Safari | |
| Petrol, CNG, Hybrid | 1462 cc | For Petrol/Hybrid27.97 kmplFor CNG26.6 km/kg | 4 ★GNCAP | 265 - 373 L | 208 - 210 mm | Sierra vs Grand Vitara | |
| Petrol | 1451 cc | - | - | - | 192 mm | Sierra vs Hector | |
| Petrol | 1490 cc | For Petrol/Hybrid27.97 kmplFor CNG26.6 km/kg | 4 ★GNCAP | 265 L | 210 mm | Sierra vs Urban Cruiser HyRyder | |
| Diesel | 2596 cc | 12 kmpl | - | - | 233 mm | Sierra vs Gurkha |
Sierra Mileage by Powertrain
Mileage Report on Diesel Automatic

Mileage Report on Petrol Manual
Would you like 91Wheels to review the Sierra Petrol Manual variant next?
Mileage Report on Petrol Automatic

Mileage Report on Diesel Manual
Would you like 91Wheels to review the Sierra Diesel Manual variant next?
Mileage Report on Petrol Automatic (DCA)
Would you like 91Wheels to review the Sierra Petrol Automatic (DCA) variant next?
Sierra Owner Reviews

Reviews with Images

Reviews (48)
Smooth Performance with Great Mileage
Stylish and Fuel Efficient
Exceptional Driving Experience
Stylish, Comfortable and Safe Family SUV
Transcription
Best in Segment Stylish, Premium & Strong Road Presence
Locate Your Nearest Dealership
Tata Sierra Question & Answers
What is the Safety rating (NCAP) of the Tata Sierra?
How many litres of engine oil is used in Tata Sierra?
Sierra News & Expert Reviews
Expert Reviews


Tata Sierra Variant-Wise Features- Panoramic Sunroof, Triple-Screen & More

Tata Sierra Launched At Rs. 11.49 Lakh (Ex-sh): Key Features Explained
Top SUV Cars You Should Not Miss





















